ÜST REKLAM

logo

reklam

“EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR”

Engel durumu, doğuştan ya da kaza veya uzun süren hastalıklar sonucu bedensel veya zihinsel meydana gelen, kişinin hayatında engeller oluşturabilen duyusal, zihinsel ve diğer yeteneklerinin kaybetmesi olarak anlatılabilir.

“Engelleri Olan İnsanların Bir Engeli De Siz Olmayın”

Belki bizler, sizler şu an için özürlü değiliz ancak bu olmayacağımız anlamına gelmiyor değil mi? Günümüzde bir engeli olan insanlara tuhaf tuhaf bakan ve onları bakışlarıyla rahatsız eden o kadar çok insan var ki bu nokta da engelli kardeşlerimize nasıl yaklaşılması noktasında İlçemiz vatandaşlarıyla küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Konu üzerine İlçemiz vatandaşları; “Öncelikle engelli olan bireylerin önüne geçip onlara tuhaf tuhaf bakmamalıyız. Bu durum onları oldukça incitebilir. Özellikle şu sıralar karşılaştığım engellilere ait asansörleri kullanıp onların bu imkânlarını ellerinden almayın.

“Onlar Hayatta Büyük Mücadelelerle Her Gün Yeniden Doğuyorlar”

Bir yılın 365 günü sokakta, yanı başımızda olan engelli kardeşlerimize karşı duyarlı olmamız gerekir.

Onların bizlerden bir farkı yoktur. Bütün insanlara nazik, ılımlı, saygı çerçevesinde ve sevecen davranmalıyız. Ancak onlara diğer insanlara göre biraz ayrıcalıklı davranmalıyız. Bir engelliyle iletişime girerken şunlara dikkat etmeliyiz;

“Ona acımayınız, konuşurken acıyormuşsunuz gibi bir üslupla konuşmayınız. Ona yaklaşımlarınız sen yapamazsın şeklinde olmamalı, ona güvendiğinizi gösterin. Bir iş yaparken ondan yardım isteyiniz.

Sokakta gördüğünüz engelli bir insana usulca yaklaşarak, “size yardım edebilir miyim ya da sizinle beraber yürümek istiyorum” tarzında nazik bir şekilde söyleyip ona yardımcı olabilirsiniz.

Unutmayın en etkili dil beden dilidir. Diliniz söylemese de insanoğlu çoğu zaman beden diliyle kendini ele verir. Beden diliyle samimi olduğunuzu, ona acımadığınızı gösterin.

Onun size ihtiyacı olduğundan ziyade onunla bir arkadaşlık kurun, bu sayede yanında bulunmanız daha iyi olacak bir bakıcı olarak değil.” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

 

Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?