ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Nisan 2017

EĞİTİM – SEN: YSK NIN KARARI SKANDAL

 

 

 

 

Samandağ Eğitim Sen temsilcilği dün haber merkezimize yolladığı açıklamada Referandum sonuçlarını değerlendirdi. Samandağ Eğitim Sen, ‘Referandum sonuçları şaibelidir!’ dedi.

Samandağ Eğitim Sen Temnsilciliği açıklamasında; “Türkiye 16 Nisan günü, yoğun baskı altında referanduma gitmiştir. Referandum sürecinin başından itibaren, devletin bütün imkanları kullanılarak “evet” propagandası yürütülmüştür. Diğer yandan “hayır” oyu kullanacaklara yönelik baskı ve tehdit, şiddeti artarak devam etmiştir.

OHAL koşullarında gerçekleştirilen referandumun sonucunu ”halkın iradesi” değil, siyasi iktidarın, devlet kurumlarının ve özellikle Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), hukuk dışı tutum ve kararları belirlemiştir. 16 Nisan referandumu, YSK nın aldığı skandal karar ile hukuken geçerliliği tartışılan, halkın vicdanında kabul görmeyen, şaibeli bir referandum olarak tarihe geçecektir.

Siyasi iktidar, kendisi gibi düşünmeyenlere yönelik baskı, tehdit ve sindirme politikalarını kullanarak hareket etmiş, başta okullar olmak üzere tüm eğitim kurumlarını ve öğrencileri “evet” propagandasına alet etmiştir.

Referandum öncesinde çok sayıda Eğitim Sen üyesinin sandık kurulu başkanlık ve üyelik görevleri şaibeli bir şekilde iptal edilmiş, yerlerine hükümete yakın sendikanın üyeleri görevlendirilmiştir. Referandum öncesinde yapılan hukuksuzluklar,  16 Nisan günü tamamen eşit olmayan koşullarda ve çok sayıda ihlal ve usulsüzlükle yapılmaya devam edilmiştir.” Açık oy” kullanılmış, sandık müşahitleri güvenlik görevlileri tarafından engellenmiş, özellikle bölge illerinde sayısız seçim ihlali yaşanmıştır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, mühürsüz oy zarflarının iptaline yönelik kanunu, iktidar partisinin istemi üzerine uygulamaması sonuçları doğrudan etkilemiş ve açık bir şaibe yaratmıştır. Sonuç olarak halkın nezdinde meşruiyeti tartışılan bir referandum olmuştur.

OHAL koşullarında, toplumun muhalif ve örgütlü kesimlerinin sindirildiği, sendikaların kitlesel ihraçlar, sürgünler ve cezalarla kuşatıldığı bir dönemde yapılan referandum, bütün olumsuzluklara rağmen halkın yarısı bu değişikliğe “HAYIR” demesiyle nihayetlenmiştir. Ve aslında kazanan taraf, ‘tek adam rejimi’ne karşı tutum alan emekten, barıştan ve demokrasiden yana olan Türkiye halkları ve emekçileri olmuştur.

Bizler eğitim ve bilim emekçiler olarak, toplumu her fırsatta kutuplaştıran politikaların, ülkeyi sonu görünmeyen bir karanlığa doğru sürüklemesine seyirci kalmayacağız. Başta işyerlerimiz olmak üzere, bulunduğumuz her alanda eşit, özgür, demokratik ve barış içinde bir yaşamı inşa etmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir”dedi.

Haber Merkezi

Share
652 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?