ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Şubat 2017

DOĞUŞTAN GELEN İŞİTME KAYBININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

 

Bir anne-babayı ve yeni doğan bebeklerini hayal edelim. O büyük heyecanı, sevinci, kaygıları ve bebeğin iyiliği için çırpınan herkesi… Bu ailede herhangi bir kalıtsal rahatsızlığın olmadığını, bebeğin de zamanında ve sorunsuz doğmuş olduğunu düşündüğümüzde, bu bebek işitme açısından riskli sayılmayabilir mi? Özel Güneypark Hastanesi Odyometristi Melisa Karaali, işitme taramalarıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Odyometrist Karaali,mutlu seslerle dolu bir dünya için işitme testinin önemine ve adımlarına dikkat çekti.

Yeni doğan bebeklerde işitme taramasının ne olduğunu açıklayan konuşmasında Karaali, “yeni doğan bebeklerde işitme taraması önemlidir. Bilinçli anne ve babalar çocuklarının işitme kaybı yaşadıklarını hal ve tavırlarından anlayabilirler. Çocuklarda işitme kaybı saptanması durumunda çeşitli cihazlarla önlemler alınabilir. Basit bir test ile bebeğin işitme fonksiyonunun normal olup olmadığını anlamaya yönelik bir incelemedir. İşitme taraması çok kısa süren ve kulakta sorun olup olmadığını gösterebilen basit bir başlangıç testidir. Testin sonucunda sorun olduğu izlenimi edinildiği hallerde daha kapsamlı incelemeler gerekir.

Test, Bebek hastanedeyken yapılması gerekir. Herhangi bir nedenle bebek hastaneden test yapılmadan çıkmışsa ya da bebek hastane dışında doğmuşsa bebeğin ilk bir ayını doldurmadan testin uygulanması gerekmektedir.

Yeni doğan işitme taramasında uygulanan testler, en yaygın olarak yapılan işitme tarama testinin bebek uykudayken uygulanan oae (oto akustik emilsyon) testidir. Yeni doğan işitme testi bebek doğal uykusundayken dış kulak yoluna yerleştirilen küçük bir probe ile iç kulağa özel bir ses gönderilir ve iç kulaktaki dış tüylü hücrelerin sese karşı tepkisi ölçülür. Bu işlem bebeğe hiçbir zarar vermez ve canını acıtmaz birkaç dakika süren basit bir ölçümdür. İşitme objektif olarak değerlendirilir bebeğin hiçbir katılımı gerekmez doğumdan sonra 6 saatini doldurmuş her bebeğe işitme testi yapılabilir.

Bebeğin yeni doğan döneminde işitme sorunu olmadığı saptanmış ise testin düzenli aralıklarla yenilenmesine gerek yoktur. Ancak uygulanan testten sonra bebeğin önemli hastalıklar geçirmesi (yüksek riskli sarılık, yüksek ateşli hastalıklar, havaleler, menenjit kaba kulak… gibi ) yada geç beliren işitme kayıplarına yol açan genetik hastalığı olduğu anlaşılması durumunda işitme testi yeniden uygulanır” dedi.

Yeni doğan işitme testinin önemine değinen açıklamasında Odyometrist Karaali, “testin amacı işitmeyen bebeklerin biran önce saptanıp gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bebeklerin iç kulakları anne rahmindeyken 3. ayda gelişimini tamamlar doğumdan sonra sesi duyup tanıması ve taklit etmesi çocukların konuşması açısından çok önemlidir. Beyinde ki konuşma merkezine 5 yaşa kadar aktivitesini sürdürür. Kullanılmaması durumunda geriler ve kaybolur. Bundan sonra çocuk işitse bile konuşamaz. Dolayısıyla işitme problemlerinin en geç 5 yaşa kadar saptanıp tedavi edilmesi büyük bir önem arz etmektedir. 5 yaşına kadar tedavi edilmemiş çocuklar işitsel gelişimlerinin çok değerli bir aşamasını yitirmiş olacaklardır. Yitirilen bu aşamanın telafi edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle tüm yeni doğanlara işitme taraması yapılması gerekmektedir” dedi.

‘Bebeklik aşamasındaki bir çocuğun işitme kaybı kolaylıkla gözden kaçabilir’ diyen Odyometrist Karaali, ‘işitme kaybı yaşayan çocukların konuşmasının gecikmesi sesin geldiği yönü fark edememesi çevreye karşı biraz ilgisiz davranması ile çocuğun işitme kaybı yaşadığı dikkatli anne babalar tarafından fark edilir. Yetişkin çocuklar çoğunlukla kendileri işitme kaybının başladığı anı fark edip durumları büyüklere bildirirler. Hafif orta işitme kaybı çocuklarda yüksek sesle film izlemek, seslenildiğinde duymama, okul başarısında düşme, çevre gürültülerini algılayamama gibi bulgular görülür.

abr \ bera testi nasıl uygulanır?

İşitsel beyin sapı cevabı (abr-bera) testinin objektif, yani bebeğin katılımını gerektirmeyen ve çocuklarda işitmeyi değerlendiren en geçerli elektro fizyolojik yöntemdir. Bu yöntemin avantajı yeni doğan bebeklerde genellikle doğal uykusunda yapılabilmesidir. Abr testi bebeğin alnına ve kulak arkasına yerleştirilen ufak elektrodlar ve kulaklara takılan probe ile özel bir sesli uyaran gönderilir ve işitme sinirini uyarana cevabı kaydederek işitme eşikleri saptanır.

Bu test ilimizde hali hazırda Antakya Devlet Hastanesi, Antakya Doğum Ve Çocuk Bakım Evi Hastanesi, M.K.Ü Araştırma Hastanesi ve özel hastanelerden sadece Güneypark Hastanemizde yapılmaktadır” dedi. Haber-foto:Ümit sağaltıcı

Share
1226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?