DÜNYANIN GÖZÜNÜN ÇEVİRİLDİĞİ, VİTRİNİ ANLATTI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

DÜNYANIN GÖZÜNÜN ÇEVİRİLDİĞİ, VİTRİNİ ANLATTI

Bu haber 07 Haziran 2022 - 13:01 'de eklendi ve 487 kez görüntülendi.

İlçemizde hizmet veren Lane Palmiye Klinik Kurucusu Diyetisyen / Klinik Beslenme Uzmanı Lale NESİL, EXPO Hatay Bitki Müzesi üzerine değerlendirmede bulundu. Uzman NESİL, 2 bin 200 bitki türünün vitrininde yaşadığı deneyimi gazetemiz ile paylaştı.

Expo Hatay 2021, tüm coşkusuyla şehrimizi sardı. Gerçekleşen konserler, etkinlikler ve tiyatrolarla adından sıkça söz ettiriyor. Expo Hatay 2021 içerisinde bulunan ve beni çokça etkileyen bitki müzesinden bahsetmek istiyorum.

Büyük emek ve hayal gücünün birleştiği bitki müzesi büyüleyici atmosferi ile sizi kendine hayran bırakacak. Müze girişinde sizi, tohumun yapısını her ayrıntısına kadar açıklayan görseller karşılıyor. Bitkilerin tohum hallerini gösteren dijital bir ekran da mevcut. Toprakla ne kadar içli dışlı olsak da bilmediğiniz birçok yerli tohumla tanışmanız mümkün. Aynı zamanda, dokunmanıza imkan tanınan tohumlar içinde bir alan yaratılmış. Yani, hem görüyor hem de hissediyorsunuz. Müzenin iç kısımlarına doğru jeolojik zaman çizelgesi ile ilk canlılar ve insanın oluşumu resmedilmiş. Biyolojik laboratuvarında olduğunuzu hissettiren 3 boyutlu hayvan figürleri ile müzeye güzel bir hareketlilik katılmış.

Hatay bölgesinde yetişmekte olan, ağaç formundaki bitkilerin yaprak örneklerini için de bir alan ayrılmış. Yaprakların yanlarında bulunan kare kod ile ağaçlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak da mümkün. Yine aynı bölümde, canlıların temel ihtiyacı olan oksijenin; yapraklar tarafından fotosentez yoluyla nasıl üretildiğine dair de açıklayıcı yazılar bulunuyor.

Bitkilerin üretiminde çok kıymetli canlılardan biri de arılar. Arılar sayesinde tozlaşan bitkiler ürün sağlıyor. Biyolojik döngüde kıymetli bir basamak olan arılara yer verilmesi de etkileyici bir izlenim bırakıyor.

Hatay İpeği, Hatay Ney Kamışı (Samandağ Kamışı coğrafi işaretli), Hatay’da yetişen farklı ağaçların, gövde kısımlarının duvarlarda sergisi ile müzede yolculuk devam ediyor. Aromaterapi ile teknolojinin birleştiği bir alan da mevcut. Dijital ekranda resmedilmiş insan modeli ile seçtiğiniz organ için hangi bitkilerin kullanılabileceğine dair bilgiler verilmiş.Örneğin, mide kısmına dokunduğunuzda karşınıza nane bitkisi çıkıyor.

Müze hala bitmedi, ilerleyen kısımda sizi canlı bitki kütüphanesi karşılamakta. Farklı bir mimari çalışma ile kendinizi çok farklı bir atmosferde buluyorsunuz. EXPO‘ların en önemli özelliklerinden biri de konuklara, interaktif sergi deneyimini yaşatmasıdır. Bunu yine müze içerisinde çok sık görüyoruz. Dijital ekran üzerindeki Hatay haritası ile bölge bölge Hatay’a özgü endemik bitkileri bu sayede görebilirsiniz.

Herbaryum; kurutulmuş bitki örneklerinin belli bir sistemle düzenlenerek saklandığı yerdir. Doğadan toplanan bitki örnekleri preslenerek kurutulur. Özel kartonlar üzerine yapıştırılır. Günümüzde moda olan herbaryum tablolarının yapılışını ve örneklerini de müzede görebilirsiniz.

Kapalı ve açık alan olarak ikiye ayrılmış olan sergi alanında; dışarıda da bahçe küçük adacıklara ayrılmış. Tıbbi aromatik bitkiler, endemik bitkiler, süs bitkileri, ağaç formunda olan bitkiler, soğanlı bitkiler şeklinde dışarıdaki bitkiler hakkında da kare kod okutarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Müze, aromaterapi odası, workshop odası, bitkilerden yapılan ürünlerin satış noktası ve çok amaçlı salon ile siz değerli misafirlerini bekliyor.

Müzedeki emeklerinden dolayı Dr. Samim Kayıkçı ve Biyolog Aysu Öcal’a teşekkür ediyorum” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı