“EĞİTİMDE SORUNLAR KATLANARAK BÜYÜYOR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“EĞİTİMDE SORUNLAR KATLANARAK BÜYÜYOR”

Bu haber 27 Eylül 2018 - 8:42 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

Samandağ Eğitimsen Temsilciliği Yönetim Kurulu, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının krizlerle başladığını ifade ederek ilçemizin yıllardır kangrenleşmiş sorunu olan derslik ve okul sorununun gitgide büyüdüğünün altını çizdiler. Konu üzerine açıklama bulunan Eğitim Sen Yönetim Kurulu, “LGS ile yerleşemeyenleri, lise kontenjanlarını yükselterek sorunu çözmeye çalışmanın daha büyük sorunlar doğurur. 40 öğrenci ve üzeri sınıf mevcudu ile ders işlemek ne öğrencinin ne de öğretmenin verim alması beklenemez.” dediler.

Eğitim Sen Kurulu açıklamalarının devamında “2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı ülkedeki kriz gibi krizlerle başladı ve devam ediyor. Samandağ ilçemizin yıllardır kangrenleşmiş sorunu derslik ve okul sorunu gitgide büyümektedir. LGS ile yerleşemeyenleri, lise kontenjanlarını yükselterek sorunu çözmeye çalışmak daha büyük sorunları doğurmuştur. 40 öğrenci ve üzeri sınıf mevcudu ile ders işlemek ne öğrencinin ne de öğretmenin verim alması beklenemez. Bu sadece bir öğrenci kıyımından, öğrencilerin hayallerini çalmaktan başka bir şey değildir.

Ülke genelinde yerleşemeyenlerin yanında, istemediği liseye yerleşen binlerce öğrenci gibi ilçemizde de yüzlercesi istediği liseye yerleşemedi. Bu bir çocuk hakkı, bu bir insan hakkı ihlalidir. Bir Fen Lisesi, bir Güzel Sanatlar Lisesi, bir Turizm Meslek Lisesi, bir Sağlık Meslek Lisesi ilçemizde acil olarak açılmalıdır. Biz hep yazdık, hep istedik ama yetkililer hayırsever duasına çıktılar.

  • Okulların hizmetli sorunu çözerken, yine okul müdürlerinin, yerel yönetimlere, aracı siyasi rantçılara minnettar bırakarak çözmeye çalışmaları okul idarecilerini itibarsızlaştırmaktan öteye gitmemiştir. Yayladağı’nda ortalama 30-40 öğrenciye bir hizmetli atanırken, Samandağ’ında 300-400 öğrenciye bir hizmetli atamak, adaleti ağzından çıkarmayanların adaleti kime göre adalettir?
  • Eğitimin yürütücüsü eğitim emekçilerinin ek ders ücretlerinin geciktirilme sebebini, kurumların, sorunu birbirine atarak değil, eğitim emekçisinin saygın yerini koruyarak hakkını zamanında vermektir yöneticilik.
  • Öğretmenlerin ders işleyeceği Öğretmen Kılavuz Kitabı, Öğrenci Ders Kitapları yetişmedi, ya da yetiştirilmedi. Belki de yetiştirilmeyecektir. Bu da yakında başka hesapların kapısını açacaktır.
  • Kalabalık okulların ve özellikle liselerin güvenlik önlemleri okul idaresine ve öğretmenlerine bırakılmamalıdır.
  • Okulun boyası, temizliği, temizlik malzemeleri, kalorifer çalışanın, okulun fotokopi ve toner harcamaları, sınıf perdeleri yine velinin sırtına bırakılmıştır.
  • Derslik açalım hesabıyla okullarda fen laboratuarları, kütüphaneler yok edildi. Öğrenciler uygulamalı, araştırmacı eğitimden uzaklaştırıldı.
  • Eskiden her okulda içilecek su çeşmeleri vardı, şimdi koliler şeklinde sınıfa kadar satın alınmaya başlandı.
  • Yarışmacı okul müdürü, yarışmacı öğretmen, yarışmacı öğrenci, yarışmacı veli ile okullarda seviye sınıflarını, test yoğunluklu eğitimi yaratmıştır Öğrenciler arası bir felaketi doğuracak bu uygulamalar hiçbir zaman bilimsel akademik bir düzeyde tartışılmadı ve hep görmezden gelindi.
  • Okul Müdürü, Md. Yardımcısı olmanın şartı liyakat değil, alternatif düşünen, itiraz eden değil, üreten değil, benim gibi düşünen olması, özellikle Eğitim Bir Sen’li olması, atamaların kokuşmuşluğunu, sistemin çürümüşlüğünü ifade etmektedir. Samandağ ilçemizin ezici çoğunluğu Eğitim Bir Senli.. Bu süzgeçten geçemeyenler yerlerinde zor tutunmaktadır. Bu yaklaşım, eğitimi, toplumu bir adım ileriye götürmez. Bu yaklaşım korkaklıktır, yönetememektir. İdarecinin Eğitim Bir Sen’li olması okuluna, öğretmenine, öğrencisine ne gibi avantaj sağladıklarını rakamlarla merak ediyoruz. Bir tek avantaj, bu duruma iten pişkinlerin hoşuna gitmiş olması, yukarıdakilerden aferin almasından başka bir şey değildir. Arkasındaki iktidar havasına güvenerek, birçok Eğitim Bir Sen’li yönetici, bulunduğu okulda huzursuzluk yaratmaktan başka bir işe yaramamıştır.

Eğitim Sen olarak, Velilerin, öğrencilerin ve tüm eğitim emekçilerinin yanında olduğunu, her türlü baskı ve anti-demokratik uygulamalara karşı durduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük