ÜST REKLAM

logo

reklam

“ENERJİ PROJELERİYLE TOPRAKLARIMIZ ENDÜSTRİYEL İSTİLAYA AÇILIYOR”

Samandağ Evvel Temmuz Festivali Kapsamında düzenlenen “Rüzgâr Enerji Santralleri ile Doğa, turizm, tarım ve yaşam alanlarımız” konulu panel Samandağ Belediyesi hizmet binası toplantı salonunda saat 12.00’de gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Av. Mehmet Horuș, Prof. Dr. Müberra Koşar katılım gösterdi.

 Akkuyu, Cerratepe davalarının Avukatı Mehmet Horuş, konuşmasında enerji ihtiyacının sonsuz bir ihtiyaç olmadığını belirtti. Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı olmadığını ve enerji hususunda ülkede arz fazlası olduğunu ifade etti. Sektör temsilcileri ve kamu kurumlarının arz fazlasını kabul ettiğini vurguladı. Son ağacı kesene kadar, her ırmağın başına Hes kurmanın, her rüzgâr esen yere, durmadan santral kurmanın doğru olmadığını belirtti. Kötü evler yapıldığını ve enerji ihtiyacının bu sayede arttırdığını söyledi. Enerji krizinin dünyanın sonunu getirecek bir düzeye geldiğini belirtti. Reslerin alternatif enerji olduğunu ve temiz enerji diye bir şeyin doğru olmadığını söyledi. Her enerji üretiminin mutlaka doğada bir etki yaptığını ifade etti. İzmir Karaburun ilçesinin yüzde 70’nin rüzgâr tarlası olduğunu belirtti. Bir yaşam alanının bir eko sistemin bu şekilde yok edildiğini söyledi. Enerji projeleriyle bu alanların endüstriyel istilaya açıldığını vurguladı. St.Simon manastırının görüntüsünü bozacak bir pervanenin dikilmesinin doğru olmadığını söyledi. St. Simonun görüntüsünü bozan rüzgar enerji santralinin yıkılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Müberra Koşar, Hatay’ın bitki çeşitliliği yönünde yönünden çok zengin topraklara sahip olduğunu belirterek, rüzgâr enerji santrallerinin bu çeşitliliğe zarar verdiğini ifade etti.

 

Haber- Foto:Ali Doğru

 

Share
639 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?