ÜST REKLAM

logo

reklam

DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

Hazırlayan: Sami Aslan

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor. 

Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı.

The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdurulamaz hale geldi. Geçmişte 5 derecelik aşırı ısınmanın dünyayı “taşma noktasına” getireceği düşünülürken yeni araştırmalar 1 ya da 2 derecenin de aynı şekilde tehlikeli olduğunu ortaya koydu.

Gezegenin 1 derece daha ısınmış olması ve sıcaklığın artacağına kesin gözüyle bakılmasının sebebi karbon emisyonları ve sera gazı emisyonunun hâlâ artıyor olması.

Journal Nature dergisinde bir makale yayımlayan araştırmacılar dünya için bahsedilen “taşma noktalarının” ciddi sonuçlar doğurabileceğini ve harekete geçmek için gereken zamanın daraldığını belirtti. Makalede, “Gezegenimizin istikrarı ve direnci tehlike altında” ifadeleri yer aldı.

Makaleyi yazan bilim insanlarından Exeter Üniversitesi’nden Prof. Tim Lenton “Çalışmamızın basit versiyonu iklim grevi yapan okul öğrencilerinin söylediğiyle açıklanabilir: İklim sistemimizde dönüşümü olmayacak potansiyel değişimler görmeye başlıyoruz. Bir bilim insanı olarak telaşlandıran kişi olmak istemiyorum fakat iklim değişikliği sorununa bir risk yönetimi problemi olarak yaklaşmak istiyorum” dedi.

Makalede yer almasa da çalışmayı destekleyen başka bir profesör Phil Williamson ise “Dünyanın ikliminin kontrolünü çoktan kaybetmiş olabiliriz” dedi.

Birleşmiş Milletler geçen hafta küresel ısınmayı durdurmak için beklenen noktadan çok uzak olunduğu uyarısını yapmıştı. Bilim insanlarının hazırladığı makalede küresel ısınmanın sonucu olan 9 “taşma noktası” belirtildi.

Dünyanın iklim krizi nedeniyle “taşma seviyesine” gelen 9 noktası şöyle belirlendi:

•Grönland hızla buzul örtüsünü kaybediyor.

•Kutup Denizi buzullarını kaybediyor.

•Asya’da toprağın altında bulunan buzullar hızla eriyor.

•Tayga Ormanları’nda yangınlar artıyor.

•Amazon Yağmur Ormanları kuraklıkla mücadele ediyor.

•Batı Antarktika buzul örtüsü küçülüyor.

•Doğu Antarktika’da bulunan Wilkes Havzası buzullarını kaybediyor.

•Avustralya’da mercan kayalıkları hızla yok oluyor.

•Atlantik’te su dolaşımı 1950’den beri yavaşladı.

Dünyamızı yok edecek tehlikeler ortadayken, Samandağ ilçemizin kıyı şeridinde “emlak, arsa, istimlak” kavgalarıyla cebelleşiyoruz. Demek ki ‘dünyadan habersiz” yaşıyoruz. Kolay gelsin.

Kaynak: Prof. Tim Lenton 

Uluslararası Af Örgütü: İnsan Hakları için İklim Eylemine Yönelik Hedefler Artmalı

29 Kasım 2019

TÜİK: Termik Santrallar Geçen Yıl Denizden 8 milyar m3 Su Çekti

26 Kasım 2019

Yeni Çalışma: Aramco İklim Değişikliği Nedeniyle Önemli Risklerle Karşı Karşıya

Share
185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...
 • İKİ GÜNÜ EŞİTLEMEK BİLE ARTIK HAYAL OLDU

  10 Ocak 2020 Köşe Yazıları, Yerel

  Gönül ister ki hep olumlu şeyler yazalım. Kimsenin moralini bozmayalım ama bu günümüz yarınımız hakkında ciddi endişeler taşıyor ve hiçbir düzelme emaresi görmüyorsak, elbette ki gerçekleri dile getirmek, rayından çıkmış olan treni yeniden rayına sokmak için tavsiyelerimizi ifade etmek boynumuzun borcudur. Birilerinin yaptığı gibi yanlışları görmezden gelip yanlış yapanların şakşakçılığını yapıp hızla yaklaştığımız kötü sonun oluşturacağı deprem ve tusunamileri gizlemeye çalışabiliriz ama bunun kime ne faydası olacak ? Son mesajın t...