ÜST REKLAM

logo

reklam

EL BAKKARA AŞİRETİ VE OBAMAGİLLER AŞİRETİ


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

Suriye’ye yönelik başlayan kirli küresel saldırı, önümüzdeki Mart ayında yedinci yılına girecek. Bu saldırı, yüzbinlerce insanın hayatına maloldu. 23 milyon nüfusu olan Suriye’de Alevi diktatörlüğünün olduğu, Alevi rejimin farklı etnik ve dini unsurlara zulüm uyguladığı, hatta katliamlar uyguladığı iddia edilip durdu.

Oysa ki 23 milyon Suriyelinin yüzde seksenine yakını olan halk, Arap ve Sünnidir. Fakat ehli Suriyeliler hiçbir zaman teolojik çatışmalara, hatta sürtüşmelere bile girmediler.

Saldırının başladığı tarihlerde ufak tefek ihanetler dışında emperyalizme biat eden, onların safına geçen kesimler, aşiretler olmadı.

Emperyalist ülkeler, bölgesel işbirlikçileri sürekli bir etnik ve teolojik çatışma ortamı yaratmaya çalıştılar. Obamagiller aşiretine bağlı küresel havuz medyasının manipüle ettiği gerçekler, Beşşar Esad’ın devrilmek üzere olduğu havasının yaratılması, Suriye’nin en büyük aşiretlerinden olan El Bakkara aşiretini taraf belirlemeye, emperyalizmin güdümündeki paramiliter çetelerin tarafına geçmeye sevk etti.

Sayısal anlamda(yüzbinlerce üyesi var) Suriye’de önemli bir noktada olan bu aşiretin, Obamagiller aşiretinin safına geçmesi elbette ki Esad’ı ve emperyalizme karşı yedi yıla yakın bir süredir direnen Suriye halklarını alt edecek değildi. Fakat savaşın uzamasının nedenlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz ki El Bakkara aşireti ve benzer aşiretlerin paramiliter çetelerden yana tavır takınması oldu.

Yukarıda belirttiğim gibi Obamagiller aşiretinin güdümündeki küresel havuz medyası, bu sapmalarda büyük rol oynadılar. Katar’da kurulan dev kurgu setlerinde yansıtılan ”Suriye’de Esed rejimi tükenmek üzere, rejim son günlerini yaşıyor” minvalli manipülatif haberler, El Bakkara aşiretinin Obamagiller aşiretinin tarafına geçmesine vesile oldu.

Ancak geldiğimiz nokta, Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerinin sahadaki kazanımlarından dolayı çok sayıda siyasetçiyi, partiyi, hatta küresel havuz medyasını bile  başta olmak üzere birçok kesimi geri adım attıracak nokta oldu.

Bazı siyasetçilerin, Suriye politikalarının başından beri yanlış olduğunu beyan etmesi, gelinen noktayı çok iyi örneklendiriyor.

Suriye’ye yönelik başlayan saldırının başında emperyalizmin ve Obamagillerin tarafına kayan El Bakkara Aşireti, Halep savaşının Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerinin lehine sonuçlanması ve Esad’ın askeri yöntemlerle devrilemeyeceğinin anlaşılması üzerine El Bakkara Aşireti, Suriye Hükümetine destek verdiğini belirtti.

Halep savaşının zaferle sonuçlanması üzerine El Bakkara aşireti gibi Obamagiller aşiretine bağlı çok sayıda kesim yine Suriye hükümetine destek vereceğini ilan etti.

Halep savaşından sonra bu U dönüşlerinin meydana gelmesini ibretle izlerken 🙂 İdlip’e yönelik başlayacak operasyonun da zaferle sonuçlanması durumunda bakalım kimler daha çark edip Obamagiller aşiretinden vazgeçecek. İdlip savaşını bekleyip görelim!

 

 

Share
818 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ALLAH’TAN YARDIM DİLE ALİ!

  23 Ekim 2019 Genel, Köşe Yazıları, Yerel

  İlknur Altıntaş Gülümsedi Resul-u Ekrem, “Seni orada gördüğümde o yüzündeki ifade, o an! Hayber’in kapısını tek başına yerinden söktün sen Ali, tek başına...” diyerek gülümsedi, “Allah’ın yardımıyla...” dedi Ali, biraz utandı, yanaklarındaki pembelik bundandı. “Ah, çocuk!” diyerek elini sıktı ve bir anda öksürmeye başladı, o gülümseme eriyip gitti yüzünden, kızıla teslimdi artık teni, “Biliyor musun Hayber’de o yediğim yemeğin acısını hâlâ hissediyorum, şimdi o zehrin etkisinden şahdamarımın koptuğu andır...” “Efendim...” dedi ...
 • MEKSİKA KÖYLÜ DEVRİMİNİN LİDERİ : EMİLİANO ZAPATA

  23 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Hazırlayan: Sami ASLAN Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’ nın katledilmesinin 100 yılındayız. Katledenler, kurşunlarla delik deşik ettikleri bedeni teşhir için halkın göreceği bir meydana getirirler. Cesedin tanınmaz halde olduğunu gören bir ihtiyar, Zapata’ nın ölmediğini yüksek sesle haykırır. Sonra yanına gelen başka bir köylü ''peki bu Zapata değilse, Zapata nerde'' diye sorar. İhtiyar yüzünü dağlara döner .''Dağlarda ihtiyacımız olduğu zaman geri gelecek'' der. Eski çağlarda dünya halkları kaybettikleri değerli önderleri her z...
 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...