E-REÇETE SİSTEMİ ANLATILDI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

E-REÇETE SİSTEMİ ANLATILDI

Bu haber 16 Mart 2018 - 8:01 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

 

Hatay İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü koordinesinde İlimizde bulunan Serbest Veteriner Hekimlere yönelik E-Reçete Sistemi, Buzağı Ölümleri ve Dişi Hayvan Kesiminin Önlenmesi konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının ilk bölümünde 2018 yılında faaliyete geçen  E-Reçete Sistemi ve İTS (İlaç Takip Sistemi) nin tanıtımı yapılarak sistemin sağlayacağı yararlar anlatıldı. Bu kapsamda Veteriner Hekimlerin bilgisi ve kontrolü dışında ilaç kullanımının engelleneceği, sahada tespit edilen hastalıklara ve kullanılan ilaçlara ait istatistiksel verilere anılık olarak ulaşılabileceği, ilaçların aşırı kullanımı ve antimikrobiyal direnç oluşumunun engellenerek halk sağlığı ve hayvan sağlığının korunabileceği, hayvanların ilaç kalıntı sürelerine uyulmadan kesimhaneye gönderilmesinin engellenerek sağlıklı gıda zincirinin temini ve özellikle et ve sütte kalıntı izleme takibinin daha sağlıklı yapılabileceği anlatıldı. Daha sonra e-reçete sisteminin çalışma prensibi ve sistem üzerinde örnek reçeteler oluşturulmak suretiyle sistemin etkin şekilde kullanımı konusunda bilgilendirme yapıldı.

Toplantının ikinci bölümünde Ülkemiz ekonomisi açısından önemli kayıplara neden olan buzağı ölümleri konusunda serbest veteriner hekimlerin sahadaki tespitleri, ilimizin bu konudaki genel durumu, yapılması gereken çalışmalar ve öneriler konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Toplantının son bölümünde Ülkemiz hayvancılığının arzu edilen seviyeye ulaşmasında ve hayvansal ürün ihtiyacımızın milli kaynaklardan karşılamasında en önemli faktörlerden biri olan gebe ve damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesiminin önlenmesi konusunda bilgilendirilme yapıldıktan sonra, toplantı karşılıklı soru-cevap ile sona ermiştir.

 

Haber : Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi