“En Kısa Zamanda Samandağ’ında Kalıcı Bir Kan Alma Noktası Oluşturacağız” KAN STOKLARI ALARM VERİYOR! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“En Kısa Zamanda Samandağ’ında Kalıcı Bir Kan Alma Noktası Oluşturacağız” KAN STOKLARI ALARM VERİYOR!

Bu haber 01 Nisan 2022 - 14:14 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.

 

 

 

 

 

 

Kızılay Hatay Şubesi, dün Samandağ Atatürk Parkında kan bağışı kampanyası gerçekleştirdi. Yoğun bir katılımın gözlendiği kampanyada vatandaşlar Orak Hücre Anemisi hastaları, kalıtsal kan hastalığı olan vatandaşlar yanı sıra Sait Karataş için kan ve kök hücre bağışında bulundular. Kızılay Hatay Şube Başkanı Kudret Özbakış’ın da katılım gösterdiği bağış programında vatandaşlar bağış verirken, Başkan Özbakış, gazetemize konuştu. Kızılay Hatay Şube Başkanı, 15 ilçede devam eden kan bağış kampanyalarına dikkat çekerek; İLÇEMİZE en kısa zamanda KAN BAĞIŞ MERKEZİ kurmak istediklerini, Kan Stoklarının Alarm Verdiğini Ve Tükenmeye Yüz Tuttuğunu Belirtti. 

Şube Başkanı Özbakış, ilçe halkına seslendiği konuşmasında “Saygıdeğer Samandağ halkı öncelikle bugün organize ettiğimiz kan bağışı programına katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Bugün burada yoğun bir katılımla kurumların destekleriyle, vatandaşlarımızın katılımıyla çok başarılı bir kan bağışı ve kök hücre bağışı kampanyası devam etmekte. Bugün Kaymakam Bey burada. Ak Parti İlçe Başkanı burada, MHP İlçe Başkanı, Samandağ İlçe Emniyet Müdürümüz ve Sosyal Yardımlaşa Vakfı Müdürümüz kampanyamıza destek oluyor. Kendilerine çok teşekkür ederiz.

Kan sizin de bildiğiniz gibi laboratuvarda üretilen bir ürün değil, vatandaşlarımızdan gönüllülük üzerine alınabiliyor. Yani daha doğrusu gönüllü olan insanlardan kan alıp hastalara iletiliyor. Kana olan ihtiyaç çok fazla ancak bu yöntemle alınabildiği için de toplumsal farkındalık yaratmak, kan bağışını arttırmak için Kızılay olarak sürekli çağrılar yapmaktayız. Biz Hatay’da Hatay Kan Merkezinin çalışmalarıyla birlikte, Orta Akdeniz Kan Bölge Müdürlüğü’ne bağlıyız. Bu kampanyalar 15 ilçemizde de devam etmektedir. Bugünde buradayız. Şuana kadar başarılı giden kampanyamızın daha da iyi bir şekilde sonuçlanacağını ümit ediyoruz. İlçede kana ihtiyaç duyan çok sayıda hasta var. Özellikle Hatay Orak Hücre Anemi hastaları yönünden de, kalıtsal kan hastalığı olan insanlar yönünden de ne yazık ki yüksek bir sayıya sahip. Bu nedenle daha çok kana ihtiyaç var. Lösemi hastalarımıza daha önce yaptığımız kampanyalar var bunlarla ilgili. Hatay’da yıllık 58 bin oranında bir kan alımı gerçekleştiriyoruz bunun önemli bir kısmı şuana kadar aylık bazda devam ettiriyoruz. Bugünkü kampanyaya vesile olan isimlerden biri Sayın Hülya Balıkçı’dır. Sait Karataş isimli kardeşimiz bir kan hastası.

Onun içinde buraya kan vermeye gelenler var. Samandağ halkına bu nedenle de çok teşekkür ederiz. Kan bağışı pandemi nedeniyle çok azalmıştı. Stoklarımız tükeniyor! Bu stokları kampanyalarla arttırıyoruz. Hatay bu konuda büyük bir duyarlılık gösteriyor. Bu konuda tüm Hatay halkına müteşekkiriz. Kan alımının daha düzenli, daha hijyen, daha sağlıklı ortamlarda gerçekleşebilmesi için artık kan noktalarını hijyen hale getirmekle ilgili kan konteynırları koymaya başladık. Bir tanesi Antakya Merkezde eski müze yanında gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi tarafından koyuldu. Bir tanesi Altınözü’nde, Altınözü Belediyesi tarafından Kaymakamlık yanına koyuldu. Şuan Arsuz ve Dörtyol için hazırlamış olduğumuz konteynırlarda oralara koymuş olduğumuz konmak üzere yerlerine nakledildi. Bizim burada amaçlarımızdan biri de Samandağ’ında da temiz bir ortamda yazın ve kışın da kullanılabilecek düzgün bir kan alım noktası oluşturmak. Bundan dolayı Kaymakam beyi ziyaret ettik. Burada bize Kan hastalıkları Derneği Başkanı Vahit Çay beyde destek oluyor. Bu konuyla ilgili olarak Samandağ Ayna Gazetesi Kurucusu ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Dadük Sağaltıcı büyük destek sağlıyor. Diğer STK üyeleri ve Samandağ Belediyesi ile de temas kurduk. İnşallah en kısa zamanda burada Samandağ’ında kalıcı bir kan alma noktası oluşturacağız. Samandağ’ına bu duyarlılığından ötürü çok teşekkür ederiz” dedi.

İlçemiz Kaymakamı Murat Kütük, gerçekleştirilen kan bağışı üzerine; “bilindiği üzere ülkemizin köklü kuruluşlarından olan Türk Kızılayı, kurulduğu ilk yıllardan itibaren vatandaşlarımızın ve tüm insanlığın “Kara gün dostu” olmuştur. Türk Kızılayı; Toplumsal dayanışmayı sağlamasında önemli çalışmalara imza atan, sosyal yardımlaşma, dayanışma ve refahın gelişmesine katkıda bulunan, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın kan gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılayan, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımları ulaştıran, doğal afetlerin yol açtığı yaralara ‘merhem’ olan ve ‘insan yaşamına’ dair daha pek çok hizmeti, dünyanın her bölgesinde gönüllülük esasıyla başarıyla gerçekleştirmektedir.

‘Kan bağışında bulunarak hayat kurtarmanın’ bir insanlık görevi olduğu bilincini daima muhafaza eden vatandaşlarımızın bu önemli kampanyaya duyarlılık göstermesi bizi çok mutlu etti. Bu duyarlılığın artarak devam etmesini ve hastalarımızın kana kolay bir şekilde ulaşabilmesini temenni ediyor,  bugün Kızılay tarafından gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına vesile olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Samandağ Atatürk Parkında 10.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Kızılay Hatay Şube Başkanı Kudret Özbakış, Samandağ İlçe Sağlık Müdürü Şafak Miçooğulları, Ak Parti Hatay İl Delegesi Hülya Balıkçı, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Samandağ İlçe Koordinatörü Hasan Arslan, Ak Parti Samandağ İlçe Başkanı Semir Özdemir, MHP Samandağ İlçe Başkanı Hikmet Külahlı, MHP Samandağ 2. Eş Başkan Nuri Eryılmaz, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Uzay Fırıncı, Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu, Sutaşı Mahalle Muhtarı Nebil Sağaltıcı ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı