Dr. Helvacı Uyardı! “PROSTAT ŞİKÂYETLERİ ZAMAN İÇERİSİNDE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLİR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

Dr. Helvacı Uyardı! “PROSTAT ŞİKÂYETLERİ ZAMAN İÇERİSİNDE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLİR”

Bu haber 22 Kasım 2019 - 9:53 'de eklendi ve 315 kez görüntülendi.

Özel Samandağ Deniz Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Eser Helvacı, halk arasında prostat ve hastalıkları ile ilgili oldukça farklı düzeyde hatalar olduğunu ifade ederek prostat ve hastalıkları üzerine bir açıklamada bulundu.

Dr. Helvacı açıklamasında; “Halk arasında prostat ve hastalıkları ile ilgili oldukça farklı düzeyde ve bazıları ciddi anlamda hatalı bir takım bilgiler vardır. Bu nedenle ana hatlarıyla prostat ve hastalıkları hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir.

Prostat esas olarak üreme sistemi organıdır, başka bir anomali yoksa yeni doğan tüm erkek çocuklarında mevcuttur, sonradan oluşmaz. İdrar kesesinin hemen çıkışında yerleşmiştir. Yaklaşık olarak çapı 4 cm, ağırlığı 20 gr kadardır. Prostat salgıları erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme yollarında canlı kalmasını sağlar.

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Elli yaş üzeri erkeklerin yaklaşık  %20’sinde orta dereceli işeme zorluğu saptanır. Prostat anatomik olarak idrar kesesinin hemen çıkışında ve idrar yolunu çepeçevre sarar bir şekilde bulunduğundan; bu tip büyümeler idrar yapmada zorluk, kesik kesik idrar yapma, idrar yapmaya başlarken zorlanma, idrar hızında azalmaya neden olur. İlerleyen dönemlerinde de ani idrar hissi, gece idrara kalkma, tuvalete yetişememe ve hatta idrar kaçırmaya neden olabilir.

Prostat şikâyetleri zaman içerisinde değişkenlik gösterebilir. Uzun yıllar minimal belirtiler şeklinde devam edebilir, hatta şikâyetler düzelebilir. Ancak genellikle zamanla ilerler. Bu nedenle tanı konulduktan sonra hastanın şikâyetlerine göre takip edilebilir, ilaç başlanabilir. Prostat şikâyetlerinde ilaç maalesef tedavi edici olmaktan çok semptomatik iyileşme sağlar, bu nedenle uzun yıllar kullanılmak zorundadır. Hastanın ilaç kullanmak istememesi, ilaca rağmen semptomların ilerlemesi, sonda takılması, BPH, ya bağlı kanama, böbrek yetmezliği ve tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonları cerrahi tedavi gerektirir. Klasik anlamda açık ya da kapalı (TUR) yöntemlerle cerrahi uygulanabilir. Ameliyatı yapan cerrahın deneyimine göre değişmekle beraber 100 gr üzerinde açık yöntem tercih edilmektedir. BPH’ nın özellikle kapalı yöntem (TUR) cerrahi tedavisinde son yıllarda çok sayıda teknoloji geliştirilmiştir. Bunlar arasında en popüleri lazerle yapılan ameliyatlar olmuştur. Özellikle kalp hastalığı nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlar kullanması gerekenlerde lazer yöntemleri güvenlidir ve tercih edilmelidir. Ancak genel olarak altın standart yöntem hala klasik TUR ameliyatı olarak kabul edilmektedir.

Prostat Kanseri

Erkeklerde en sık görülen iç organ kanseridir. Ayrıca akciğer kanserinden sonra ikinci en sık ölüm sebebidir. Yaşam boyu prostat kanseri gelişme riski %30, klinik prostat kanseri gelişme riski %10, prostat kanserinden ölme riski %3′ tür. Buradan da anlaşılacağı üzere prostat kanseri beklenen yaşam süresi uzun olan bir kanser türüdür. Özellikle erken tanı konulanlarda kanserden tamamen kurtulmak mümkündür. Yaş en önemli risk faktörüdür, 50 yaşından itibaren görülme sıklığı artar. Bunun yanında genetik, siyah ırktan olma, yüksek yağlı beslenme kanser gelişiminde rol oynar. Prostat kanseri bezin genellikle dış kısmından geliştiğinden işemeyle ilgili belirtiler yol açmaz. Erken dönemde semptom vermediğinden PSA kan testi bulunmadan önce hastalar son dönemde tanı almaktayken 1987’de PSA testinin bulunmasıyla erken tanı konulmaya başlanmıştır. PSA prostattan salgılanan bir maddedir. Prostatın iyi huylu hastalığında ve iltihabi hastalıklarında da kanda yükselebildiğinden kansere spesifik değildir.

Tüm dünyada beklenen yaşam sürelerinin giderek artıyor olması prostat kanseri ve prostat kanseri tarama programlarını daha da önemli kılmaktadır. Birinci derece akrabasında prostat kanseri olanlarda 40, diğer erkeklerde 50 yaşında ilk PSA testi yapılmalıdır. Prostat kanserinin erken tanısında diğer önemli yöntem de oldukça basit ancak çok önemli bilgiler verebilen parmakla prostat muayenesidir. PSA ile birlikte yapılarak değerlendirilmelidir. Parmakla muayene ve PSA yılda bir tekrar edilmelidir. Ancak sınırda değerler saptanırsa daha kısa aralılarla takip de gerekebilir. Parmak muayenesinde veya PSA’ da şüpheli bir durum saptanırsa Ultrasonografi eşliğinde iğne biyopsisi yapılarak prostat doku örnekleri alınır. Hastalığın beklenen evresine göre Bilgisayarlı Tomografi, Kemik Sintigrafisi, MR gibi ek tetkikler istenebilir. PSA’nın çok yüksek olmadığı hastalarda iğne biyopsisinde saptanan kanser çok saldırgan değilse ilave tetkike gerek yoktur. Organa sınırlı kanserler cerrahi tedaviye çok iyi yanıt verir. Cerrahide BPH’dan farklı olarak organ kapsülüyle birlikte çıkarılır ve ameliyat sonrası idrar yolu idrar kesesinin ağzına dikilir; bu nedenle idrar kaçırma daha sık görülür. Son yıllarda laparoskopik ve robotik yöntemlerin gelişmesiyle ameliyatların konforu artmıştır. Ayrıca seçilmiş hastalarda radyoterapi uygulanabilir. İlerleyen evrelerde hormonoterapi, radyoterapi, kemoterapi ve yine seçilmiş vakalarda cerrahi uygulanabilir.

Sonuç;

Prostat idrar kesesinin hemen çıkımındadır ve idrar yolunu çepeçevre sarmaktadır. Bu nedenle özellikle iyi huylu büyümelerde işemede zorlanma ile başlayan bazı belirtilere yol açar. Bu korkulacak bir durum değildir. Muayene olunarak düzenli kontrole gidilmeli, gerekiyorsa önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. İlaç tedavisinin faydasız olduğu durumlarda prostatın büyüklüğüne göre açık ya da kapalı ameliyat planlanabilir. Kişinin idrar yapmayla ilgili herhangi bir yakınması yoksa tek başına Ultrasondaki prostat büyüklüğünün bir önemi yoktur. İdrar yapmayla ilgili hiçbir şikayet olmasa dahi ,ailede prostat kanseri varsa 40, yoksa 50 yaşından itibaren PSA kan testi ve muayene yapılmalı ve düzenli olarak takip edilmelidir. Hastanemizde prostat hastalıklarının medikal ve cerrahi tedavileri hizmetleri verilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı