ELEKTRİK YİNE ŞARTELLERİ ATTIRACAK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ELEKTRİK YİNE ŞARTELLERİ ATTIRACAK

Bu haber 21 Haziran 2022 - 12:41 'de eklendi ve 231 kez görüntülendi.

Elektriğe yeni zamlar kapıda! Kur artışı nedeniyle elektriğe yeni bir zam daha bekleniyor.

Vatandaşlar, akaryakıta bir biri ardına gelen zamların yarattığı mağduriyet yetmezmiş gibi, şimdi de elektriğe standart uygulamalar dışında ara zamlar gelmeye başladı. Biz bu memlekette yaşayamaz hale geldik” dediler.

Vatandaşlar, “Yılbaşında yapılan yüzde 125’lik fahiş zammın ardından Nisan ayında yüzde 20, Haziran ayında da yüzde 25’lik birer zam daha yapıldı. Kur artışı nedeniyle yeni bir zam daha beklendiği söyleniyor. Biz bu durumu nasıl atlatalım. Gelirimiz ne ki giderimiz bu olsun. Bu gidişata dur denmeyecek mi?” dediler.

EMO: Yapılan zam değil sermaye transferi. 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ’ın kayıtsız kalmadığı konu üzerine EMO adına açıklama yapıldı.

EMO adına Özdağ, “yapılan zam değil sermaye transferi. Acilen kamulaştırma yapılmalı” dedi.

Temmuz veya Ağustos başında yeni zam beklediklerini duyuran uzmanlar, mesken abonelerinin şu anda elektriği yüzde 51 sübvansiyonlu şekilde ucuza kullandıklarını hatırlatarak, “şuan maliyet 3.59 kuruş ama meskene 2.4 kuruştan veriliyor. Temmuz başında maliyet kurdan dolayı 4.79’a çıkacak. Yani mesken aboneleri maliyetten yüzde 100 daha ucuza kullanıyor olacak. Bu nedenle tekrar bir zam yaparak bu farkı kapatacaklar” dediler.

Şuan ki elektrik faturalarını ödeyemediklerini, gelecek olan zamlara nasıl dayanacaklarını bilemediklerini belirten vatandaşlar; “elimizi attığımız her şey zam alıyor. Elektrik zaten çok pahalı, tekrar zam gelmesi durumunda biz ne kadar dayanabileceğiz düşünen yok. Bu dönemde geçinmek yeterince güç hale geldi. Ev masrafı, elektrik, su, gıda ihtiyacı, giyecek ihtiyacı derken bir de elektriğe gele zamları kaldıramayız. Aldığımız aylıklarla ayı borçsuz kapatmıyoruz zaten. Hepimiz neredeyse batma durumdayız ama hala zamlardan konuşulabiliyor. Bizim üzerimizden açık kapatmayı düşünüyorlar ancak insanların halini düşündükleri yok. Durum böyle giderse vatandaşlarımız çok daha kötü duruma gelecek. Kimi meskenler ev kirasından daha fazla, elektrik faturası ödüyor. Allah yardımcımız olsun” dediler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı