ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Mayıs 2017

DOĞAYI KONUŞTURAN ADAM, SERGİSİNİ AÇTI

 

Doğadan aldığı ilham ve zenginliklerle bu güne kadar birçok faaliyet gerçekleştiren iş adamı Ayhan Kara, doğal sanatlar sergisi açtı. Ayhan Kara Vakfında açılan sergi, görenlere hayrete düşürdü. Doğal ortamdan topladığı şekilleri birleştirerek Ayhan Kara Vakfı’na farklı eserler kazandıran iş adamı Ayhan Kara, bu serginin doğa ile ortak projesi olduğunu söyledi. Sanat sevdası yanı sıra hassas kişiliği ile de tanınan Kara, sergiyi Yurtdışında tanıdığı, Hatay’ın ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sunan ve bir cinayete kurban giden Gazi Yılmaz’a ithaf ettiğini dile getirdi.

Kara, açıklamasının devamında; “Doğa ne yaptıysa, nasıl şekillendirdiyse nesneleri. Biz aldık ya birleştirdik, ya da ayrıştırdık. Ama hiçbir şekilde müdahale etmedik. Ahşap olsun, taş olsun değişik figürler aradık. Kimi parçalar kafa oldu kimi parçalar gövde oldu. Ortaya 100’e yakın eser çıktı. Artık bunların sergilenmeye değer olduğunu düşündük ve sergimizi açtık. Bu serginin kalıp kalmayacağına da artık ziyaretçilerimiz karar verecek. Yüze yakın eser ve önemli tablolar var. Mesela kaplumbağa terbiyecisi var, üç maymun var. Ortaya güzel bir şeylerin çıktığına inanıyoruz. Doğaya, tabiata teşekkür ederiz.”dedi.

Doğanın her yerinde güzelliklerin olduğunu gözler önüne seren ve doğanın bize hediyesi olan değerlerin kıymetini bilmemiz gerektiğini hatırlatan iş adamı Ayhan Kara, bu sergisi ile yine örnek bir projeye imza atmış oldu. Kara, serginini 31 Mayıs’a kadar açık kalacağını belirterek ilgi görmesi halinde bu sergiyi Türkiye’de ve yurtdışında açmayı düşündüğünü dile getirdi.

İlçe Kaymakam Cahit Çelik “ Bu memleketin tarihini, değerlerini iyi bilen Ayhan Kara’yı bu çalışmalarından dolayı kutluyorum.  Bu değerleri gelecek nesillere aktarmaya çalışan Ayhan Kara’nın, ilçemizin tarihi yerlerinin tekrar eski haline getirilmesi konusundaki duyarlılığını takdirle karşılıyorum” dedi.

100 heykelin sergilendiği sergide, ağaç köklerinden ve çalılardan oluşan, insana ve hayvana benzerlikleriyle izleyenleri hayrete düşüren objeler yer alıyor. Objeler genellikle Çevlik- Arsuz deniz kıyılarından, dağdan ve diğer yerlerden toplanmış.

Sergiyi, ilçe Kaymakamı Cahit Çelik, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Samandağspor Kulübü Başkanı Yusuf Yatkın, Hatay ve Samandağ Basını, Hataylı sanatçılar, Ayhan Kara Vakfı Başkanı Ayhan Kara ve yönetim kurulu üyeleri izledi.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

 

 

 

Share
790 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?