“ELEKTRİK KAMULAŞTIRILSIN HALKA UCUZ ELEKTRİK VERİLSİN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ELEKTRİK KAMULAŞTIRILSIN HALKA UCUZ ELEKTRİK VERİLSİN”

Bu haber 14 Şubat 2022 - 12:09 'de eklendi ve 211 kez görüntülendi.

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, vatandaşın elektrik zamları ile canları yandığını, elektriğin özelleştirmesi ile bu sorunların yaşandığını belirterek, elektrik dağıtımın kamulaştırılması ve halka ucuz elektrik verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İskenderun Havuzlu Çarşıda gerçekleştirilen basın açıklamasına İskenderun ilçe başkanı İbrahim Bedir ve yöneticiler katıldılar.

Başkan Yıldırım konu üzerine yaptığı açıklamada; “Elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin belini bükmüş, üretim şevkini kırmıştır. Ağırlaşan bu enerji krizinin faturası halkın omuzlarına yüklenemez. Yüksek fiyatların yaşattığı sıkıntılar üretime ve halkın geçimine büyük darbeler vurmaktadır.

Enerji de yaşanan bu sıkıntının başlıca sebebi özelleştirmelerdir. Devlete ait olan elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildi ve sonuçları ortadadır. Özel çıkar, halkın çıkarlarının tepesine binmiştir. Özel şirketler devletten aldığı elektriği aşırı bir kârla satıyor. Hükümet, bu uygulamalarla halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor.

Kamulaştırma ile Vatandaşa Ucuz Elektrik Verilebilir

Elektrik başta olmak üzere enerji dağıtımı bir kamu hizmetidir. Üreticiye enerjiyi sağlıklı ve ucuz şekilde ulaştırmak üretim için şarttır. Dahası enerji bir güvenlik meselesidir. Enerjide halkçı çözüm ülkenin güvenliği için de mecburiyettir.

Enerji kâr amacıyla değil, toprağın ekilmesi, sanayi çarklarının çevrilmesi, çarşılarımızın şenlenmesi, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumda huzurun sağlanması için ucuza verilmelidir. Bu nedenle enerji üretimi ve dağıtımı özel çıkarın insafına bırakılamaz. Elektrik dağıtımı bir an önce kamulaştırılmalı, devlet eliyle vatandaşa, üreticiye ucuz elektrik sağlanmalıdır.

Buradan hükümetimize öneriyoruz: Ucuz elektrik ve güvenlik için elektrik dağıtımını kamulaştırın. Ekonomik kurtuluş savaşı, sıkıntıları halkın sırtına yükleyerek verilemez. Enerji ve elektrik gibi güvenliğimizi ilgilendiren alanlar özel çıkar insafına bırakılamaz. Bugün yaşadığımız ekonomik sorunların temelini serbest piyasacı, özelleştirmeci, özel çıkarı halkın çıkarının önüne koyan anlayışlar oluşturuyor. Bu ekonomik sorunları ancak üretime dayanan, üretimi her şeyin önüne koyan karma ekonomiyle aşarız. En başa halkın çıkarını, kamunun toplam çıkarını yazmayan anlayışlar çökmüştür.

Buradan siyasi partilere, oda ve derneklere, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine sesleniyoruz: Halkın ucuz elektrik talebine kulak verelim ve elektrik dağıtımının kamulaştırılması için seferber olalım. Biz Vatan Partisi olarak bugün itibariyle Hatay’da kampanya başlatıyoruz. Tüm demokratik kitle örgütlerini bu kampanyaya katılmaya çağırıyoruz. Önümüzdeki günlerde propaganda araçları, imza masaları, basın ve çeşitli etkinlikler yoluyla kampanyamızı sürdüreceğiz. Çağrımız açık: Ucuz elektrik ve güvenlik için elektrik dağıtım şirketleri kamulaştırılsın, zamlar geri çekilsin.” Dedi.

Haber Merkezi