EMEKLİLİKTE DAHA UCUZ BORÇLANMAK İÇİN SON GÜNLERİNİZ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

EMEKLİLİKTE DAHA UCUZ BORÇLANMAK İÇİN SON GÜNLERİNİZ!

Bu haber 28 Aralık 2018 - 9:22 'de eklendi ve 273 kez görüntülendi.

Türkiye’den emeklilik hayali kuran vatandaşlarımıza müjdeyi Samandağ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürü Gülay Ateş verdi.

Yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarının, Türkiye’den sosyal güvenlik mevzuatına göre malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde emekli olabilmelerine imkan sağlayan 22.05.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 Sayılı Kanun kapsamında sosyal güvenliklerinin sağlandığı Yurtdışı borçlanma tutarı yılbaşından sonra günlük 27,285 tl olacak.

Konu ile ilgili Samandağ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürü Gülay Ateş, “Emeklilikte daha ucuz borçlanmak için son günler.

31 Aralık’a kadar emeklilik dilekçesi veren kişilerin emekli aylıkları 2017 yılı güncelleme katsayısıyla hesaplanacakken 2019’da dilekçe verenlerin aylıklarına ocak zammı da eklenecektir.

Borçlanma yapacak ya da emeklilik dilekçesi verecek çalışanlar için yılın son günleri kritik öneme sahip daha yüksek emekli maaşı alabilmek için yeni yılda müracaat etmek avantaj sağlarken, yılbaşından önce borçlanma yapacak olanlar daha düşük ödeme yapacak.

31 Aralık’a kadar emeklilik dilekçesi veren kişilerin emekli aylıkları 2017 yılı güncelleme katsayısıyla hesaplanacak, daha sonra Ocak ve Temmuz 2017 aylarında yapılan zamanlarla net tutara ulaşılacak ve birde ocakta ki zam aylığa yansıtılacak. Bu noktada ki farklılık güncelleme katsayısından dolayı yaşanacak. 2019’da dilekçe verenlerin aylıklarına ocak zammı da yansıtılacaktır. Daha ucuz borçlanmak için son hafta emeklilik yolunda borçlanılacak süreler için kişinin seçtiği prime esas kazanç tutarının yüzde32’si tutarında ödeme yapılması gerekir. Bunun içinde daha ucuza borçlanma için 31 Aralık son fırsat. Bu yıl asgari ücretten borçlanma yapacak kişinin bir gün için ödeyeceği asgari borçlanma miktarı 21.64 tl. 6 ayık askerlik süresini asgari ücret üzerinden borçlanacak bir kişinin 3 bin 896 TL borçlanma tutarı ödemesi gerek. İki yıllık yurtdışı hizmetini borçlanma isteyen bir kişi asgari ücret üzerinden borçlanma yaptığından ödemesi gereken rakam 15 bin 586 TL’ye ulaşıyor” dedi.