ÜST REKLAM

logo

reklam

Editörden İLÇEMİZDE NELER OLUYOR?


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

 

Samandağ, benim tarihiyle, doğasıyla, kültürel zenginliği ve hoşgörüsüyle dünyaya meydan okuyan güzel ilçem. Ne yazık ki, yerel yönetime gelenler hep, güvercin uçurtmak için gelip o, barış güvercinin peşindeki yırtıcı kuşlara yem verenlere döndüler. Bir sonraki, öncekinden daha fena…

‘’Bir daha asla olmayacak’’ demeye dilimiz varmıyor.

Daha korkunçlarını bekler haldeyiz.

Neden mi?

‘’Hukukunu epeydir kaybetmiş bir ülke; “işte bu boşluktan fırsat bu fırsat sat satabildiğin kadar, nasıl olsa kitabına bu boşlukta uydurulmayacak hiçbir şey yok.

Hele ki, bir yönetim, aklını ve vicdanını hatta izanını da hızla kaybetmişse, ‘yaz başına geleni’ yerel havuz medya gazeteciler.

Meslektaşlarımız kusura baksın söyleyeceklerime; Şu kaotik, alt üst oluş günlerde kendi yerini kollamak adına şuursuz bir heyecan duyan bir gazeteci.

Arenada aslanlara yem olarak atılan kölenin parçalanışını imparatorun gözüne girecek bir coşkuyla izleyen gazeteci. Muhtemelen akıllarından insan hakları olduğunu geçirmez belki onu da bilemeyiz artık, bu saatten sonra…

Hele toplumsal ve sosyal haklar. Çocuk hakları. Kadın hakları. Özetle, Samandağ da tüm canlıların yaşam hakkı diye bir şey yoktur belki de kafalarında. Ona eyvallah, saygılıyız diyemeyiz işte.

Meslek ahlaki gereği şu kadarını hatırlatalım bu havuzcu gazetecilere, halka karşı tarafsızlığınızın belki hukuk çerçevesinde bir cezası yok, ama beşeri anlamda ancak toplumsal adalet bir gün iki yakanızdan tutacak ve en az ceplerinizi dolduranlar kadar halka hesap vermekten kurtulamayacaksınız, sadece siz değil sizinle birlikte ailenizde çocuklarınızda bu insani ve vicdani sorumluluktan sayenizde kurtulamayacaklardır.

Samandağ Belediye Meclis Toplantısı’nda alınan onca haksız yersiz usulsüz kararlara karşı en ufak tepkiniz olmamışsa, her seferinde gerçekleri BAL gibi bilmenize rağmen hasıraltı etmiş olmanızın elbette bu gök kubbenin altında er geç bir karşılığı olacak.

Ama ‘onurlu olmaktır gazetecilikte başarı’ ben bunu bilir bunu söylerim. En son ulusal bir televizyon kanalı, kanal D haber sunucusu gazeteci İrfan Değirmencinin ‘’ Referandum da ‘HAYIR’ diyeceğini açıkladığı gibi onurlu olmaktır. (Arkasından Kanal D’de ki görevine son verildi)

Bu çakma aydın yerel havuz gazeteciler, sözde ise, aydınlar hitap ettikleri Samandağ halkına kuruş değer vermeyip, bu kitleyi bilgisiz ve görgüsüz sayıp beslendikleri çöplüğe biat edip gerçeklerin üstünü örtbas etmekte üstlerine yok inanın.

Ayna ise alfabenin 29 harfini milyon kez yan yana dizerek düşümdeki Samandağ halkının eşit özgür ve barış içinde yaşama harcına kum taneleri taşıyor gururla.

Üstelik bu yolda Ayna rüştünü ispat etmek için, gazi bile oldu desek yeridir.

Bu sonradan görme havuz medyası bilmediklerini uyduran ve üstelik uydurduğunu bile tutturamayan atan tutan ve cehalete, gericiliğe, yobazlığa, kurnazlığa, Samandağ halkına karşı, terbiyesizliğe varan saygısızlıkları.

Gel gelelim Samandağ Belediyesi Mahsus Encümen karalı Belgelere!

Bu ve benzer ‘kitabına uydurma’ aldatmacaların hepsi birer rant ve çıkar hesaplarıdır. Bize göre ise Samandağ için yıkım planı- projesidir. Yandaşlarına sermaye yaratma girişimleridir.

Yaptığınızın dalga numara olduğunu biliyorsunuz, bu nedenle de bizim bile tahayyül edemeyeceğimiz kadar çok korkuyorsunuz!

Çünkü her kapının arkasından dinliyorsunuz ilgili, ilgisiz insanlara, falan feşmekan ile ilgili sorular soruyor kendinize kalsa Samandağ da her şeye hâkim olmaya çalışıyorsunuz.

‘Bizden habersiz kuş uçmaz’ sanıyorsunuz.

Korkuyorsunuz.

Çok korkuyorsunuz.

Öyle anlaşılıyor ki, bu gidişatta çok kirli çamaşırlar, çamaşır makinesine değil de, çöpe atılacak. Pamuklu- yünlü, renkli renksiz bakılmadan çöpe atılacak çok kirliler sağdan soldan çekmecelerden çıkacak.

Bekleyin görün!

 

Share
588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...