"EMEK DÜŞMANLARINA DUR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“EMEK DÜŞMANLARINA DUR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Bu haber 15 Aralık 2018 - 9:25 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Disk-Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Güler, “Emeklinin Maaşına Gerçek Enflasyon Yansıtılmalıdır” diyerek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Güler açıklamasında; “Kasım ayı enflasyon oranları açıklandı. Her ne hikmetse, 4 aydır, üst üste yükselme rekorları kıran enflasyon, tılsımlı bir değnek değmiş gibi, aylık bazda yüzde 1.44 geriledi. Bu düşüşle, 1 Temmuz, 31 Ekim tarihleri arasını kapsayan 4 aylık dönem için, Ekim ayında açıklanmış olan yüzde 12.79 oranı, 5 aylık toplamda Yüzde 10.6’ya gerilemiş oldu. Bu orana Aralık ayı enflasyon oranı da eklendikten sonra ortaya çıkacak olan 6 aylık toplam enflasyon, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren emekli, çalışan milyonlarca yurttaşın maaşlarına artış olarak yansıtılacaktır. Hesap gayet açık değil mi? 12.79’dan 10.6’ya gerilemiş enflasyon, bir miktarda Aralık’ta düşerse alın size emekçilerden kesilen milyarlarca lira kaynak. Başka kaynak aramayışına girmeye, başta saray, kamu harcamalarında kısıntıya gitmeye veya sermayeden vergi istemeye ne hacet var.

Ağustos ayında döviz kurlarında yaşanan sert yükselişle birlikte iğneden ipliğe her şeye yüksek oranlarda zam gelmişken ve Üretici Fiyat Endeksinde (ÜFE) yüksek artış meydana gelmişken, enflasyonun yılbaşına bir ay kala düşmüş açıklanması tesadüf değildir. Bir başka değişle, bu düşüş yıllardır, kapalı kapılar ardında yazılan bir senaryonun yeniden sahneye konmasından başka bir şey değildir.

Peki nedir bu senaryo? Aylardır birbiri ardına rekor kıran enflasyon, nasıl oldu da Kasım ayında düştü? Hangi ekonomik mucize buna yol açtı? Birkaç gün önce Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak, aldığımız ekonomik tedbirlerin etkisiyle, Kasım ve Aralık aylarında enflasyon düşecek demişti. Ancak bakan bey hangi tedbirleri aldıklarını açıklamazken, hiçbir gazetecide cesaret edip bakan beye hangi tedbirleri aldınız diye sormamıştı. Şimdi biz buradan soralım; Sayın Bakan, 1 ayda ne değişti? Ülke de sanayi ve tarımda üretim yükselişe mi geçti? Türk Lirası değer mi kazandı? Türkiye’nin Milyarlarca dolar dış borcu mu sıfırlandı? Temel tüketim ürünlerinin fiyatları Kriz öncesine mi geriledi? Bunların hiçbiri olmadıysa, Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşen yüksek ÜFE oranlarının etkisiyle yukarı tırmanacağı, ekonomistler tarafından dile getirilen TÜFE nasıl düştü.

Açıklanan oranlara baktığımızda yıl içinde müdahale edilmeyerek, fahiş fiyat artışlarıyla, sermayenin rant sağlaması teşvik edilirken, yıl sonuna yaklaşıldığında yaklaşık 1 aydır, enflasyonla top yekun mücadele spotu ile gece gündüz, TV.lerde, kentlerin  meydan ve caddelerinde billboardlarda halkın gözünün içine sokulurcasına, yapılan kampanyanın amacı, Hazine ve Maliye Bakanının açıklamasında belirttiği üzere, enflasyon Kasım ve Aralık aylarında düştü algısıyla toplumu buna inandırmak olduğu gayet açıktır. En büyük düşüsün yüzde 6.46 ile ulaştırmada yaşandığı açıklanırken, mutfakların baş ürünleri soğan ve patates başta olmak üzere, gıda ürünlerindeki artış buharlaşıp uçtu mu? diye sormadan edemiyor insan.

Enflasyon sepetinde yer alan ürün grupları bazında değerlendirme yapıldığında da, nasıl bir oyun oynandığını görmek mümkündür. Nitekim sepette yer alan 407 üründen 108’inde düşüş yaşanırken, bunun iki buçuk katı olan 261 ürünün fiyatı artmış, 38 ürünün fiyatı ise sabit kalmış. Soru şu; bu 108 ürün ne kadar düştü ki 261 üründeki artışı kapattığı gibi, enflasyonu önceki ayın yüzde 1.44 altına çekebildi. Kaldı ki bu 108 ürünün fiyatının düştüğü açıklamasının gerçek olup olmadığı da tartışmalıdır. Bir soruda daha, Kasım ayı sonu itibariyle, yıllık enflasyonun yüzde 21 seviyesine gerilediği açıklanırken, harç ve vergi bedelleri neden yüzde 24, Cumhurbaşkanının maaşı yüzde 26 artırılıyor.

Evet bu oyun yıllardır sahnelenen bir senaryonun bir kez daha sahnelenmesinden başka bir şey değildir. Nitekim, biz daha ilk günden bakanın açıklamasının bir şeylere hazırlık olduğunu söylemiştik. Çünkü biz yıllardır bu ülke de, Mayıs Haziran ve Kasım Aralık aylarında Enflasyonun düşmüş gösterildiğini, böylece de emeklilere Ocak ve Temmuz aylarında verilen maaş artışının aşağı çekildiğini yaşayarak görüyoruz.

Burada asıl üzerinde durulması gereken, bilimsel veriler ışığında enflasyon hesaplaması gereken TÜİK’in bu oyuna alet olması ve hükümetin verdiği talimatlarla, içinde emeklilerinde bulunduğu milyonlarca emekçinin maaş artışlarında dikkate alınan enflasyonu düşmüş göstermesidir. Halbuki Ağustos ayında döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş sonrası A’dan Z’ye her şeye zam gelmiş, yüksek enflasyonla birlikte,  çalışanlar ve emeklilerin alım gücü düşmüştü. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu yılbaşında alacağı maaş artışının, geçim sıkıntısını hafifletileceği beklentisi içinde iken, düşmemiş enflasyonun düşmüş gösterilmesi, yılın ikinci yarısında yaşanan ekonomik krizle, önemli oranda gelir kaybı yaşamış ve alım gücü gerilemiş olan milyonlarca emekçinin, gelir katlanarak devam etmesine yol açacaktır.

Bu açıklamamızdan hiç kimse, bizim ekonominin iyiye gitmesinden ve bu iyiye gidiş sonucu enflasyonun düşmesinden rahatsızlık duyduğumuz sonucunu çıkarmasın. Bilakis yaşadığımız ülke Türkiye’nin ekonomisinin iyiye gitmesi ve enflasyonun düşmesi, en çok yüksek enflasyonun mağdur ettiği bizleri sevindirecektir. Ancak, piyasada yaşanan yüksek enflasyon milyonlarca emeklinin sefaletini günden güne artırırken, yılbaşında verilecek maaş artışlarını aşağı çekmek için, ayak oyunlarıyla enflasyonun düştüğünü açıklamak, hayatın gerçekleri ile örtüşmeyen bilim dışı bir açıklamadır.

Tüm emekliler ile emekçileri, 2019 yılı maaş zamlarını aşağı çekmek amacıyla, düşmemiş, hatta yükselmeye devam ettiği piyasa verileri ile gayet açık olan enflasyonu, düşmüş gösterenlere karşı önümüzdeki günlerde vereceğimiz mücadelelerde yanımızda olmaya ve emek düşmanlarına dur demeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Hasan Dadük – Foto: Haber Merkezi