ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Nisan 2017

DUT ZAMANI GELDİ

 

 

Faydaları saymakla bitmeyen kara dut ilçemizde hemen hemen  her bahçede bulunuyor. Bir sürü çeşidi bulunan dut, tercihe göre kimileri meyve, olarak tüketirken reçelini de yapan çok İlçemizde son zamanlarda ipek böceği üretiminde de bir çıkış gösteren dut ev ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor. Dut için ‘etinden, sütünden ve yününden faydalanıyoruz’ desek teşbihte hata etmemiş oluruz…

Dut’un faydalarını şöyle sıralayabiliriz; “Karadut günümüzde mucizevi bir meyve olarak dilden dile, kulaktan kulağa yayılmış durumda. Bir ağacından onlarca kilo çıkan bereketli meyvenin şifa kaynağı oldu yapılan tüm araştırmalarda olumlu sonuca gidildiği saptanmıştır.

Başlıca yararları halsizliğe iyi gelmesi, aşırı yorgunluğu gidermesi, antibiyotik etkisi yaparak ağız, boğaz enfeksiyonlarını gidermek amacı ile kullanılması ve gayet sağlıklı bir şekilde iyileştirmesi, kanı temizlemesi ve bununla birlikte anemi hastası olan kişilere tedavi amacı ile kesin tavsiye edilmesi bilinen en iyi özellikleridir.

Etki şekli güçlü olan antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz kılarak insandaki bağışıklık sistemini onarıyor ve daha dirençli hale getiriyor. Yapısında bulunan flavonoidler kalp dostu olarak görev yapıyor ve kalbi koruyor. Karadut yaşlanmayı da geciktiriyor. Dinç ve dirençli zinde bir vücudunuz olmasını sağlıyor.

Karadut kanın yapısına kolayca karışabilen yapısı sayesinde genelde kanla ilgili hastalıklarda mucizeler çıkarıyor. Kanın basıncını düşürüyor, hepatit tedavilerinde, sindirim sistemi rahatsızlığı çekenlerde, saç dökülmesi, diş çürümesi, mide gastrit gibi pek çok hastalıklara karşı ilaç görevi görmektedir.

Mali açıdan gayet ucuz fakat sadece yaz mevsiminde bulabileceğimiz bu meyvenin bize sağladığı yararlar göz ardı edilemeyecek niteliktedir. Yazın bolca yenmesi ve tek mevsimde olsa sunduğu nimetlerden faydalanılması tavsiye edilmektedir”dedi.

Haber:Ümit Sağaltıcı

Foto:Arşiv

 

Share
720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?