ÜST REKLAM

logo

reklam

EL BAKKARA AŞİRETİ VE OBAMAGİLLER AŞİRETİ


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

Suriye’ye yönelik başlayan kirli küresel saldırı, önümüzdeki Mart ayında yedinci yılına girecek. Bu saldırı, yüzbinlerce insanın hayatına maloldu. 23 milyon nüfusu olan Suriye’de Alevi diktatörlüğünün olduğu, Alevi rejimin farklı etnik ve dini unsurlara zulüm uyguladığı, hatta katliamlar uyguladığı iddia edilip durdu.

Oysa ki 23 milyon Suriyelinin yüzde seksenine yakını olan halk, Arap ve Sünnidir. Fakat ehli Suriyeliler hiçbir zaman teolojik çatışmalara, hatta sürtüşmelere bile girmediler.

Saldırının başladığı tarihlerde ufak tefek ihanetler dışında emperyalizme biat eden, onların safına geçen kesimler, aşiretler olmadı.

Emperyalist ülkeler, bölgesel işbirlikçileri sürekli bir etnik ve teolojik çatışma ortamı yaratmaya çalıştılar. Obamagiller aşiretine bağlı küresel havuz medyasının manipüle ettiği gerçekler, Beşşar Esad’ın devrilmek üzere olduğu havasının yaratılması, Suriye’nin en büyük aşiretlerinden olan El Bakkara aşiretini taraf belirlemeye, emperyalizmin güdümündeki paramiliter çetelerin tarafına geçmeye sevk etti.

Sayısal anlamda(yüzbinlerce üyesi var) Suriye’de önemli bir noktada olan bu aşiretin, Obamagiller aşiretinin safına geçmesi elbette ki Esad’ı ve emperyalizme karşı yedi yıla yakın bir süredir direnen Suriye halklarını alt edecek değildi. Fakat savaşın uzamasının nedenlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz ki El Bakkara aşireti ve benzer aşiretlerin paramiliter çetelerden yana tavır takınması oldu.

Yukarıda belirttiğim gibi Obamagiller aşiretinin güdümündeki küresel havuz medyası, bu sapmalarda büyük rol oynadılar. Katar’da kurulan dev kurgu setlerinde yansıtılan ”Suriye’de Esed rejimi tükenmek üzere, rejim son günlerini yaşıyor” minvalli manipülatif haberler, El Bakkara aşiretinin Obamagiller aşiretinin tarafına geçmesine vesile oldu.

Ancak geldiğimiz nokta, Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerinin sahadaki kazanımlarından dolayı çok sayıda siyasetçiyi, partiyi, hatta küresel havuz medyasını bile  başta olmak üzere birçok kesimi geri adım attıracak nokta oldu.

Bazı siyasetçilerin, Suriye politikalarının başından beri yanlış olduğunu beyan etmesi, gelinen noktayı çok iyi örneklendiriyor.

Suriye’ye yönelik başlayan saldırının başında emperyalizmin ve Obamagillerin tarafına kayan El Bakkara Aşireti, Halep savaşının Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerinin lehine sonuçlanması ve Esad’ın askeri yöntemlerle devrilemeyeceğinin anlaşılması üzerine El Bakkara Aşireti, Suriye Hükümetine destek verdiğini belirtti.

Halep savaşının zaferle sonuçlanması üzerine El Bakkara aşireti gibi Obamagiller aşiretine bağlı çok sayıda kesim yine Suriye hükümetine destek vereceğini ilan etti.

Halep savaşından sonra bu U dönüşlerinin meydana gelmesini ibretle izlerken 🙂 İdlip’e yönelik başlayacak operasyonun da zaferle sonuçlanması durumunda bakalım kimler daha çark edip Obamagiller aşiretinden vazgeçecek. İdlip savaşını bekleyip görelim!

 

 

Share
756 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...