ÜST REKLAM

logo

reklam
31 Ocak 2018

DÖNÜŞÜM HARBİYE’DE BAŞLADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile yürüttüğü Hatay Ulaşım Ana Planı kapsamında Hatay il genelinde yürütülen Toplu Taşıma Rehabilitasyon İşlemleri kapsamında ilk olarak Harbiye Bölgesi’nde çalışmalara başlandığı ifade edildi.

Gerçekleştirilen Dönüşüm Projesi, uygulamaya geçmiş ve proje esaslı dönüşüme katılmak istemeyen hak sahiplerine bire bir dönüşüm/araç değişim hakkı verilmiştir. Projeye katılım tamamen gönüllük esaslı olup; proje esaslı dönüşüme katılan veya katılmayan tüm esnaflar için düzenleme çalışmalarının yapıldığı ifade edildi.

Devam eden süreçte proje esaslı dönüşüme katılım sayısının belirlenmesi için 2 ay süre verilmiş, gerçekleştirilen ilk proje olması ve esnafın yaşadığı kafa karışıklıkları nedeniyle proje bilgilendirme toplantıları arttırılarak 2016 yılı Aralık Ayı sonuna kadar dönüşüme katılım için 1 ay daha süre tanınmıştır. Esnaf ve bölgenin ileri gelenleriyle yapılan görüşmeler neticesinde proje ile ilgili güncellemeler yapılarak Aralık ayında dönüşüm işlemlerinin uygulanması için 8 ay süre tanınması ile ilgili UKOME Kararı alınmıştır. Alınan tüm UKOME Kararları esnaflara tek tek tebliğ edilmiştir.

2017 Ağustos ayına gelene kadar esnafla konu ile ilgili düzenli olarak bilgilendirme toplantıları, bilgilendirme mesajları gönderilmiştir. Dönüşüm tamamlanma süresinin dolması ile HBB “M” Plaka Yönetmeliği gereği, dönüşüme katılmak istemeyen hak sahipleri için ek 3 ay süre daha tanınarak esnafların UKOME’ nin belirlediği standartlarda araç alarak toplu taşımacılık yapmaları için olanak sağlanmıştır.

Bu süreçte dönüşüme katılmayan, UKOME Kararlarına riayet etmeyerek bire bir dönüşüm/araç değişimi de yapmayan esnafların güzergâh izin belgeleri iptal olmuştur. Mevcuttaki son derece eski, konforsuz, engelli uyumlu olmayan, düzensiz çalışan araçlarla toplu taşımacılık faaliyetinin devam ettirilmesi mümkün değilken ne proje esaslı dönüşüme katılım sağlanmış ne de bire bir araç değişimleri yapılmıştır.

Dönüşüm sürecinde yaşanılan tüm bu olumsuzluklara ve Belediyemize yaşatılan tüm sıkıntılara rağmen; Hatay Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından, hak sahiplikleri sonlanan esnafa 31.01.2018 tarihine kadar sisteme girmeleri koşulu ile yeniden çalışma izin belgesi düzenlenmesi ile ilgili karar alınarak son bir şans daha tanınmıştır.

Bölgedeki hak sahibi 357 esnaftan 253’ü dönüşüme katılmış olup; %70 lik çoğunluk sağlanmıştır. Dönüşüme katılmayan 104 esnafın dönüşüme katılarak toplu taşımacılık faaliyetine devam edebilmeleri için 31 Ocak 2018 son tarih olup; mağduriyet yaşamamaları adına gerekli işlemlere başlamaları için son 2 gündür.

Haber Merkezi

 

Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?