"EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

Bu haber 25 Nisan 2017 - 10:00 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 97. yıl kutlaması büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Kutlamalar, İlçemiz Samandağ Kapalı spor salonunda gerçekleşirken, tören; İlçemiz Kaymakamı, Garnizon Komutanı, Samandağ Belediye Başkanının halkı selamlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra; ilçemiz Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının anlam ve önemini belirten  konuşmayı yaptı. Müdür Kapo, konuşmasında egemenliğin kayıtsız, şartsız milletin olduğunu hatırlattı. Program çerçevesinde Şaban Kahil Sürmeli Orta Okulu öğrencileri gösterileri sonrasında İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’e çiçek ve bayrağımızı takdim ettiler. Dr. Çelik, öğrencilerin verdiği bayrağı öpüp alnına koyarak teşekkür etti, halkı selamladı. İlçe Kaymakamının bu hareketi takdir toplayarak salonda alkış seslerinin yükselmesine sebep oldu. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında İlçe Mili Eğitim Müdürü Hilmi Kapo; “Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününün 7. yılını kutluyoruz. 23 Nisan 1920 günü Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak, Türk milletinin ufku açılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü milletimize Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türk milleti, dün olduğu gibi bugünde Cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup, muhafaza edecektir.

Millet olarak amacımız, akıl ve bilimin ışığında ilerleyerek, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar var olabilmektir. Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç şüphem yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur. Çocuklarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyor, bu vesileyle, bu günleri bizlere armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum” ifadelerine değindi.

Oral Çiçek ve Çağlar Çiçek Özü’nün sunumuyla program akışı devam ederken, Özü, programın açılış konuşmasında; protokol ve katılımcılara seslenerek, “bugün burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920’de Türk Milletinin bağımsızlığı yolunda attığı ilk adım olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97.yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz!” diyerek programı başlattı.

Turgut Reis Anaokulunun gösterimi, Hatay’da düzenlenen folklor yarışmasında il üçüncüsü olan  Yeşilköy İlkokulu öğrencilerinin Halk oyunları gösterisi, Akdeniz İlkokulu Öğrencilerinden Rojda Evin Bağırtan ‘Atatürk Çocuk Olmuş’ adlı şiiri okuması, Sıdıka Bedia Kara İlkokulunun hazırladığı gösteriyi sergilemesi, Fatmatüzzehra Anaokulu öğrencilerinin orf gösterisi, Cumhuriyet  Ortaokulu Müzik Grubu performansı,Dr. Alaaddin Cilli İlkokulu öğrencilerinden Tevfik Hatay’ın 23 Nisan adlı şiiri okuması,Şaban Kahil Sürmeli Ortaokulunun Jimnastik Gösterileri,Cumhuriyet Ortaokulu Müzik Grubu performansları,Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin gösterileri,Sakarya İlkokulu öğrencilerinden Elif Pınar’ın Bizim Bayramımız adlı şiiri okuması,2016-2017 Minik Yıldızlar Türkiye Karate Şampiyonasında,Türkiye Şampiyonası,İstanbul Boğaziçi Şampiyonası,Erzurum Uluslararası Palandöken Şampiyonası,Rize Karadeniz Uluslararası Hazar Ülkeleri Şampiyonası ve Sırbistan Balkan Şampiyonası’nda 9 Milli sporcumuz,5 kupa ve 40 madalyayla büyük bir başarı elde eden Duman Kardeşler Karate Spor Kulübü Öğrencilerinin Karate Gösterisi ile süren programda daha sonra  ödül töreni gerçekleşti. Gerçekleşen ödül töreninde, 23 Nisan konulu resim yarışmasında Sıdıka Bedia Kara İlkokulundan Güneş Yaman, şiir yarışmasında Çanakoluk Huzurlu Orataokulundan Elif Çam, kompozisyon yarışmasında 1. Olan Yüksel Acun Anadolu Lisesinden Zeynep Kudret’e ilçemiz Kaymakamı Dr.Cahit Çelik takdim etti.

Samandağ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, İlçemizde okullar arası düzenlenen ‘Milli Kahramanlık’ konulu kitap yarışmasında 1. olan Yüksel Acun Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mediha Yaşam Yatkın’a ödülünü takdim etti.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

afdah.info

voir films