ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Aralık 2016

DÜNYANIN EN UZUN İKİNCİ AMA EN KİRLİ SAHİLİ

 

dsc_0020

Dünyanın en uzun ikinci sahili(16km.) olan Samandağ sahili, dünyanın en kirli sahili olma yolunda hızla ilerliyor. Keldağı ile Musa Dağı arasında bulunan ve dünyanın en uzun ikinci sahili olma unvanı ile dünyada da yeri olan sahilimiz, gün geçtikçe dünyanın en kirli sahili olma unvanına doğru gidiyor.

Turizm sektöründe önemli bir potansiyele sahip olan Samandağ sahili, ince kuma sahip olmasından dolayı da ayrıca ilgi çekmekte. Ancak sahildeki kirlilik yerli ve yabancı turistlerde yarattığı kötü izlenim, ilçemizin ve sahilimizin turistik potansiyeline leke sürüyor.

Son dört yılda Asi Nehri’nde türeyen zehirli su sümbülünün de nehrin taşması ile Akdeniz’e karışması, sonrasında sahile vurması, var olan kirliliği daha da arttırmakta.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın direktifi ile sahilde kağıt üzerinde temizlik çalışmaları başlatmıştı. Başlatılan temizlik çalışmaları sınıfta kalmışa benziyor. Sahildeki görüntü ile HBB’nin sahile monte ettiği ‘’Temiz Sahil, Mavi Bir Deniz İçin’’ yazılı tabelalar meydana çıkan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Yurtdışında çalışmak sorunda kalan ilçemiz halkı, dünyanın birçok ülkesinden turist çekebilecek potansiyele sahip olan ilçemizin en önemli bölgesinin bu sahil olduğunu belirterek, sahilin temizlenmesini, peyzaj ve çevre düzenlemesi gibi çalışmaların yapılmasını istediler.

Turistik yatırımların yapılmasını da isteyen yurtdışı emekçileri, ‘’kendi memleketimizde hem de turizm sektöründe çalışmak varken neden yurtdışında sürünüyoruz. Sahilimizi temizleyin, turizme yatırım yapın bu gurbet çilesinden kurtulalım’’ ifadelerini kullandılar.

 

Share
3478 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?