ÜST REKLAM

logo

reklam

EN BÜYÜK İHTİYAÇLARIMIZDAN OLAN SUYU NASIL KULLANIYORUZ?

Çok eski tarihlerden itibaren gerçekleşen savaşların büyük bir nedeni olarak gösterilen su kaynaklarına günümüzde pek değer gösterilmediği ortada. Durum üzerine suyumuzu ve su kaynaklarımızı korumanın yollarını vatandaşlarımıza sorduk.

Suyu korumanın yolu olarak gördükleri çözümleri İlçemiz vatandaşları şu şekilde ifade ettiler; “Suyu korumak için güneş görmeyen yerlerde ve nemli olmayan yerlerde normal bir oda sıcaklığında bekletmeniz daha sağlıklı olur. Mesela sıcakta bekletirseniz yosunlaşma oluşur yani bir nevi suyun bakteri oranı yükselir. Ondan kaynaklı güneş görmeyen yerlerde ve hafif bir ısı derecesinde saklarsanız daha iyi olur. Bu arada cam yüzde yüz naylona göre daha sağlıklıdır. Camda plastik kadar kimyasal madde yok. Bu açıdan cam şişenin daha sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından da kanıtlanmıştır.

Çok kapsamlı ve bir çok açıdan değerlendirebileceğimiz bir İlçede yaşamamıza rağmen bu imkanlarımızı ne yazık ki değerlendiremiyoruz.  Örneğin Asi Nehri gibi nehre sahibiz. Asi suları denize akıyor ve bizde dünyanın en büyük ikinci denizine sahibiz ama ne yazık ki değerlendiremiyoruz. Yaz aylarında denizimiz baya ilgi görüyor ama boğulma olayları fazla olduğu için hiçbir şekilde kullanamıyoruz.  oluyor ve arındırma sistemi olmadığı için sıkıntı oluyor. Mesela bir çocuk su yutsa hemen hastalanabilir. Çünkü Asi suları çok kirli. Bu duruma çözüm de yapabilirler ama kimsenin bir şey yaptığı yok.

Örneğin artıma sistemleri oluşturabilirler. Ama dediğim gibi kimsenin elini taşın altına koyduğu yok.

Eskiden Antakya’da Asi Nehri’nin yanından geçtiğimizde kötü kokular gelirdi. Ama şimdi o kokulardan eser yok. Çünkü suyu arıtmak için arıtma sistemleri koydular.

Bütün bunların yanı sıra en önemli olarak Suyu gereksiz kullanmamamız lazım. Bulaşık yıkarken olsun diş fırçalarken olsun suyu açık unutmamamız gerekir. Bu tür şeylere dikkat edersek daha iyi olur diye düşünüyorum.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto. Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?