“ARAPÇA DERSİNİN SEÇİLMESİ  TOPLUMUMUZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ARAPÇA DERSİNİN SEÇİLMESİ  TOPLUMUMUZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Bu haber 01 Şubat 2022 - 14:27 'de eklendi ve 257 kez görüntülendi.

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi, anadilimiz Arapça’nın çocuklara öğretilmesinin çok önemli bir konu olduğunu ifade ederek velilerin seçmeli Arapça dersi konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Konu üzerine açıklama yapan Başkan Çiftçi; “Dilini yitiren toplumlar öz benliklerini yitirir..Dil  toplumun hafızasıdır, atasözlerini, şarkıları ninnileri, masalları, hikayeleri, tarihi gibi tüm kültür öğelerini barındırır. Dilini kaybeden kişi veya toplum bunları kaybeder, dönüşür, başkalaşır.

Anadilimizin çocuklarımıza öğretilmesi  konusunda  seçmeli ders olarak  Arapça’nın seçilmesi  toplumumuz için güzel bir fırsattır.  Velilerimizin  bu fırsatı değerlendirme konusunda duyarlı olmalarını diliyoruz.  Okullarımızın   müdür ve idarecilerinin de bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Arapça dersi verecek öğretmen azlığı veya yokluğu gerekçesiyle  bu konudaki  istemlerin  dönüştürülmemesi, aksine özendirilerek  Milli Eğitim Müdürlüklerine  bu konuda çözüm için  diretilmesi, devletin tanıdığı hakkın kazanımını sağlayacaktır.

Darbe dönemlerindeki  baskı  ve korku ikliminin yarattığı travmalar bizi Arapçadan uzaklaştırmış olsa da bunları artık geride bırakmalıyız.

Özellikle 12  Eylül  darbesinden sonra resmi dairelerde ve okullarda Arapça konuşmanın yasaklanması neticesinde sorun yaşanmaması için insanlarımızın  Türkçe’ye yönelmesi süreç içinde anadilimizden uzaklaşmayı bereberinde getirmiştir. Bunun aşılması zamanı  çoktan gelmiştir.Bizler  Arabız ,  Aleviyiz. Her toplumun kendi aidiyetleriyle övünme ve onları ideme ettirme  hakkı olduğu gibi  bizim de bu  aidiyetlerimiz  övünç vesilemizdir ve dil ile inancımızı yeni nesillerimize taşımak hususunda gereken hassasiyeti göstermek ebeveynlerimizin çocuklarına olan yükümlülüklerindendir.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı