ÜST REKLAM

logo

reklam

DOLU, AZ DAHA EMEKLERİNİ HEBA EDİYORDU!

don-1

İlçemizde dün öğle saatlerinde yağan dolu, çok sayıda ağacın çiçeklerini dökerken, zeytin ve harnup ağaçlarının yapraklarını da biçti. Marul, maydanoz, bakla gibi ekili bitkilere de zarar veren dolu çiftçiyi korkuttu.

Samandağ’ın merkez ve bazı köylerinde yağan doludan en çok zararı denize yakın Tekebaşı tarım arazileri mevkiinde bulunan ekili ve dikili araziler gördü. Ağaçlardaki çiçeklerin birçoğunun döküldüğünü belirten bölgedeki çiftçiler, “Zeytin ağaçlarımızın dalları ve harnup ağaçlarımızın dalları da zarar gördü. Maydanozun biçildiğini anlatmaya gerek yok zaten. Ağaç yaprakları olduğu gibi yere indi, on gün sonra hasat yapmayı beklediğimiz maydanozdan az daha artık umudumuz kesiliyordu. Marul, maydanoz ve baklalarımızı da dolu vurdu.” dediler.

Şiddetli dolu yağınca endişelendiklerini ifade eden çiftçiler, “öğlen tarlaya gitmeye kalkmıştık. Bir şimşek çaktı, sonra dolu yağmaya başladı. Korktuk, dışarı çıktığımızda kıyamet kopuyor zannettik. Allah bundan başka dert vermesin. Allah beterinden korusun.” diye konuştular.

Maydanozun biçilmesinden dolayı aslında emeklerinin zarar gördüğünü, bundan dolayı 10 gün sonra bekledikleri verimi alamayacaklarını anlatan çiftçiler, “Ceviz büyüklüğünde yağan dolu yarım saat sürdü. Tarım sigortamızın olmaması dolayısıyla bu yıl maydanoz, zeytin ve harnup ağacından istediğimiz gibi ürün alamayacağız.” şeklinde yakındılar.

 

Share
743 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?