EN LEZZETLİ FESTİVAL BAŞLIYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

EN LEZZETLİ FESTİVAL BAŞLIYOR

Bu haber 04 Mart 2022 - 9:46 'de eklendi ve 147 kez görüntülendi.

Katılanların keyifle vakit geçireceği ve sürprizlerle karşılaşacağı festival, 5 Mart Cumartesi günü saat 12.00’de başlayacak ve gün boyu devam edecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın birbirinden lezzetli yemeklerini dünyaya tanıtmak için BigChefs ile yapılan iş birliği lansmanının ardından proje hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Savaş: Bıgchefs İle Birlikte Dünyaya Açılmak İstiyoruz

53 kanalda canlı yayınlanan televizyon programında Hatay’ın yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı ve bu medeniyetlerin yemek çeşitlerine de ayrı bir zenginlik kattığını ifade eden Lütfü Savaş, BigChefs ile birlikte artık dünyaya açılmak istediklerini ifade etti.

Hatay’ın sekiz tane yemek ve mezesinin BigChefs mutfaklarında yer alacağını söyleyen Savaş, “2010 yılından itibaren başlayan bir serüvenimiz var. Hatay’ı dünyaya taşıdık ve UNESCO tarafından tescillendirdik. Şu anda UNESCO tarafından tescillenmiş 26. mutfağız. İnsanlarımız Hatay’a gelmeden de dünyanın birçok noktasında BigChefs sayesinde yemeklerimizi ve mezelerimizi tadabilecekler” dedi.

“Hatay’da herkes kazanmış olacak”

BigChefs’in hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük bir marka olduğunu sözlerine ekleyen Savaş, “Böyle bir markada Hatay yemeklerinin olması bizim açımızdan oldukça önemli. Marka değeri yüksek iki mutfağın birleşmesi insanlara büyük katkı sağlayacak. 13 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış ve 27 kültürün bu tatlarını BigChefs aracılığıyla tüm dünyaya tattıracağız. Tadına bakılan yemeklerin ardından insanlarımız esnafımızdan da alışveriş yaparak onlara katkı sağlamış olacaklar. Bu proje ile Hatay’da herkes kazanmış olacak” açıklamalarında bulundu.

Cizreli: Hatay’ın Lezzetlerini Sunmak Ve Farkındalık Yaratmak İstiyoruz

Hatay mutfağının tüm dünyada tanıtılması açısından projenin oldukça önemli olduğunu ifade eden BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli de, “Ben bu projeyi çok değerli buluyorum. Türk ve Anadolu mutfağı çok değerli. Hak ettiği kadar tanıtamadığımızı düşünüyorum. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren illerimizin en başında Hatay var. Hatay’ın lezzetlerini sunmak ve farkındalık yaratmak istiyoruz. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış medeniyetler şehri Hatay’ın derin gastronomi kültürünü tanıtmamız gerekiyor. Bu bizim boynumuzun borcu” dedi.

Sokak Lezzetleri Festivali Sizi Bekliyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentin mutfak kültürünü tanıtmak amacıyla önemli bir organizasyona daha imza atacak.

HBB, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(HMKÜ) ile birlikte Sokak Lezzetleri Festivali düzenleyecek.

Unesco Hatay Gastronomi Evi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek festival çeşitli atölyelere ve birbirinden eğlenceli yarışmalara sahne olacak.

Şeflerin, yemek tarihçilerinin ve diyetisyenlerin de kendi alanları ile ilgili katkı sunacağı Sokak Lezzetleri Festivali, Hatay gastronomisinin ulusal ve uluslararası tanıtımında önemli bir görev üstlenmiş olacak.

Bu önemli festivalde Expo 2021 Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar, Expo Hatay’da hayat bulacak gastronomi projelerini açıklayacak.

Haber Merkezi