ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Aralık 2016

EGM; TELEFON DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!

trf-2 trf-3

EGM; TELEFON DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!

Emniyet Genel Müdürlüğü, telefon dolandırıcılığına dikkat çekmek için vatandaşı bilgilendirmek amacıyla seminerler düzenliyor. Düzenlenen seminerlerden bir tanesi de dün ilçemiz Emniyet Müdürlüğü tarafından ilçemizde bulunan Kültür Merkezi’nde düzenlendi. İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş ve Polis Memuru Hasan Hüseyin Gürler’in konuşmacı olduğu seminerde, vatandaşa ‘dikkatli ol çağrısı’ yapıldı. 

Ülkemizde sık sık yaşanan dolandırıcılık vakalarından dolayı vatandaşları bilgilendirmek adına düzenlenen seminerde, 444 ve 0850 ile başlayan numaralardan gelen aramalarda söylenen ”geçmişe yönelik  kredi kartı masraflarınızı geri alalım” sözlerine inanıp banka bilgilerinin verilmemesine vurgu yapıldı.

Bu tür durumlarda vatandaşların tanımadıkları numaralardan gelen aramalara itibar etmemeleri, kişisel verileri kimseye vermemeleri, kart bilgilerinin ele geçirildiği düşünülüyorsa hemen banka ile irtibata geçmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

Öte yandan kendini kamu görevlisi olarak tanıtan ve hat sahibinin teröristlere yardım ettiğini iddia eden kişilerin dolandırıcı olduğu dolayısıyla itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Polis veya savcı olduğunu söyleyerek operasyon düzenlemek için vatandaştan para isteyen dolandırıcıların arttığı gözlemlenirken bu tür taleplere karşı dikkatli olunması ve vatandaşın hemen 155’i araması istendi.

Son olarak, hiçbir kamu görevlisinin vatandaştan para, altın veya kontör gibi taleplerde bulunmayacağının altı çizilirken, vatandaştan bu tür vakaları yaşamaması ve mağdur olmaması için dikkatli olması gerektiği dile getirildi.

 

Share
742 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?