logo

reklam

EN BÜYÜK NEYZENLERİN TERCİH ETTİĞİ NEY SAMANDAĞ’INDA ÜRETİLİYOR

   

Tasavvuf Müziğinin en önemli enstrümanı, En İyi Ney Kamışlarla Samandağ’ında Üretiliyor…

İlçemizde faaliyet gösteren Ney Yapım ustası Cemil Kahiloğulları Samandağ Deniz yolu üzerinde kurduğu yeni atölyesinde insanın ruhunu büyüleyen ney üretimi yapıyor.

Dünyanın en iyi ney kamışının Samandağ’da bulunduğunu belirten Ney Yapım Ustası Cemil Kahiloğulları, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in İlçenin tanıtılmasına yönelik yaptığı çalışmaları takdir ettiğini belirterek, Samandağ Belediyesi ile Samandağ Ney Kamışını tanıtmaya, Ney yapımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışmaları birlikte yapmayı arzu ettiğini belirtti. İlçemizin birçok özelliği ile dünyaya örnek bir ilçe olduğunu belirten Kahiloğulları, 40 Yıllık bilgi birikimini İlçemizin daha iyi yerlere gelmesi için kullanmak istediğini ifade etti. Tasavvuf Müziğinin en önemli enstrümanı olan Ney enstrümanının kendine has özellikleri olduğunu belirten Kahiloğulları bu anlamda ilçemizi Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak istediğini belirtti. Vatani görevini yapmak üzere gittiği zaman Ney enstrümanına duyduğu ilginin araştırmaları sonucunda böylesi bir uğraşa dönüştüğünü belirten Kahiloğulları, Bilgi birikimini İlçemizin daha ileriye gitmesi için bu uğraşla değerlendireceğini ifade etti.

“Neyzenlerin Tercihi”

Kahiloğulları, Dünyada en kaliteli ney kamışının İlçemizde yetiştiğini belirterek, boğum aralığı, uzunluğu, sesi ve yapısıyla diğer bölgelerdekinden ayrılan Hatay kamışından üretilen neylerin, neyzenler tarafından çok fazla tercih edildiğini söyledi. İklim özelliği ve toprak yapısıyla Hatay da doğal olarak yetişen kamışların, ney yapımı için aranan özellikte olduğunu belirtti.

“Hem Yapıyorum Hem Çalıyorum”

Ney yapım ustası Cemil Kahiloğulları Hz. Mevlana’dan sonra gelen büyük neyzenlerin ney kamışlarını İlçemizden  temin ettiğini ifade etti. 1976 yılından bu yana ney kamışlarıyla ilgili araştırma yaptığını söyleyen Kahiloğulları, dünyanın en iyi kamışlarının Samandağ’nda bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Dünyanın en iyi ney kamışı Samandağ’ındadır ve Hz. Mevlana’dan sonra gelmiş geçmiş en büyük neyzenler ney kamışlarını Samandağ’ından temin etmişlerdir. Son zamanlarda çalışmalarıma ağırlık veriyorum. Atölyemde kendi imkânlarımla yaptığım her türlü ney kamışı bulunmaktadır. Hem yapıyorum hem çalıyorum. İnternet kanalıyla tüm dünyaya dağıtıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük

Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?