ÜST REKLAM

logo

reklam

“EN DOĞAL GÜZELLİK, SAĞLIKTIR”

 

nell (2)

İlçemizde hizmet veren Nell Güzellik Merkezi, güzellik alanında Samandağ’ın en gözde mekânı olma yolunda emin adımlar atarken halkın sağlığını da önemsediğini gösterdi. Nell Güzellik Merkezi, kış günlerinin en çetrefilli zamanlarını yaşadığımız şu günlerde müşterilerine sağlığımızı korumanın yollarını uzmanlardan dinleme şansını tanıdı. Alanında uzman Diyetisyen Yasenya Hişmioğulları’nı  Nell Güzellik Merkezi müşterileri ile Buluştıran Merkez kurucusu Necla Oruç, ilçe halkına verdiği mesajda ‘en doğal güzellik sağlıktır’ dedi.

Günde en az 8-10 bardak su içelim

Necla hanımın konuğu olan Diyetisyen Hişmioğulları, “Kışın geri kalan aylarını gelin hafif besinler yiyerek geçirelim ve yaza fit olma hayallerimizi gerçekleştirelim. Öncelikle metabolizmanızı öğrenin. Çünkü bazal metabolizma hızını bilmek kilo kontrolü sağlamada çok önemlidir. Sağlıklı ve kilo vermeyi sağlayacak bir diyet kişiye özel olmalıdır. İnternetten ya da kitaplardan öğrendiğiniz bilgiler ile sağlığınızdan olmayın.

Sağlıklı bir yaşam için tabi ki fiziksel aktivite şart. Haftada 3-4 kez yapacağınız 30 dk’lık egzersizler sizi hem ruhen hem fiziken olumlu etkileyecek. Kendinize egzersiz yapacak zaman ayırın. Bu bir iş çıkışı yürüyüşü bile olabilir. Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak büyük önem taşır. A vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde rolü büyüktür. Sarı/turuncu renkteki sebzeler ve meyveler A vitamini kaynağıdır (Beta-karoten içerir). Havuç, kış kabağı vb. turuncu renkteki sebzeleri; kayısı, şeftali gibi sarı/turuncu renkteki meyveleri (mevsimine göre) her gün uygun miktarlarda tüketmeye özen göstermeliyiz. Roka, maydanoz, tere gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de A vitamininden zengindir. Öğünlerde bol koyu yeşillikli salatalar yaparak bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaya çalışmalıyız. Et, süt, peynir, yumurta ve balık gibi B12 vitamini kaynağı besinlerin tüketimi başta bağışıklık sistemi ve sinir sistemi için çok önemlidir. Peynir tercihimiz çok önemli. Çok yağlı bir ezine peyniri yerine; orta yağlı bir peynir tüketmek, diyetin içerdiği yağ miktarını azaltacaktır. Dikkat edeceğimiz bu tür doğru tercihler sayesinde kışı daha hafif geçirmemiz mümkün!

Kış yemeklerinde salçayı kullanalım, sağlığımıza sağlık katalım. Domatese rengini veren likopen çok güçlü bir antioksidandır. Likopen birçok kanser türüne karşı koruyucudur. Bu yüzden kış yemeklerinde salçayı kullanalım. Meyvelerden ise kış meyvesi olan Nar’a günlük beslenmemizde gereken önemi verelim ve Nar’sız kış geçirmeyelim. Kışın su içmeyi unutmayalım. Herkesin su gereksinmesi farklıdır ve günde en az 8-10 bardak su içelim.

Sağlıklı ve formda bir kış geçirmeniz dileğiyle,”ifadelerinde bulundu

 Haber-foto:nazlı hüzmeli

 

 

Share
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?