logo

reklam

ELMA ŞEKERİ KREŞ’TEN, MİNİKLERİNE MAHREMİYET EĞİTİMİ   

 

İlçemizde faaliyet gösteren Elma Şekeri Kreş son zamanlarda ne yazık ki gündemden düşmeyen çocuk istismarı haberlerine duyarsız kalmadı. Elma Şekeri Kreş yetkilileri tarafından, çocukları bilgilendirmek ve korumak için miniklere mahremiyet eğitimi verildi.  Yetkililer, çocukları bilgilendirmek için çocuk videosu ve animasyonlar izletti. Konuyla ilgili hikâyeler anlatıldı. Ve öyle bir durumda yapılması gerekenler vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan kreş öğretmenleri, “Mahremiyet kavramı öğretilirken suçluluk duymasını sağlayacak” ayıp” ve “ günah” kelimelerinden uzak durulmalıdır. Çocuğa model olarak, örneklerle kavraması sağlanmalıdır” ifadelerine vurgu yaptılar.

Kreş Öğretmenlerinin yaptığı açıklamaların devamında; Banyonun ve yatak odasının özel bölgeler olduğunu kapıların kapatılabileceğini ve içeri girmek istendiğinde kapıların çalınması ve yanıt için beklenmesi gerektiği öğretilmeli. Ebeveynler de aynı şekilde çocuğun özel alanına saygı göstermelidir.

Mahremiyet sadece cinsellikle ilgili değildir. Öpülmekten hoşlanmayan bir çocuğu öpmek de, bir yetişkini öpmesi için ısrar etmek de çocuğun mahremiyetini ihlal etmektir. Çocuğa bedeninin kendisine ait olduğu ve bedeniyle ilgili konularda kendisinin karar verebileceği küçük yaşlardan itibaren hissettirilmelidir” diye vurgularken çocuklara özel bölgeler anlatıldı. Güvenli dokunuş ve tehlikeli dokunuş üzerinde duruldu.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi

Share
326 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?