ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Ocak 2018

ELEKTRİKLİ MOTORLARA TESCİL ZORUNLULUĞU…

 

 Son dönemde kullanımı oldukça yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği, getirilen tescil zorunluluğu konusunda sürücüleri uyardı.

Elektrikli bisiklet sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları için Hatay Valilisi Erdal Ata imzasıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, kaymakamlıklara, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ile ticaret ve sanayi odalarına gönderilen bir genelge gönderildi.

Plakasının bulunmaması nedeniyle meydana gelen bir kazada aracın ve sürücüsünün tespitinin yapılması, yaşanabilecek mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla elektrikli bisikletlerin kayıt altına alınması için sürücülerin mutlaka ‘Motorsuz Taşıt ve Tescil Belgesi’ taşıması gerektiği vurgulandı. Ayrıca gücü 0,25 kw’nın üzerinde olanlar ve hızı 25 km/saati geçenler için de sürücü belgesi zorunluluğu olduğu kaydedildi.

Genelge şöyle: “Son günlerde ilimiz genelinde kullanımı yaygınlaşan ekonomik, sessiz, tescil belgesi ve plaka alma zorunluluğu olmayan, bataryasından güç alarak yol alan ve kamuoyu tarafından ‘Elektrikli Bisiklet’ olarak adlandırılan vasıtalardan kaynaklı, maddi hasarlı, yaralamalı trafik kazaları ve asayiş olaylarında ciddi artışlar meydana geldiği ve plakası bulunmayan bu araçların karıştığı adli idari olaylarda, olaya karışan araç ve sürücüsünün tespitinde güçlükler yaşandığı tespit edilmiştir.  ’Elektrikli Bisikletler’ sürücü belgesi olmaksızın kullanımlardan ve sessiz yol almasından dolayı yaya güvenliğini tehlikeye düşürmekte, vatandaşlarımızın mağdur olmasına neden olmaktadır. Motor gücü 0,25 KW’yı ve azami hızı 25 KM/Saati geçmeyen elektrikli bisikletleri kullananların 11 yaşını bitirmiş olmaları, bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur. Durumları bu kriterlere uymayan araç kullandıran kişiler hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 37’nci maddesi hükümlerine göre para cezası uygulanacaktır. Gücü 0,25 KW’nın üzerinde olanlar ve hızı 25 KM/Saati geçenler tescile tabi olup sürücü belgesi zorunluluğuna sahiptirler. Gücü veya hızı belirtilen limitin altında olan elektrikli bisikletler ise belediye tarafından tescil edilecek ve tescil plakaları Şoförler Odasınca basılacaktır. Plakanın standardı ve verilecek belge çalışması Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı(UKOME) tarafından yapılacaktır.”

 Haber Merkezi

 

Share
387 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?