DOLAR 6 LİRANIN ALTINA İNDİ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DOLAR 6 LİRANIN ALTINA İNDİ!

Bu haber 02 Ekim 2018 - 8:09 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.

Türk lirası uzun bir aradan sonra değer kazanmaya başlarken 6 liranın altına inen dolara yönelenlere uzmanından uyarı geldi. 12 Ekim’den sonra dolar daha da düşecek. Peki 12 Ekim’de ne var? Matys Türk Lirası’nın son dönemde en iyi performans gösteren gelişen para birimi olduğunu belirterek doların daha da düşeceğine işaret etti. Matys bunun için 12 Ekim tarihini işaret etti.

12 Ekim’de ne var?

ABD ile Türkiye ilişkilerinin gerilmesine sebep olan ve dolar kurunun fırlamasında etkili olan Rahip Brunson davası bu tarihte görülecek. ABD’den gelen son açıklamalar Brunson’un 12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılacağı yönünde olmuştu.

Dolar 12 Ekim’de bu rakama inebilir!

Bir son dakika sürprizi olmaz da rahip 12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılırsa bu dolara da hatırı sayılır bir düşüş yaşatacak. Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys’nin tahmini kurun 5.69-5.70 seviyelerine inebileceği yönünde.

Türk lirası değer kazanıyor

Piyasalarda iyimserlik havası olduğunu belirten Piotr Matys “Bu istikrarın en önemli kaynağı alınan önlemler. Merkez Bankası faizleri artırdı, Yeni Ekonomi Programı açıklandı. Bunlar da yeniden dengelenme sağladı. Artan bir iyimserlik havası var.” diye konuştu.

Enflasyon ne kadar olur?

Enflasyon beklentilerini de paylaşan Matys Eylül ayı enflasyonunun hızlanarak %20’leri geçebileceğini, beklentinin üzerindeki rakamların Türk varlıkları üzerinde etkili olacağını belirtti. Matys “% 25 veya daha yüksek rakam çıkmazsa Türk Lirası kısmen istikrarlı seyrini sürdürebilir” ifadesini kullandı.

Türk Lirası son dönemde en iyi performans gösteren gelişen para birimi oldu. Gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında son 1 haftalık performansı şöyle :

Haber-Merkezi