ÜST REKLAM

logo

reklam

DOĞANIN CANINI YAKMAYIN!

 

HASAT ZAMANI ANIZ YANGINLARINA DİKKAT!

İlimiz ve ilçemizde yaklaşan Hasat zamanı sonrasında yakılan anızlar çevreyi ve canlıları yok ediyor, Her yıl yaşanan anız yangınların önüne geçilemiyor.

Anız yangınlarına karşı uzmanlar uyarıyor, Tarımsal üretimde tasarruf sağlamak ve tarlanın ikinci ürüne hazırlanma süresini kısaltmak amacıyla yapılan anız yakma işlemi, bir sonraki yıl toprağa daha fazla gübre atılmasına, dolayısıyla toprağın kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Her yıl hasat döneminin ardından birçok bölgede çiftçilerin çıkardığı anız yangınları, gerek toprağa verdiği zarar gerekse sebep olduğu çevre kirliliği nedeniyle büyük sorun oluşturuyor. Özellikle geniş tarım alanlarına sahip bölgelerde aynı dönemde çıkan çok sayıda anız yangını, toprak kalitesi kadar insan sağlığını ve yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor.

Yasak, uyarı ve cezalara rağmen önüne geçilemeyen anız yangınları nedeniyle kimi zaman onlarca tarım arazisi ile birlikte arazideki yüzlerce canlı, kimi zaman ise etrafa sıçrayan yangınlarla yüzlerce orman arazisi de içindeki canlılarla birlikte küle dönüşüyor.

Ümit Sağaltıcı

Share
653 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?