ÜST REKLAM

logo

reklam

“ENGELLİLERİN HAKLARI ENGELLENEMEZ”

CHP Samandağ İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İlçemiz Abdullah Cömert Alanında bir basın açıklamasında bulundu.

Başkan Berber gerçekleştirdiği basın açıklamasında; “Değerli Samandağ halkı, değerli arkadaşlarım, küçüklerim ve büyüklerim hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bugün 03.12.2018 tarihi, engelliler günü olarak kutlanıyor. Hayatı paylaşmak için engel yoktur. Engelliler gününü hatırlamakla iş bitmiyor önemli olan engelliler için bir şeyler yapmak gerekir, unutmayalım ki bizlerde bir gün engelli olabiliriz

Sağlam bireyler ve engeliler arasında saygı, sevgi, hoşgörü paylaşımcı olmak kardeşçe bir arada yaşamayı öğrenmek adına farkındalık yaratmak ve kaynaşmayı sağlamaktır. Engelli bireylere toplumda destek olmak fark edilmelerini sağlamak ve günlük yasamda karşılaştıkları sorunları gündeme getirmek gerekiyor. Hepimizin engelli adayı olduğumuzu bilmemiz gerekir. Fiziksel engelleri aşmak zihnimize koyduğumuz engelleri aşmaktan daha kolaydır. İnsanın kalbi engelli olmasın zira bizi insan yapan kolumuz, bacağımız ve gözümüz değil kalbimizdir. Engellilerin Hakları engellenemez… Bütün engelli kardeşlerimizin alt yapı meselesi çözülerek rampaların yapılması. Erişilebilir ve ulaşılabilir yolların, kaldırımların yapılması gerekir. Bununla ilgili yetkililerin düzenleme yapılarak rampaların engelli ve engelsizlere göre düzeltilmesini talep ediyoruz. Yetkilileri bu konuda daha hassas olmalarını diliyoruz.

Otobüslerde engelliler için rampanın olması gerekiyor. Engellilere gereken duyarlılığı göstermeliyiz. Hak temelli engellilere yaklaşmamız gerekiyor. Tıbbı ve Sosyal engellilere her yerde her zaman yardım etmeliyiz. Engelliler bireysel sorun değil toplumsal bir sorundur. Eğitim haklarına özen göstermeliyiz. Engellilere fırsat eşitliği sağlanmalıdır.

Down Sendromu, otizmli, görme engelli bütün engellilere sahiplenmeliyiz, sorunlarına duyarlı olmamız gerekmektedir. Uluslararası Engelliler günü 3 Aralık Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan bir kararla ’Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edildi. Önemli bir gün bu günün amacı, bütün dünyada gerçekleştirilen organizasyonlarla engelli insanların yaşadığı zorluklara dikkat çekip onların anlaşılmasını sağlayabilmektir.

Engelli insanların günlük yaşantılarında karşı karşıya oldukları sorunlar yalnızca onların değil hepimizin sorunu olmalıdır.

Türkiye’de engelli sayısı Türkiye İstatistik Kurumuna göre Türkiye nüfusunun yüzde 6,6 sını engelli bireyler oluşturuyor. Buda ülkemizde yaklaşık 5 milyon engelli olduğunu biliyoruz o halde 5 milyon insanın neye ihtiyacı olduğunu anlamak. Onlara yardım elimizi uzatmamız gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için, lavaboların, koridorların, kaldırımların, yolların, araç park yerlerinin oturdukları binaların çalıştıkları iş yerinin kendilerinin kullanımı için uygun hale getirilmelidir. Kamu binalarının, bankaların, dükkânların, mağaza ve alışveriş merkezlerinin, belediye otobüslerinin, dolmuşların, market, cafe ve lokantaların engelli konumuna uygun yapılmasına, engelli insanların kullanımlarına göre düzenlenmesi gerekir.

Aile ve Politikalar Bakanlığı’na bağlı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün iş başvurusuna yardım edenlere yardım eli uzatmalıdır.

Engelli olmak yalnızca engelli insanın sorunu değildir. Bizler bir toplum olarak huzur ve refahı birlikte hedeflemeliyiz. Bu açıdan başta kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, dernekler ve bizlere engelliler hakkında farkındalık oluşturmak ve yaşamlarını kolaylaştırmak üzere önemli görevler düşmektedir. Görme engelli ve işitme engelli, bedensel engelli, zihinsel engelli bireyler ile empati kurabilmemizi sağlayarak farkındalık oluşturmalıyız. Engelliler ile engelsizlerin bir arada olduğu kültür, sanat ve spor faaliyetleri düzenlenmelidir. Engellilerimizin önündeki engellerin kaldırılması için önce insan beyni engelli insanlardan kurtulmak lazım. Daha sonra duyarsız insanların bilinçlendirilmesine ağırlık verilmelidir. Bugünü bir gün değil sık sık dile getirmeliyiz. Bugün sağlıklı olan bizler yarının birer engelli adayıyız.  Fiziksel engelleri aşmak,  koyduğumuz engelleri aşmaktan daha kolaydır. Allah kimsenin vicdanı ve kalbini kullanmayacak kadar engelli yapmasın. Düşünebiliyorsak öyleyse varız sevgiyle ve sanatla engelleri aşabiliriz. Engelsiz bir dünya için el ele vermeliyiz

Engelliler için bir şey yapmak güzeldir, onlar için değil. Onlarla birlikte bir şey yapmak güzeldir. Engelleri en aza indireceğimiz ve paylaşacağımız günler dileği ile 3 Aralık Dünya Engelliler gününü CHP Samandağ ilçesi kadın kolları yönetimim adına kutluyorum.” Dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
244 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?