logo

reklam

“EKOLOJİK DENGEYİ GÖZETEREK İLAÇLAMA ŞART”

Valilik kararıyla haşere mücadele ve ilaçlama çalışmalarını Şubat ayında başlatan Hatay Büyükşehir Belediyesi HBB Veterinerlik ve Gıda Kontrol Şube Müdürü Şevki Serin, Zabıta Dairesi Başkanlığına bağlı Haşere ile Mücadele ve İlaçlama Ekibi, dün ilçemizde CHP Samandağ İlçe Teşkilatının girişimi ile vatandaşla istişare toplantısı gerçekleştirdi. CHP İlçe Yöneticilerinin katıldığı toplantıda, CHP Hatay İl Yönetiminden Esnaf ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mithat SERİN de hazır bulundu. CHP İlçe Teşkilatının geleceğe dair çözümlerde umut aşılayan girişimleri halk nazarında değer görürken toplantı sonunda CHP İlçe Başkanı Abacı, önümüzdeki hafta Pazartesi günü itibari ile ilçede haşerelerle ilgili hummalı bir çalışma başlatılacağına dair söz aldı.

HBB Veterinerlik ve Gıda Kontrol Şube Müdürü Şevki Serin, havaya zehir sıkmak şeklinde yapılan ve uçan sineği öldürmeye dönük mücadele yönteminin sorunun sadece yüzde 5´ini çözebileceğini belirterek, yapılması gereken en doğru şeyin, kent sakinleriyle el ele vererek haşereyi üreten yerleri en aza indirmek olduğunu vurguladı.

5 Şubat´ta başlanan ve zararlı haşereyi kaynağında yok etmeye yönelik mücadelede 594 mahallede 142.000 üreme alanında 2 defa ilaçlama çalışmaları gerçekleştiren ekipler 3. tur ilaçlamalarına başladığı bilgisini verirken yerleşim merkezlerinde bulunan ve ergin sivrisinek ile hamamböceği saklanma alanları olarak risk oluşturan 5568 rögarın, kışlak mücadele programı çalışmaları kapsamında 3 defa ilaçlandığını belirten yetkililer, haşere açısından potansiyel risk oluşturan 56 dere, 3 Büyük sazlık, ilçe merkezlerinden geçen 3 büyük drenaj kanalının belli aralıklarla ilaçlandığı ve bunun sürdürüleceği kaydedildi.

HBB Veterinerlik ve Gıda Kontrol Şube Müdürü Şevki Serin´in mücadele yöntemine ilişkin şu ifadelerine de yer verildi: “uçan sineği öldürmeye dönük mücadele yöntemi sorunun sadece yüzde 5´ini çözer. Bu yöntem aynı zamanda ciddi hava kirliliğine, zamanla da kronik zehirlenmelere sebep olur. Yapılması gereken en doğru şey, vatandaşlarımızla el ele vererek haşereyi üreten yerleri en aza indirmektir. Yani bataklığı kurutmak esas olmalıdır. Çevremizi temiz tutmak, çevremizdeki kirli sulak alanları mümkün mertebe azaltmak, bodrumlarımızı, havuzlarımızı kuru tutmak, kullanmadığımız fosseptiklerimizi gömmek, kirli sularımızı derelere akıtmamak gibi tedbirler; haşere mücadelesinde hem başarıyı arttıracak hem de kullanılan zehir miktarını azaltacaktır.”

Hedef dışı canlılar zehirlenmemeli

Yetkililere dayandırılan ‘Haşere sıkıntısını çözerken bugüne kadar herkesin yaptığı gibi havayı, toprağı, suyu ve hedef dışı canlıları zehirlemeyeceğiz´ ifadesinin de belirtildiği konuşmada, “Çevreci ve kalıntı bırakmayan solüsyonlar kullanarak ve üreme alanlarını mümkün mertebe azaltarak belli bir plan dahilinde sorunu çözeceğiz. Üniversitelerimizin yanı sıra, Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yanımıza sivil toplum örgütlerimizi de alarak çevre temizliğini ve toplumsal farkındalıkları arttırmayı hedef alan bilimsel çalışmalarla amacımıza ulaşacağız” denildi.

Arılara da haşere mücadelesiyle zarar verildiği hatırlatıldı

Havada uçan her böceğin toptan imhasına dayanan mücadele anlayışının sonunun bir çevre felaketine dönüşebileceği uyarısı da yapılan aynı açıklamada, bunun arılar olmak üzere milyonlarca tür böceğin ölümüne sebep olduğu hatırlatıldı. Dün itibariyle başlatılan mücadelede ‘çevreci ve hedef dışı canlıya zarar vermeyen veya en az zararlı solüsyonların´ seçileceği de ifade edilerek, “Bununla beraber üreme alanlarındaki kontrol ve ıslah çalışmaları ile toplumsal bilincin arttırılmasına dönük bilgilendirme çalışmaları da yıl boyunca devam edecek” bilgilendirmesi yapıldı.

Kanalizasyon sistemlerinin olmadığı mahallelerde ev ev dolaşarak vatandaşların tuvaletlerini ve fosseptiklerini tek tek ilaçlayarak haşere oluşumunu ortadan kaldıran ekiplerin çalışmalarını da paylaşan Serin, ‘içinde suyun olduğu bodrumlar, gübrelikler gibi üreme alanlarının tamamına zararlı haşereyi kaynağında yok etmek amacıyla müdahale ediyor’dedi.

Yapılan saha çalışmalarında kayıt altına alınan üreme alanlarının % 90’ını insanın kendi eliyle oluşturduğu kirli alanlardan meydana geldiğinin altını çizen yetkililer, bu nedenle haşere ile mücadele bilincinin ilkokul çağındaki çocuklardan başlanarak toplumun her kesimine yayılması, toplumda oluşturulacak bilinçle, mücadelede havaya ve toprağa sıkılan zehrin en aza indirilmesinin ahlaki ve vicdani bir görev olduğunu vurguladı.

“Havada uçan her böceğin toptan imhasına dayanan haşere mücadele anlayışının sonu çevre feleketidir, kabul edilemez”

Haşere ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların ekolojik döngüyü bozmayacak bir şekilde yapıldığını da vurgu yapan Serin, “Bugüne kadar birçok ilçe belediyesince de yapılan ve her türlü böceğin öldürülmesi anlayışından beslenen mücadele yöntemlerinde başta arılar olmak üzere milyonlarca tür böceğin ölümüne sebep olundu. Unutulmasın ki, yararlı böcekler ölürse canlılık da ölür. Hatay Büyük Şehir Belediyesi olarak uçan haşereye karşı zehir sıkmaya başlayacağız. Fakat bunu yaparken mümkün mertebe üniversitelerimize danışarak çevreci ve hedef dışı canlıya zarar vermeyen veya en az zararlı solüsyonları seçeceğiz. Bununla beraber üreme alanlarındaki kontrol ve ıslah çalışmaları ile toplumsal bilincin arttırılmasına dönük bilgilendirme çalışmaları da yıl boyunca devam edecek” açıklamalarında bulundu.

Asi Nehri Kenarında Ve Derelerde Krinomid Mücadelesi Günlük Olarak Devam Ediyor

Asi Nehri’nin kenarlarında bulunan Krinomid ile ilgili de bilgiler paylaşan Serin, “Yeşil tirek sinek de denilen krinomid mücadelemiz Mart ayının başından beri günlük olarak devam ediyor. Bu sineğin sayıca artmasının sebebi ilçe belediyesince sezonun yarısında mücadelenin bırakılmış olmasıdır. Fakat biz her şartta bu sorunu çözeceğiz ve sineğin vatandaşımızı rahatsız etmesine izin vermeyeceğiz.

Haşere mücadelesine başladığımız 5 Şubat 2018’den bu yana kadar e-masa, telefon, mail, ve diğer iletişim kanallarından müdürlüğümüze intikal ettirilen hamamböceği, pire, fare, kene, akrep vb. haşereye karşı mücadele talebi toplam 1.330 istek ve şikayet yapılmış olup bunların 1.100’üne cevap verilerek talepler karşılanmıştır. Geriye kalan kısmın çok önemli bir oranı uçkun mücadelesiyle ilgilidir” dedi.

Toplantının sonunda vatandaşların sorularına cevaplar verilirken HBB Veterinerlik ve Gıda Kontrol Şube Müdürü Şevki Serin, vatandaşların kendisine ulaşabilmesi için telefon numarasını vererek vatandaşla 7/24 iletişim içinde olacağının sözünü verdi. Serin, açıklamalarını destekleyen slayt sunumla dolu dolu bilgiler verdi.

Toplantıya Muhtarlar, Oda Temsilcileri ve esnaf yoğun katılım gösterdi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?