ÜST REKLAM

logo

reklam

Editörden İLÇEMİZDE NELER OLUYOR?


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

 

Samandağ, benim tarihiyle, doğasıyla, kültürel zenginliği ve hoşgörüsüyle dünyaya meydan okuyan güzel ilçem. Ne yazık ki, yerel yönetime gelenler hep, güvercin uçurtmak için gelip o, barış güvercinin peşindeki yırtıcı kuşlara yem verenlere döndüler. Bir sonraki, öncekinden daha fena…

‘’Bir daha asla olmayacak’’ demeye dilimiz varmıyor.

Daha korkunçlarını bekler haldeyiz.

Neden mi?

‘’Hukukunu epeydir kaybetmiş bir ülke; “işte bu boşluktan fırsat bu fırsat sat satabildiğin kadar, nasıl olsa kitabına bu boşlukta uydurulmayacak hiçbir şey yok.

Hele ki, bir yönetim, aklını ve vicdanını hatta izanını da hızla kaybetmişse, ‘yaz başına geleni’ yerel havuz medya gazeteciler.

Meslektaşlarımız kusura baksın söyleyeceklerime; Şu kaotik, alt üst oluş günlerde kendi yerini kollamak adına şuursuz bir heyecan duyan bir gazeteci.

Arenada aslanlara yem olarak atılan kölenin parçalanışını imparatorun gözüne girecek bir coşkuyla izleyen gazeteci. Muhtemelen akıllarından insan hakları olduğunu geçirmez belki onu da bilemeyiz artık, bu saatten sonra…

Hele toplumsal ve sosyal haklar. Çocuk hakları. Kadın hakları. Özetle, Samandağ da tüm canlıların yaşam hakkı diye bir şey yoktur belki de kafalarında. Ona eyvallah, saygılıyız diyemeyiz işte.

Meslek ahlaki gereği şu kadarını hatırlatalım bu havuzcu gazetecilere, halka karşı tarafsızlığınızın belki hukuk çerçevesinde bir cezası yok, ama beşeri anlamda ancak toplumsal adalet bir gün iki yakanızdan tutacak ve en az ceplerinizi dolduranlar kadar halka hesap vermekten kurtulamayacaksınız, sadece siz değil sizinle birlikte ailenizde çocuklarınızda bu insani ve vicdani sorumluluktan sayenizde kurtulamayacaklardır.

Samandağ Belediye Meclis Toplantısı’nda alınan onca haksız yersiz usulsüz kararlara karşı en ufak tepkiniz olmamışsa, her seferinde gerçekleri BAL gibi bilmenize rağmen hasıraltı etmiş olmanızın elbette bu gök kubbenin altında er geç bir karşılığı olacak.

Ama ‘onurlu olmaktır gazetecilikte başarı’ ben bunu bilir bunu söylerim. En son ulusal bir televizyon kanalı, kanal D haber sunucusu gazeteci İrfan Değirmencinin ‘’ Referandum da ‘HAYIR’ diyeceğini açıkladığı gibi onurlu olmaktır. (Arkasından Kanal D’de ki görevine son verildi)

Bu çakma aydın yerel havuz gazeteciler, sözde ise, aydınlar hitap ettikleri Samandağ halkına kuruş değer vermeyip, bu kitleyi bilgisiz ve görgüsüz sayıp beslendikleri çöplüğe biat edip gerçeklerin üstünü örtbas etmekte üstlerine yok inanın.

Ayna ise alfabenin 29 harfini milyon kez yan yana dizerek düşümdeki Samandağ halkının eşit özgür ve barış içinde yaşama harcına kum taneleri taşıyor gururla.

Üstelik bu yolda Ayna rüştünü ispat etmek için, gazi bile oldu desek yeridir.

Bu sonradan görme havuz medyası bilmediklerini uyduran ve üstelik uydurduğunu bile tutturamayan atan tutan ve cehalete, gericiliğe, yobazlığa, kurnazlığa, Samandağ halkına karşı, terbiyesizliğe varan saygısızlıkları.

Gel gelelim Samandağ Belediyesi Mahsus Encümen karalı Belgelere!

Bu ve benzer ‘kitabına uydurma’ aldatmacaların hepsi birer rant ve çıkar hesaplarıdır. Bize göre ise Samandağ için yıkım planı- projesidir. Yandaşlarına sermaye yaratma girişimleridir.

Yaptığınızın dalga numara olduğunu biliyorsunuz, bu nedenle de bizim bile tahayyül edemeyeceğimiz kadar çok korkuyorsunuz!

Çünkü her kapının arkasından dinliyorsunuz ilgili, ilgisiz insanlara, falan feşmekan ile ilgili sorular soruyor kendinize kalsa Samandağ da her şeye hâkim olmaya çalışıyorsunuz.

‘Bizden habersiz kuş uçmaz’ sanıyorsunuz.

Korkuyorsunuz.

Çok korkuyorsunuz.

Öyle anlaşılıyor ki, bu gidişatta çok kirli çamaşırlar, çamaşır makinesine değil de, çöpe atılacak. Pamuklu- yünlü, renkli renksiz bakılmadan çöpe atılacak çok kirliler sağdan soldan çekmecelerden çıkacak.

Bekleyin görün!

 

Share
537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...