ÜST REKLAM

logo

reklam

DİYETİSYEN KAMACI’DAN SAĞLIKLI YAŞAM TÜYOLARI

İlçemizde faaliyet gösteren Beslenme Ve Diyetetik Uzmanı Gökhan Kamacı’yla sağlıklı beslenme doğru kilo verme yöntemleri üzerine bir ropörtaj gerçekleştirdik. Kapılarını gazetemiz Ayna’ya açan Diyetisyen Kamacı sorularımızı yanıtladı.

Bazı dönemlerde ne yaparsak yapalım kilo veremiyoruz bunun altında yatan etkenler nelerdir?

Evet bazen bu durum başımıza gelebiliyor, bende kendi danışanlarımda bu durumla karşılaşabiliyorum, bu durumlarda kilo vermemizi engelleyen gizli etkenleri tespit etmeye çalışıyoruz,  bunları sayacak olursak; İnsülin direnci, Tiroid bozuklukları, Psikolojik problemler, D vitamini eksikliği

kansızlık, B12 eksikliği, Reaktif hipoglisemi, Menopoz…

Bunlar dışında; Kilomuz ile ilgili çok uç hedefler belirlemek, Az miktarda su içmek,

hareketsizlik, Kahvaltıyı atlamak, Düzensiz yemek yemek, Düzensiz uyumak,

Uzun süre aç kalmak, Sık sık tartılmak kişilerin farkında olmadan yaparak kilo vermeyi zorlaştıran davranışlardır. Çocuklarımız geçmiş dönemlere göre çok fazla kilo almaya başladılar,

Obez çocukların sayısı oldukça arttı, bu durumun oluşma nedenleri neler olabilir?

Evet çok doğru bir tespit kilo problemi çocuklarda çok ciddi bir şekilde artmaktadır bunun önüne geçmek için yapılan çalışmalarda çok yetersiz, çocuklarda kilo probleminin her geçen gün artmasındaki en önemli etken çocuklara sağlıklı beslenme konusunda aile içinde ve okulda yeterli eğitimin vermemesidir.  Aynı zamanda çocukların her geçen gün teknolojik aletleri olan bağlılığın artmasından kaynaklı hareketsiz yaşam ve bunun sonucu olarak kilo alma, karaciğer yağlanması, İnsülin direnci ve diyabet riski oluşmaktadır. Bir diğer nedene gelince hazır gıdalara olan ilginin her geçen gün artması ve bu hazır gıdalarda bulunan kimyasal ajanların vücut sistemine zarar vermesi sonucu çocuklarda kilo problemi sıklıkla karşılaşılan bir sorun olmuştur.  Okullarda beslenme eğitiminin yetersiz verilmesi konusu dışında en çok eleştirdiğim diğer konu okul kantinlerinde yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin satılması, sağlık bakanlığı okul kantinlerinde bazı yiyecek ve içeceklerin satılmasını yasakladı, iyi bir adım ama yeterli değil.

Bu konuda önerilerim, çocuklara küçük yaşta beslenme eğitiminin yeterli kadar verilmesi,

Okullarda çocuklara belli aralıklarla uzmanlar yardımıyla beslenme eğitimi verilmesi, çocukları teknolojik aletlerden koparıp spor aktivitelerine teşvik etmek amaçlı projeler, organizasyonlar ve bunlar için uygun tesisler yapılmalı.

Kilo problemi olan çocukları, kilo alımı çok fazla ilerlemeden bir diyetisyene danışarak bunun önüne geçmek.

Herkesin özelikle de gençlerin severek tükettiği çikolata ve şeker ürünlerinden karşıladığımız şeker ihtiyacını daha sağlıklı hangi ürünlerden karşılayabiliriz?

Aslında şekerin her türlüsüne karşıyım, şekerin glisemik indeksi çok yüksek olduğundan kan şekerimizin kısa sürede ani yükselmesine ve ani düşüşüne neden oluyor buda zamanla bazı organlarımızda tahribat oluşturuyor. Şekerin vücuda verdiği zararlardan bahsedecek olursak

Kan şekerinin çok sık düşmesi Diyabet, obezite kalp hastalıkları riskini arttırıyor.

Şekerin zararları arasında cilt sorunlarına neden olması da yer alıyor. Şekerli yiyecekler kan şekerini ve insülin seviyesini aniden yükselttiği için akne gelişimine neden olabiliyor. Kansere neden olabiliyor.

Beslenme düzeni ruh hali üzerinde oldukça büyük bir öneme sahip. Kek, çikolata gibi işlenmiş şeker oranı yüksek olan gıdalar depresyona girme riskini arttırıyor.

Şeker tüketiminin enerji yükselttiği bilinse de bu durum yalnızca geçici bir durum. Şeker tüketimi ile birlikte yükselen enerji birkaç saatlik bir süreç sonunda kayboluyor. Geçici enerji dalgalanmalarından uzaklaşabilmek için şeker seviyesi düşük, lif bakımından ise zengin karbonhidratlı besinleri tercih etmeniz gerekiyor. Karaciğer yağlanmasına neden olur, Hücresel yaşlanmayı hızlandırır.

Daha bunlar gibi bir sürü zararlı yanlarını sayabilirim, bütün bunlardan sonra şeker yerken bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Bazı insanların şekere olan bağımlılıkları oldukça fazla bunları çevremizde görebiliyoruz, bunlar için tavsiyede bulunacak olursam zararı en aza indirmek amaçlı, şerbetli tatlılar ve çikolata benzeri yiyecekler yerine sütlü tatlı ve kuru meyve tüketmelerini öneriyorum.  Fakat burada da pozisyon miktarı ve tüketim sıklığı çok önem gösteriyor.

Ödem atmak için türlü türlü yollara başvuran vatandaşlara nasıl çözümler sunabilirsiniz?

Ödem konusu bizim de klinikte çok sık karşılaştığımız bir sorun. Ödem, en basit tanımı ile vücudun fazla suyu tutarak bazı bölgelerde şişlikler meydana gelmesidir. Ödem özellikle karın, el, ayak ve bacaklarda görülür. Çoğu zaman vücudun fazla suyu tutması nedeniyle kişiler kilo aldıklarını düşünürler. Ödem aslında kilonuzla ilgili olmayan bir durumdur. Bu nedenle bu dönemde kilo değişimleri gözlenebilir, insanlar bu sorunu çözmeye çalışırken birçok hata yapıyorlar.  Bu hatalardan en önemlisi günlük tüketmemiz gereken Saf su içerisine çeşitli bitki ve baharatlar eklenmesi. Çünkü hiçbir detoks suyu, tüketilmesi gereken Saf su yerini tutamaz. Detoks suları, bitkisel karışımlar, baharatlı sular bu dönemde denenebilir ancak bu karışımlar su yerine tüketilmemeli, ödem atabilmenin temel adımı bol miktarda saf su tüketmek. Aynı zamanda aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmak,

bol yeşillik tüketmek, şekerli yiyeceklerden olabildiğince uzak durmak, düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, posa içeriği yüksek olan gıdalar bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olacağı için ödemin atılmasını hızlandıracağından posalı besin tüketimini arttırmak, kafeinin yüksek miktarda alınması vücutta sıvı birikimine neden olacağı için Kafein tüketiminin sınırlandırılması

düzenli ve dengeli uyku da vücuttaki ödemi azaltacağından dolayı günde 6 ile 8 saat uyumaya özen göstermek, Vücudunuzdaki ödemi atmanın diğer bir yöntemi ise bitki çayları tüketmektir. Ada çayı, rezene çayı ve yeşil çay içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücuttaki fazla suyun hızlıca atılmasını sağlar.” ifadelerine yer verdi.

Devamı Bir Sonraki Sayımızda…

Haber- Foto: Hasan Dadük

Share
621 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?