ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Aralık 2018

 “ENGELSİZ BİR YAŞAM DİLİYORUM”

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yaman yayımladığı mesajında;“Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun bildirisi ile “Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla ilan edilen 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” tüm engellerin kaldırılması gerektiğine farkındalık getiren ve asla unutulmaması gereken bir gündür.

Hayata engelleri ile tutunmaya çalışan bütün kardeşlerimizin yanında olup, onların daha kaliteli ve daha yüksek standartlarda bir yaşam sürmelerini sağlamak hepimizin görevidir. Hepimizin vicdanıdır.

Çağdaş ve gelişmiş bir toplum olmanın temel öğelerinden biri de Engellilerin toplumsal yaşama dâhil olmalarıdır. Unutulmamalıdır ki bir toplumun engellilerinin iş ve sosyal hayata katılma oranı o toplumun olgunluk seviyesini belirler.

Engelli olmanın yalnızca kişinin ve ailesinin sorunu olmadığı bilinci ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin engelliler hakkında farkındalık yaratmak ve yaşamlarını kolaylaştırmak üzere çalışması; Dezavantajlı grupların başında gelen engellilerin ötelenmeden hatta pozitif ayırımcılık uygulanarak yaşam kalitelerinin yükseltilmesi hususunda sorumluluk alması gerekmektedir.

Engelli kardeşlerimizin de yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmak ve yaşamda karşılaştıkları engelleri aşmak için örgütlenmesi bölük pörçük yapılanmalar yerine güçlü ve kamuoyu desteği olan örgütlenmelere gitmeleri sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır. Ülkemizin ciddi bir yüzdeliğini oluşturan ve her zaman “engelli” yerine “dezavantajlı grup” diye tabir etmemiz gerektiğini savunduğumuz kardeşlerimizin, engelsiz bir yaşam sürmeleri diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Hasan Dadük – Foto: Haber Merkezi

Share
166 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?