EKONOMİ DÜZELSİN, ÇOCUKLAR ŞEKER YİYEBİLSİN « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

EKONOMİ DÜZELSİN, ÇOCUKLAR ŞEKER YİYEBİLSİN

Bu haber 26 Nisan 2022 - 19:25 'de eklendi ve 246 kez görüntülendi.

Üç ayların sonuncusu olan ve dört gözle beklenen Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Oruç ibadeti 30 gün sürerken yaklaşan Şeker Bayramı öncesinde emekli de, öğreci de, çiftçi de dertli. Torunlarının ziyaretine sevinemeyen Ali Sağlam, ‘emekliliğimiz geçinmeye yetmezken çocuklara şekeri nasıl vereceğiz?’ dedi.

Öğrenciler ve çalışanlar Şeker Bayramı olarak da bilinen Ramazan Bayramı tatili için gün sayıyor ancak bu defa alışveriş için değil, eve kapanmak ve masraf yapmamak için gün sayıyor.

2022’nin mayıs ayına denk gelen Ramazan Bayramının Arife günü 1 Mayıs olacak. İşçi ve emekçinin günü olan 1 Mayısta vatandaş gitgide kötüye giden ekonomiden dertli. ‘Bu yaşamın ne işçiliği kaldı ne bayramı’ diyen vatandaş, Ramazan Bayramı’nın ilk gününü 2 Mayıs, son günü ise 4 Mayıs ta geçirecek.

Ramazan Bayramı 1. Günü 2 Mayıs Pazartesi, 2. Günü 3 Mayıs Salı, 3. Günü 4 Mayıs Çarşamba günü kutlanacak.

Bayramda şekerlikler de boş kalacak

İğneden ipliğe gelen zamlardan sonra şeker fiyatları da katlandı. Geçen yıl 13-15 TL olan bayram şekerlerinin kilosu bu yıl 50-60 TL’ye kadar yükseldi. Ambalaj fiyatları da artınca vatandaş bayram şekeri alamaz hale geldi.

Pandemiden önce 10 ton ürün alabiliyorken, şimdi ancak 200 kilo alabildiklerini söyleyen Süleyman Dağ, “bulamadığımızdan değil, fiyatı yüksek olduğundan ürün alamıyoruz. Alsak bile satamıyoruz. Şekerin fiyatı yükselince bayram şekerinin fiyatı da arttı. Bunların içinde bir de maliyetimiz var. Geçen ay dükkâna 9 bin 800 lira elektrik faturası geldi. Kurtaramıyoruz” diye konuştu.

“İş yok, akşama kadar boş boş bekliyoruz” diyen Süleyman amca, “fabrikalar kapandı, küçük imalathanelere dönüldü. Bu yıl beklentimiz vardı. Fiyatların artması yüzünden beklentimiz boşa düştü” şeklinde konuştu.

Bir diğer şekerleme satan ismini vermek istemeyen esnafımız “dürüst olmak gerekirse ben satış yapamamaktan çok çocukların durumuna üzülüyorum. Şeker fiyatları çok yükselince insanların alım gücü düştü. Kapıya gelip fiyat sorup çıkan çok insan var. 1 kilo alıyorsa yarım kilo ya da 250 grama düşenler var.  Maliyetler çok fazla olduğu gibi karlar da düştü” dedi.

Haber : Ümit Dadük Sağaltıcı / Foto: Temsili