EMZİRME DÖNEMİNDE DİYET YAPILIR MI? | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

EMZİRME DÖNEMİNDE DİYET YAPILIR MI?

Bu haber 23 Ağustos 2019 - 10:39 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

İlçemizde faaliyet gösteren Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Gökhan Kamacı, İlçemizde vatandaşların son zamanlarda en çok merak ettiği konulardan biri olan emzirme döneminde diyet yapılır mı sorusunu gündeme taşıdı.

Soruyu cevaplamadan önce önemli olanın diyetin ne anlama geldiğini bilmek olduğunu ifade eden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Kamacı; “Son zamanlarda bana en çok sorulan sorulardan biri, öncelikle bu soruyu cevaplamadan önce diyetin ne anlama geldiğini bilmek lazım,  anlamını bildikten sonra soru kendiliğinden cevaplanmış olur. Çevremdeki insanlara, kliniğime gelen danışanlarıma ön görüşmede veya yaptığım anket çalışmalarında diyet nedir diye sorduğumda genelde aldığım cevap; ‘’yemek yememek, aç kalmak, ekmek yememek, sadece sebze yemek,  günde 1 öğün yemek yemek’’ gibi cevaplar alıyorum, diyet bu şekilde düşünüldüğü zaman emzirme döneminde diyet yapmak kesinlikle tehlikelidir. Ancak diyet demek, sağlıklı beslenmek demek yeterli beslenmek demek,  düzenli beslenmek demek, dengeli beslenmek demek, diyeti bu şekilde düşündüğümüzde her emziren annenin mutlaka bir beslenme uzmanı desteği ve takibinde diyet yapmalıdır diyebilirim.

Emzirme döneminde diyet yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır, bunlardan birincisi beslenme programı hazırlanırken hem annenin ihtiyacı olan hem de sütün oluşumu için gerekli olan besin öğelerinin yeterli şekilde ayarlanması gerekiyor.

İkincisi beslenme programı hazırlanırken hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı göz önünde bulundurulmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films