DR. DÖNGER'DEN BİLGİLENDİRME | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DR. DÖNGER’DEN BİLGİLENDİRME

Bu haber 11 Ocak 2019 - 9:12 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

 

İlçemizde faaliyet gösteren Özel Güneypark Hastanesi doktorlarından Üroloji Uzmanı Hayrettin Dönger, Varikosel konusunda vatandaşları bilgilendirme noktasında bir açıklamada bulundu.

Uzman Dr. Dönger açıklmasında; “Varikosel erkeklerde testislerin toplardamarlarının anormal genişlemesidir. Erişkin erkeklerin %15-22’ sinde görülür. Kısırlık araştırması nedeniyle başvuran erkeklerin %30-40’ında varikosel saptanır. Varikoselin sperm sayısı, hareketli ve morfolojisi üzerinde olumsuz etkisi mevcut olup, uzun sürede testis hacminde azalmaya da yol açmaktadır. Varikosel tanısı fizik muayene ile konulur ve tanı için ek görüntüleme yöntemlerine gerek yoktur. Ancak fizik muayeneyi güçleştiren durumların varlığında Renkli Doppler Ultrason gerekli olabilir. Varikoselin tedavisi normal semen analizi saptanan erkeklerde gerekli değildir. Varikosel’de en uygun tedavi yöntemi açık cerrahidir. Varikoselektomide amaç tüm toplardamarları bağlamak vazdeferens ve damarlarını korumak, spermatik kordonun lenf damarlarını ve arteri korumaktır. Bunu sağlamak için mikroskop veya büyüteç kullanmak daha avantajlıdır.

Varikoselektomi yapılan hasta grubunda gebeliğin olma ihtimali ameliyat olmayan gruba göre “6” kat yüksektir” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ali Doğru

afdah.info

voir films