DÜZEL; "İMAR PLANI TAMAMEN İPTAL EDİLMELİDİR" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DÜZEL; “İMAR PLANI TAMAMEN İPTAL EDİLMELİDİR”

Bu haber 02 Aralık 2019 - 10:16 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi.

İlçemiz esnaflarından Fırat Düzel Samandağ Belediyesi tarafından askıya çıkarılan Turizm İmar Planı ile ilgili bir açıklamada açıklama da bulundu.

Düzel konu ile ilgili yaptığı açıklamada ilçemizin 1/5000 Nazım ve 1/1000 uygulama imar planı çok ağır acılara ve mağduriyetlere sebep vereceğini ifade ederek mağduriyet üzerine plan olmayacağını belirtti.

İmar planın iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Düzel açıklamasının devamında; Hatay ili Samandağ ilçesi 1/5000 Nazım ve 1/1000 uygulama imar planı çok ağır acılara ve mağduriyetlere sebep verecektir. Bütün yetkilileri uyarıyoruz. Samandağ halkı bu ağır mağduriyeti kaldıramaz. Bu mağduriyet üzerinden plan olmaz. Yetkililer de bunun altında kalır. Askıya çıkarılan imar planı tamamen iptal edilmelidir. Mağduriyetlere yol açmadan yeniden yapılmalıdır. On yıllar içinde oluşmuş yaşam alanlarını, bin bir emek ile yapılan ev ve iş yerlerini yok sayan bir imar planı olmaz, olsa olsa İmha planı olur. Emeğimiz ile elde edilen malımızı, evimizi, iş yerimizi peşkeş çektirmeyeceğiz. Gurbete gidenlerin ardından dökülen gözyaşlarını, acıları, hasretleri, özlemleri hiçe sayan imha planını kabul etmiyoruz. Vatandaşın gözyaşının, acısının, kaybının, mağduriyetinin üzerinden modern şehircilik değil vahşi rant yapılır.

 “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

Askıya çıkarılan İmar Planında park var, yol var, otel var, sermaye var, Kıyı Kenar Var, Enerji var, yeşil alan var ama İnsan yok. İnsanı unuttunuz.  İnsansızlaştırma planınız ve yanlış hesaplarınız başkentimizden, Ankara’dan geri dönecektir. Kıyı Kenar Çizgisi bahanesi ile Deniz bölgesini İnsansızlaştırma ve sermayeye peşkeş çekme uygulaması bu imar (imha) planı ile bütün Samandağ’ına genişlemiştir.  Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye söylediği gibi Ey Oğul! “ İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” diyoruz. Evi, iş yeri, Tarlası, bahçesi, parseli vb. olsun İnsanın.  İnsanı yaşat, çalışsın, güçlensin ki Türkiye’miz devletimiz güçlensin. İnsanı Yaşat ki vergisini veriyor, askerliğini yapıyor, yatırımını yapıyor, okulunu üniversitesini okuyor. İnsanı Yaşat ki devletini, vatanını ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü, ay yıldızlı bayrağını seviyor ve canı pahasına savunuyor.  İnsanı yaşat ki dünya kazan biz kepçe kazanıp ülkemize aktarıyoruz. Yalakaların “Mangal Yüreklerine” değil duyarlı insani yüreklere ihtiyaç var ki insani uygulama ve çözüm bulsun. Devlet, belediye, imar planı, park vb. hepsi insan içindir. Mağduriyetler, acılar, gözyaşı üzerinden yapılan plan insan için değil, olsa olsa Rant ve yalaka yandaş içindir.

“Refik Eryılmaz Sorumluluktan Kaçamaz”

Askıya çıkarılan İmar planının hazırlanışı daha önceki yönetim tarafından başlamış olmasına rağmen şimdiki yönetimin sorumluluğunu ortadan kaldıramaz.  Refik beye sorulur? İmar planının onaylanma tarihi nedir? Onaylanma tarihi tabi ki Refik Bey dönemindedir.  Refik Bey yaptığı basın açıklamasında İmar Planının içeriğini bilmiyor gibi davranması inandırıcı değildir. Refik bey daha önce yapılmış plana yandaşları lehine çok büyük değişiklikler yapmıştır.  İmar Planı onaylanmadan önce Refik Bey’in planın ayrıntılı içeriğini bilmemesi mümkün değildir. Refik Eryılmaz, İmar planına olumsuz yönde ve yıkıcı değil de olumlu yönde ve yapıcı müdahale etseydi şimdi yaşanan mağduriyetler asgari düzeye düşerdi.

“CHP’li Savaş ve CHP’li ERYILMAZ”

Refik bey bütün açıklamalarında hem suçlu hem güçlü rolünü oynuyor.  Refik Eryılmaz yönetimi bütün olumsuz uygulamaları ya eski yönetime yâda Ankara’ya, Bakanlığa, Ak Partiye yükleyerek sıyrılmaya çalışıyor. Ama nafile çabadır. “Artık mızrak çuvala sığmıyor”. İmar Planından dolayı yaşanan mağduriyetlerde CHP li Lütfü Savaşın ve Hatay milletvekillerinin payı vardır. İmar planında yapılan bütün alavere dalavereler bir bir ortaya çıkacaktır. Bu imha planı Ankara’nın,  bakanlığın, şirketlerin takdiri değil, Refik bey ve Lütfü Bey’in ve bazı Hatay milletvekillerinin takdiridir. HBB bu plandan habersiz davranamaz ve sorumluluktan kaçamaz. Samandağ halkının sırtından yükselen Lütfü Savaş mağduriyetlerimizi seyrediyor. Yazıklar olsun. Bize çektirilen mağduriyetlerin, acımasızlığın karşılığını herkese mutlaka vereceğimizden eminiz. İçine yaşamımızı kurduğumuz mülklerimize incir ağacı diken imar planının uygulanma şansı yoktur.  Vatandaşın kazanılmış haklarını koruyan Yeniden bir imar planının yapılması acil taleptir.

“İşten Çıkarmalar Kabul Edilemez”

Herkes kendine bu soruyu sorsun. Samandağ Belediyesi tarafından işlerine son verilen emekçiler Refik Eryılmaz için yandaşları olsaydı işlerine son verilir miydi? Refik Bey’in yandaşı olmadıkları için işlerine son verildi. Yani Cezalandırma için işlerine son verildi. İşlerine son verilenler için insani çözüm zorunludur” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films