“EMEĞİMİZİN HAKKINI ALDIĞIMIZ SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN G(Ö)REV BAŞINDAYIZ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“EMEĞİMİZİN HAKKINI ALDIĞIMIZ SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN G(Ö)REV BAŞINDAYIZ”

Bu haber 17 Haziran 2022 - 11:02 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

  Sağlık emekçilerinin haklarında yapılacak düzenlemelere ilişkin Meclis Genel Kurulu’na sunulan yasa tasarısının haklarında yeterli iyileştirme sağlamadığına dikkat çeken Sağlık Meslek Örgütleri bugün grev yaptı. Söz konusu yasa tasarısının haklarına yönelik iyileştirme içermediğini vurgulayan Sağlık Emekçileri, “içinde bizlere, taleplerimize, haklarımıza yönelik hiçbir iyileştirme içermeyen bu yasayı kabul etmiyoruz, bu yasayı geri çekin” çağrısında bulundular.

Basın açıklaması öncesi hastanede slogan atan kitleye Hastane Başhekimi tarafından müdahale edildi. Bunun üzerine kitle görüşme talep etti. Başhekimden görüşme talebi reddedilince kitle adına KESK’ bağlı Samandağ Eğitim Sen Şube başkanı Cüneyt Kayıkçı

Basın açıklamasını Hatay SES yönetim kurulu adına Hatay il Sağlık Sen şube temsilcisi Nilgün Aşkar okudu.

“Emek Bizim Söz Bizim”

Aşkar konuşmasında, “ Biz, “Başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz” diyenlerBiz, gecesi gündüzü olmayanlar,

Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yumamayanlar, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar,

Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar;

Biz, aylardır bir kurgu ile oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler…

Tüm bu olumsuzluklara rağmen; “giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz. Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olanlar, BİZLER, milyonlar;

Yoksulluk sınırı altı ödemelere,

Bizleri ölümüne çalıştıranlara,

Sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi mecliste, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür.

Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz.

Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itiraz! Bugün mecliste yürütülen senaryoyu reddediş! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz.Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz. Emek Bizim Söz Bizim”dedi.

Kayıkçı: Başhekim, gasp ettiğin koltuğa aldanma!

Eğitim – Sen adına konuşan Cüneyt KAYIKÇI, “bugün ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de sağlık emekçileri hem kendileri hem de halkın sağlık hakkı için greve gitti.

Samandağ Eğitim Sen olarak da daha önce olduğu gibi yanlarındaydık.

Bu süreçte sağlık emekçilerinin yerelden kaynaklı sorunları ile ilgili olarak da Samandağ Devlet Hastanesi Başhekimliği ile de bir görüşme talebinde bulunuldu. Ancak ne yazık ki gasp ettiği koltuğa güvenerek başhekimlik bu talebi reddetti.

Bir yanda biz emekçiler diğer yanda emeği sömürenler.

Emeği sömürenlere karşı olağan mücadelemize ek olarak emekçilerin safında olması gereken kendine, emeğe, sınıfına, halkına yabancılaşan idareciler,

Mücadelemizin bir boyutunda da siz ve sizin gibi geldiği yeri unutanlar olacak, ta ki saflarımızda olmanız gereken yerde yerinizi alana kadar.

Halkın hizmetkârı olduğunu unutanlara halkın ne olduğunu, Hipokrat yeminine sadakatin ne anlama geldiğini, emekçi olduğu halde safını karıştıranlara safını netleştirmenin ne demek olduğunu ve en önemlisi sarsılmaz sanılan koltukların, emekçilerin örgütlü gücü ile nasıl darmadağın edilebileceğini göstermek önümüzde duran en önemli görevlerden biri ve ihmal etmeyeceğiz. İlgililere ve Halkımıza saygılarımızla” dedi.

Yapılan açıklamalara TİP Samandağ İlçe Örgütü destek verdi.

Haber – Foto: Rizan Sağaltıcı