EĞİTİMİN ÜÇ AYAĞINA, ÜÇ NASİHAT | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

EĞİTİMİN ÜÇ AYAĞINA, ÜÇ NASİHAT

Bu haber 23 Ağustos 2019 - 10:55 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Öğretmen, veli ve öğrenciler bir arada…

Doğru Adım Koleji yöneticileri, yeni öğretim yılı işleyişi hakkında velilere ve öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı bilgi verildi.

Okul Müdürü Adnan Düzel, Kurucu Öğretmen Melek Yılmaz Can,  Fevzi Durgun, Seçkin Özdemir, İsmail Kuzu, Öğretmenler, Veliler Ve Öğrenciler katıldı.

Melek Yılmaz Can ve Okul Müdürü Adnan Düzel katılımcılara hitaben yaptıkları ortak değerlendirmede; “yeni öğretim yılının açılışını yaptığımız Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı hizmetinde olan okulumuza hoş geldiniz.

Bugün yeni bir öğretim yılına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. 2018-2019Öğretim Yılının DOĞRU ADIM KOLEJİ ailesine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde şöyle diyor: “Dünyanın en zengin aklını gördüm, Sermayesini sordum, dedi ki: okul.”

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, aklı ve zekasıdır. Fakat akıl, kendiliğinden gelişemez ve verimli kullanılamaz. Aklı geliştiren, kullanılmasını öğreten, bilgilerle zenginleştiren okuldur. Çünkü okul, bir eğitim ve öğretim yuvasıdır, insanın yetiştirildiği yerdir. Okul, hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Okul sadece bireyin hayat standartlarını yükseltecek ve bir meslek sahibi yapacak bilgi ve becerileri vermekle kalmaz.  Aynı zamanda içinde yaşadığımız toplumun yapısını, insan ilişkilerinin nasıl olacağını, bireysel ve toplumsal sorumluluklarımızın neler olacağını, eğitim ve öğretim hizmeti verdiği toplumun maddi ve manevi değerlerini de gelecek nesillere aktarır ve davranış haline getirir.

Bu aynı zamanda Türk milli eğitiminin temel amaçlarından biridir. Eğitim sistemimiz “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin ”  dengeli, sağlıklı, gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere sahip, iyi insan, iyi vatandaş, huzur ve barış içinde, hoşgörü ve adalet anlayışıyla bir arada yaşama kültürünü destekleyici olarak yetiştirilmesi görevini üstlenmiştir.

Sevgili öğrencilerimiz,

Belirttiğim hususları dikkate alarak sizden istediğim ülkemizin milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerini benimsemeniz, bu değerleri koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı bireyler olarak sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren birer Türk vatandaşı olmanızdır.

Her şey gelişmekte ve değişmektedir. Eğitim sistemleri ve yöntemleri değişir, bilim değişir ve gelişir, teknikler değişir, teknoloji değişir ve gelişir; ama değişmeyen bir şey vardır; o da insani değerlerdir.  Size düşen görevse, bu değerleri taşımak, sahip çıkmak ve yaymaktır.

Sizler, okul hayatınız boyunca pek çok şey öğreneceksiniz. Ama önemli olan sadece öğrenmek değildir. Öğrendiklerinizi hayata geçirmek ve onu davranış haline getirmektir. Çünkü davranış haline gelmeyen bilgi bir anlam kazanmamış demektir. Hedefleriniz, yapmak istedikleriniz çok güzel ve büyük işler olsun. Faydasız bilgi ve boş geçen vakit zarardan başka bir şey değildir. “TEK BİR ŞEYE İHTİYACIMIZ VARDIR, O DA ÇALIŞKAN OLMAK.”

Sayın velilerimiz,

Şunu bilmenizi isterim ki eğitimde okul – aile işbirliği vazgeçilmez bir ögedir. Her zaman sizlerle işbirliği yapmaya ve yardımlaşmaya ihtiyacımız vardır. Birlikte hareket ederek çok daha hızlı ve kolay yol alacağımızı belirtmeye ayrıca gerek olmadığını düşünüyorum. Tüm önyargılarınızı, okulla ve eğitimin gerçekleriyle bağdaşmayan beklentilerinizi bir kenara bırakarak pozitif bir ebeveyn tutumu takınmanızı tavsiye ediyor ve sizleri her zaman yanımızda görmek istiyoruz. Bu kapsamda öğrencilerimize maddi – manevi gerekli desteği vermenizi özellikle hatırlatmak istiyorum. Dikkatinizi çekmek isterim ki; “EĞİTİMİ PAHALI BULUYORSANIZ, CEHALETİN BEDELİNİ HESAPLAMAYI UNUTMAYINIZ.” 

Değerli öğretmen arkadaşlarım,

Bizler öğretmenler olarak üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız. Hedefimiz öğrencilerimizi merak eden, sorgulayan, araştıran, idealist, gerçek özgüven sahibi, kendi kararını verebilen, kararlarının sorumluluğunu taşıyan, teknolojiyi yaşam biçimi haline getiren, eleştirmekle kalmayıp çözüm üreten bir nesil olarak geleceğe hazırlamaktır. Eğitim imkanlarımızı öğrencilerimizin bilgi ve beceriye dayalı yeteneklerini geliştirmeleri için sonuna kadar kullanalım. Yenilenen müfredatımızın gereğini en verimli şekilde yerine getirmek için Doğru Adım Koleji öğretmenleri olarak bir EKİP RUHUYLA HAREKET EDİP OKULUMUZU TÜM BİRİMLERİYLE ÖĞRENCİLERİMİZİN HİZMETİNE SUNALIM.

Öğrencilerimizin ruhsal ve fiziksel gelişimleri için sosyal faaliyetler ve bunun yanında destekleyici birçok etkinlikler düzenledik ve düzenlemeye de devam edeceğimizi unutmayalım.

Aramıza yeni öğrencilerimiz katıldı aramıza yeni katılan tüm öğrencilerime de tekrar hoş geldiniz diyorum. Sözlerimi burada bitirirken, yeni eğitim-öğretim yılının sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini dilerim” dediler.          

afdah.info

voir films