Dr. Dönger’den Önemli Uyarı “SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Dr. Dönger’den Önemli Uyarı “SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN”

Bu haber 21 Ağustos 2021 - 14:55 'de eklendi ve 1.248 kez görüntülendi.

Özel 100. Yıl Samandağ Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Hayrettin Dönger, hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için günde 2-2.5 litre su içilmesi gerekmekte olduğunu ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Gereğinden az su tüketilen toplumlarda böbrek rahatsızlıklarının daha çok görüldüğünü ifade eden Dönger, “besinlerin sindirilmesi, atık maddelerin akciğer ve böbreklere taşınıp oradan dışarı atılabilmesi, vücut ısı dengesinin sağlanması su sayesiyle mümkün.” Dedi.

Konu üzerine yaptığı açıklamada; “Susuz kalan vücutta kanın koyulaştığı ve pıhtıya eğilimin arttığı bilinmektedir. Derinin su ihtiyacı çok fazladır. Az su içildiğinde hücre iç suyu azalmakta derinin onarım hızı düşmektedir. Susuz kalındığında beyin fonksiyonları bozulmakta, sersemlik, algılama yetisinde düşme, karar verme mekanizmasında bozulma meydana gelmektedir. Az su içmek ayrıca baş ağrısına, unutkanlığa, kabızlığa, saç dökülmesine, emziren annelerde süt azlığına ve kas kramplarına yol açmaktadır. 24 saatlik idrarın 500 mililitrenin altı acil tedavi gerektiren bir durumdur. Fiziksel aktiviteye, mevsimlere, beslenme alışkanlığına göre değişmekle birlikte hayati fonksiyonların yerine getirilebilmesi için günde 2-2.5 litre su içilmesi gerekmektedir.İnsan vücudundaki su oranı yaş, günlük aktiviteler, cinsiyet ve fiziksel özelliklere göre değişiklik gösterir. Çocukların vücutlarının su oranı yüzde 75 iken erişkinlerde bu oran yüzde 50-60 aralığında değişmektedir.” İfadelerine yer verdi.

Diyetisyen Semiha Özge Öksüz ise konu üzerine yaptığıı bilgilendirmede; “vücut suyunun yüzde 10’u yitirildiğinde insan yaşamının tehlikeye girmektedir. Suyun insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. Günlük tükettiğimiz su miktarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Diyetle alınan enerjinin her 1 kalorisi için 1 mililitre su alınması gerekmekte. Örnek verecek olursak, günlük bin 500 kalori alan bir bireyin 1,5 litre su tüketmesi gerekir. Yetişkin bireylerin ise günlük ortalama olarak en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı