“ENGELLİ BİREYLERE SAYGI, İNSANLIĞA SAYGIDIR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ENGELLİ BİREYLERE SAYGI, İNSANLIĞA SAYGIDIR”

Bu haber 12 Mayıs 2020 - 16:10 'de eklendi ve 4.457 kez görüntülendi.

Psikolog Erkan Suadiye, Dünya Engelliler haftası üzerine yazdı.

İlçe halkına seslendiği yazısında Psikolog  Suadiye, ‘engeliler haftası adına toplumun tüm bireylerine Empati -Sempati hepimiz için şart’ dedi.

Psikolog  Suadiye  yazısında, “Gözlerinizin görmediğini, doğadaki bin bir rengi keşfedemediğinizi; ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzce koşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başınıza yemek yiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Her günü bu duygularla geçen ENGELILER HAFTASI adına toplumun tüm bireylerine empati -sempati hepimiz için ŞART duygusuyla

Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin, umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, öncelikli görevlerimiz arasında yer almalı. Ancak engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor.

Engelli bireylere karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatıyor. Herkesin yapabileceği bir şeyin olduğu gerçeği noktasında neler yapabileceğimizi düşünmemiz için bir vesile oluyor bu farkındalık haftası!

Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si engelli, yani ülkemizde yaklaşık olarak çeşitli engelleri olan yaklaşık 7,5 milyon vatandaşımız var. 7.5 milyon engelli vatandaşımızın 2 milyon 230 bininin konuşma, bir milyon 274 bin 900’ünün eğitilebilir zeka geriliği, 127 bininin görme engelli, 382 bininin işitme engelli, 892 bininin ortopedik engelli, 637 bininin sürekli hastalığı var. 1,5çocuğumuzdan da yalnızca 45 bini özel eğitim imkânlarından yararlanabiliyor.

Bugün engellilere daha fazla dikkat etmeli ve ilgi göstermeliyiz. Onların sorunlarının çözümü konusunda yapılan çalışmalara yardımcı olmalıyız.

HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR.

Engelli bireylere saygı, insanlığa saygıdır” dedi..


baymavi giris