logo

reklam

“DOĞRU PROJE İÇİN DOĞRU GÜZERGÂH SAMANDAĞ”

 

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç; HADO’nun Samandağ ayağını aksatmayın, ihmal etmeyin!

‘HADO ( Hatay Deniz Otobüsleri) Samandağ Ayağı olmadan olmaz, Samandağ ayağını aksatmayın’ diyerek çağrıda bulunan Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, Samandağ ayağı olmadan bu projenin fazla bir kıymeti olmayacağına dikkat çekti.

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç “Samandağ Seleukia Pieria’dan beri Antakya ve çevresinin limanıdır, gümrüğüdür.  Tarihte Antakya ve çevresinin Ekonomik, kültürel, siyasi bölge merkezi olması Samandağ limanı ve gümrüğünün sağladığı avantaj ile olmuştur.  Bugün içinde Samandağ limanı ve gümrüğü önemlidir

HBŞB’nin geliştirdiği HADO Projesi ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “HADONUN RUHU Samandağ limanı ve gümrüğüdür. Samandağ, Defne, Antakya, Yayladağı, Altınöz, Reyhanlı ilçelerimizin ve tüm ovanın limanı Samandağ limanıdır. Bölgemizin şu an Samandağ limanına ve gümrüğüne ihtiyacı vardır.  Özellikle Hatay ekonomisinin Savaştan dolayı köreldiği, felç olduğu bir dönemde CİLVEGÖZÜ kapısının kapandığı ve işlevsiz olduğu bir dönemde Samandağ gümrüğünün önemi daha çok artmaktadır. Bugün Samandağ gümrüğünden deniz yolu gidiş geliş yapma olanağımız olabilir. Neden hemen olmasın? Ey yetkililer işsizlik ve yoksulluk had safhada haberiniz olsun. Suriye de Savaş var ama BEYRUT ve KIBRISTA savaş yok.  Samandağ limanının ve gümrüğünü ihmal ederseniz bu proje ölü doğar.  Ancak Samandağ Limanı ve gümrüğü ile bu proje can bulur. HADO’nun Samandağ limanı ve gümrüğü ikincil, yan vb değildir. HADO’nun Samandağ ayağı çalışırsa Hatay’ın hepsi Kısa süre içinde savaş öncesi döneme kavuşacaktır. Ekonomik yararlarını saracak ve krizi atlatacaktır.

Kısa adı HADO olan Hatay Deniz Otobüsleri Taşımacılığı Projesi bütün Hatay ilimiz de bütün kesimlerde heyecan yarattı ve destek buldu. Çünkü doğru bir projedir. Hatay’dan ve Samandağ ilçemizden ülkemizin diğer illerine ve komşu ülkelere Deniz yolu ile yolcu ve yük taşımacılığı yapılması gerektiğini on yıllardır dile getiriyorduk. Çünkü ışıklarını bile gördüğümüz komşu ülkelere Deniz yolu ile ulaşmamak akıllı işi değildi.  Komşuya komşu olmanın nimetlerinden niye faydalanmayalım?  Samandağı limanında bir gümrük olsa ve feribot/ otobüs seferleri olsa çok yararlı olur diye onlarca defa yazdık, çizdik, söyledik.  HADO projesinin Samandağ ayağını ihmal etmeyin diye uyarı görevimizi yapıyoruz. HADO hayali bizler için yeni değildir. Bundan dolayı Hatay deniz taşımacılığı projesini heyecanla destekledik.  Antakya bölgesinin gelişimi Samandağ limanı ve gümrüğüne bağlıdır. Deniz ulaşımında mesafe ve zaman önemlidir. Samandağ limanı ve gümrüğü ihmal edilmesi HADO projesinde başarıyı desteklemez.

HADO İLE DÜNYA ŞEHRİ

Uygarlıkların, farklılıkların, bir arada, kardeşçe yaşamın, yan yana, iç içe, barış ve kardeşçe yaşamın dünya başkenti Hatay misyonunu fiili olarak HADO ile yerine getirecektir. Ortadoğu’nun bir biri ile didişen, Savaşan düşman kardeşler olan devletlerin vatandaşları Hatay da yan yana, birlikte alışveriş, tedavi, tatil, eğitim yapabilir, hatta parasını Hatay güvenli ortamda bankada yatırabilir vb.  Ülkesine geri giderken Hatay da soluduğu barış ve kardeşlik havası ile gider vb. HBŞB VE Hatay valiliğinde isteğimiz HADO’nun Samandağ ayağını bağlamayın. Ülkemizin ve bölgemizin Samandağ liman ve gümrüğüne ihtiyacı var.

23 NİSAN GEÇTİ. ÖNÜMÜZDE 19 MAYIS VAR. YA SONRA?

HBŞB’nin oluşumundan bu yana yapılan en önemli, tarihi ve stratejik proje HADO’dur. Bundan dolayı HADO projesini bir bütün olarak Hatay bütün kesimleri ile destekledi. Ülkemizde aklı başında ve ülkemizin ekonomik, siyasi ve kültürel menfaatini, güçlenmesini düşünen hiç kimse bu projeye karşı çıkmaz ve çıkmadı.  Ama 23 Nisanda seferler başlayacaktı olmadı, Önümüzde 19 Mayıs var bekliyoruz. Oda olmaz ise açıklama bekliyoruz.  Ne oldu? Çalışmalar ne aşamada? İskenderun’dan seferler ne zaman? Samandağ’ından seferler ne zaman?

COĞRAFYA KADERDİR.

İbni Haldun’un yaklaşık 600 yıl önce ifade ettiği bu söz hale geçerlidir. Antakya’nın Limanı Samandağ’dır.  Samandağ ilçemiz M.Ö 300 yıllarda kuruluşundan (Seleukia Piera)   itibaren hep Antakya’nın limanı olmuştur. Samandağ ve Antakya İpek yolunun Anadolu’ya çıkış noktasıdır. Mal ve yolcuların Lâskîye, Beyrut, Filistin, Kudüs, İsrail, Mısır, Kıbrıs vb Anadolu’ya geliş ve gidiş kapısı Samandağ limanıdır. Anadolu Avrupa ile Ortadoğu arasında bir köprüdür ve bu köprünün en önemli kapısı Hatay’dır.  Hatay kapısında Samandağ Limanı yan veya ikincil değildir. Samandağ limanında Seleukia Pieria’dan beri 1940’lı yıllara kadar hep gümrük olmuştur.   Samandağ ilçemizde en son gümrük MİNA (liman) mıntıkasında asi nehri kenarında olmuştur. Mina (Liman ) denilen mıntıkada gümrük olarak kullanılan bina daha sonra karakol ve daha sonra da okul yapılmıştır. Samandağ ilçemiz tarihte kuruluşundan bu yana liman, gümrük, deniz ve turizm ilçesidir”dedi.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?