DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

Bu haber 09 Aralık 2019 - 9:56 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

Hazırlayan: Sami Aslan

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor. 

Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı.

The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdurulamaz hale geldi. Geçmişte 5 derecelik aşırı ısınmanın dünyayı “taşma noktasına” getireceği düşünülürken yeni araştırmalar 1 ya da 2 derecenin de aynı şekilde tehlikeli olduğunu ortaya koydu.

Gezegenin 1 derece daha ısınmış olması ve sıcaklığın artacağına kesin gözüyle bakılmasının sebebi karbon emisyonları ve sera gazı emisyonunun hâlâ artıyor olması.

Journal Nature dergisinde bir makale yayımlayan araştırmacılar dünya için bahsedilen “taşma noktalarının” ciddi sonuçlar doğurabileceğini ve harekete geçmek için gereken zamanın daraldığını belirtti. Makalede, “Gezegenimizin istikrarı ve direnci tehlike altında” ifadeleri yer aldı.

Makaleyi yazan bilim insanlarından Exeter Üniversitesi’nden Prof. Tim Lenton “Çalışmamızın basit versiyonu iklim grevi yapan okul öğrencilerinin söylediğiyle açıklanabilir: İklim sistemimizde dönüşümü olmayacak potansiyel değişimler görmeye başlıyoruz. Bir bilim insanı olarak telaşlandıran kişi olmak istemiyorum fakat iklim değişikliği sorununa bir risk yönetimi problemi olarak yaklaşmak istiyorum” dedi.

Makalede yer almasa da çalışmayı destekleyen başka bir profesör Phil Williamson ise “Dünyanın ikliminin kontrolünü çoktan kaybetmiş olabiliriz” dedi.

Birleşmiş Milletler geçen hafta küresel ısınmayı durdurmak için beklenen noktadan çok uzak olunduğu uyarısını yapmıştı. Bilim insanlarının hazırladığı makalede küresel ısınmanın sonucu olan 9 “taşma noktası” belirtildi.

Dünyanın iklim krizi nedeniyle “taşma seviyesine” gelen 9 noktası şöyle belirlendi:

•Grönland hızla buzul örtüsünü kaybediyor.

•Kutup Denizi buzullarını kaybediyor.

•Asya’da toprağın altında bulunan buzullar hızla eriyor.

•Tayga Ormanları’nda yangınlar artıyor.

•Amazon Yağmur Ormanları kuraklıkla mücadele ediyor.

•Batı Antarktika buzul örtüsü küçülüyor.

•Doğu Antarktika’da bulunan Wilkes Havzası buzullarını kaybediyor.

•Avustralya’da mercan kayalıkları hızla yok oluyor.

•Atlantik’te su dolaşımı 1950’den beri yavaşladı.

Dünyamızı yok edecek tehlikeler ortadayken, Samandağ ilçemizin kıyı şeridinde “emlak, arsa, istimlak” kavgalarıyla cebelleşiyoruz. Demek ki ‘dünyadan habersiz” yaşıyoruz. Kolay gelsin.

Kaynak: Prof. Tim Lenton 

Uluslararası Af Örgütü: İnsan Hakları için İklim Eylemine Yönelik Hedefler Artmalı

29 Kasım 2019

TÜİK: Termik Santrallar Geçen Yıl Denizden 8 milyar m3 Su Çekti

26 Kasım 2019

Yeni Çalışma: Aramco İklim Değişikliği Nedeniyle Önemli Risklerle Karşı Karşıya

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com
afdah.info

voir films