ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Mayıs 2017

Diyetisyen Zeynep Bilgin yazdı ZAYIFLAMA İLE İLGİLİ BİLİNEN 9 YANLIŞ

 

Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü için diyet programı uygulanacak kişinin yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti, vücut yapısı ve mevcut hastalıkları baz alınarak diyetisyen tarafından düzenlenmelidir. Bu yüzden teknoloji sayesinde ulaşması kolay olan sağlık ve beslenme gibi özel uzmanlık gerektiren bilgi alanlarında dikkatli olmak gerekir. Diyetlerin doğru bilinen yanlışlarını şöyle sıralayabiliriz.

Tek öğün yemek zayıflatır.

Vücudu bütün gün aç bırakacak şekilde tek öğün beslenmek kilo kaybını desteklemeyip aksine kilo alımına neden olmaktadır. Yaklaşık 18-20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve yenen öğünü yağ olarak depolamaya başlar. Aç bırakılan vücutta halsizlik, yorgunluk, kansızlık, kanda ürik asit artışı, saç dökülmesi gibi sağlık sorunları meydana gelir. 3 ana 2-3 ara öğün olacak şekilde beslenmek daha sağlıklıdır.

Protein ağırlıklı diyet zayıflamayı hızlandırır.

“Karbonhidratlar olmadan da yaşarız. Ekmeği hayatımdan çıkardım, hemen kilo verdim.” gibi cümleler etrafımızda çok yaygındır. Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırıcı etkisi olduğu doğrudur. Ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir. İnsanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızla kilo alırlar. Ayrıca sıfır ya da düşük karbonhidrat içeren diyetlerde kendinizi fiziksel ve zihinsel açıdan yetersiz hissedersiniz. Yapmanız gereken vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein ve yağ miktarını aşmadan beslenmektir.

Kepekli ürünlerin kalorisi düşüktür. Light ürünlerden istediğim kadar tüketebilirim.

Hemen hemen hiçbir ürünün kepekli alternatifi normal çeşidinden daha düşük kalori içermemektedir. Yani ‘light’ ürünlerden istenilen kadar tüketilmesi kilo kaybını desteklemek yerine kilo artışına neden olmaktadır. Ancak kepekli ürünlerin lif içeriği yüksektir. Bu yüzden şeker ve tansiyon seviyesini dengeler, doygunluk hissi verir, dışkılama sayısını ve miktarını artır.

Zeytinyağı, katı yağlar gibi kilo aldırmaz.

Zeytinyağı, kalp ve damar sağlığı için faydalı olsa da kalori açısından diğer yağlardan farkı yoktur. Tüketilmesi gereken zeytinyağının tüketilen miktarı çok önemlidir. Çünkü zeytinyağının da fazlasının da kilo aldırdığı unutulmamalıdır.

Tatlandırıcılı içecekler-yiyecekler zararsızdır.

Tadı şekere göre 180 kat daha yoğun bir madde olan aspartamla tatlandırılan içecek ve yiyecekler o kadar da masum değillerdir. Yapılan deneyler sonucu aspartamın kansere sebep olabileceği tespit edilmiştir. Sağlıklı yaşamak ya da kilo vermek için tatlandırıcıdan uzak durmak gerekir.

Sağlıklı beslenmek için kalori saymak yeterlidir.

Bireylerin gün içinde bazal metabolizma hızları kadar kalori almaları gerekir ki sorunsuz kilo kaybı yaşayabilsinler. Fakat kalori miktarı bazal metabolizma hızı kadar alınsa da kilo verilemiyorsa kalori kaynağına bakılması gerekir. Örneğin 100 kalori 1 büyük muzdan alındığı zaman hem karbonhidrat, hem vitamin-mineral hem de lif ihtiyacınızı dengeli bir şekilde karşılamış olursunuz. Fakat 3 tanesi 100 kalori eden çikolatalı bisküviler size hiçbir şey kazandırmaz. Kalorinin nerden geldiği önemlidir.

Yemek yanında su içmek şişmanlatır.

Yemek sırasında su içmek kilo aldırmaz. Tam tersi iştahı yatıştırmaya yardımcı olur. Sadece sindirim sorunu olanların yemek sırasında su içmeleri önerilmez.

Katı ve moda olan diyetler hızlı sonuç verir.

Sağlıklı kilo vermek modaya göre değişen bir sistem değildir. Günlük almamız gereken kalori miktarının altına kontrollü bir biçimde düşerseniz kilo vermeye başlarsınız. Protein diyeti, süt diyeti, lahana diyeti gibi tek düze bir beslenme ile sadece vücudunuza zarar verirsiniz.

Ne kadar yersem yiyeyim akşam spora giderim.

Sağlıklı bir yaşam ve metabolizmanızı sağlıklı bir şekilde hızlandırmanız için spor gereklidir. Yapacağınız spor yaşınıza, vücut tipinize ve sağlık durumunuza uygun olmalıdır. Diyete destek olarak yapıldığı unutulmamalıdır. Aksi halde bilinçsizce yapılan sporun yarardan çok zararı olacağı unutulmamalıdır. Spor da beslenme gibi hayat tarzı olmalıdır.

 

Share
1139 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?