"DİYET PSİKOLOJİNİZİ ETKİLEYEN BİR ETMENDİR" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“DİYET PSİKOLOJİNİZİ ETKİLEYEN BİR ETMENDİR”

Bu haber 29 Haziran 2017 - 9:10 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

 

 

Özel Güneypark Hastanesi Diyetisyeni Zeynep Bilgin Sağlıklı Bilgiler Vermeye Devam Ediyor Diyetisyen Bilgin, diyette Plato (Duraklama) Dönemini anlattı.

Diyetisyen Bilgin, “diyete başlanılan ilk haftalar herkes için oldukça motive edici bir zamandır. Diyete başlanılan kilo durumuna göre 2 haftada vücuttan su kaybı olması ve mide-bağırsak doygunluğu azalması dolayısıyla 2-3 kg ağırlık kaybedilebilir. Sonraki 2 haftada ise giden kilo azalacaktır. 1. aydan itibaren verilen kilo gittikçe azalmaya başlar. 3 ya da 4 aydan itibaren ise verilen kilo oldukça azalmıştır ve ne yaparsanız yapın kilo verememeye başladığınızı görürsünüz. Çünkü vücudunuz diyet yaptığınızın farkındadır ve kendini tehdit altında hissetmektedir. Diyetin başında oluşan gelişimin yavaşlaması ve durması ile ortaya çıkan duruma ‘PLATO DÖNEMİ’ diyoruz.

Duraklama dönemleri bireylerin motivasyonunu olumsuz etkileyen bir süreçtir. Fakat ne yazık ki diyet yapan herkes er ya da geç bu dönemi yaşamaktadır. Bunun fizyolojik bir süreç olduğunu bilmemiz ve motivasyonumuzun azalmasına izin vermememiz gerekir. Bu dönemde tiroid hormonları azalır ve metabolizma hızınız yavaşlar. Ayrıca leptin (iştahı kapatan, yağları yakan) tarzında tüm hormonlarınız sizin kilo vermenizi engelleyecektir. Bu dönemde insülin (acıktıran, yağları depo eden) seviyesi yükselir daha sık acıkırsınız ve yağ yakımı azalır.

Ancak önemli bir nokta gerçekten plato döneminde olup olmadığınızdır. Diyetinizi gerçekten eskisi gibi mi uygulamıyor, arada atıştırmalıklar, küçük kaçamaklar mı yapıyorsunuz, egzersizlerinizi düzenli yapıyor musunuz sorgulamanız gereken noktalardır.

Plato (Duraklama) Döneminde Yapılması Gerekenler

Diyette duraklama döneminde yapılması gerekenler arasında en önemlilerinden biri beslenme şeklini kontrol etmek ve beslenme şeklinde küçük değişiklikler yapmaktır. Diyete tam olarak uyup uymadığınızı kontrol altına almanız için bir not defteri edinin ve her şeyi gerçekçi bir şekilde yazın. Ufak atıştırmalar, tadına bakmalar gibi durumlarınız varsa bunları tamamen kesin.

Her gün tartılma alışkanlığınız varsa bir kenara bırakın. Çünkü diyet psikolojinizi etkileyen bir etmendir. Kilo vermediğinizi görüp kaçamak yapmaya başlar hale gelirsiniz.

Egzersiz süresi ve biçimi diyet sırasında yağ yakımını kontrol eden bir diğer etmendir. Egzersiz yapmıyorsanız basit egzersizler ile başlayabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapıyorsanız ya süresini arttırın ya da egzersizde değişikliğe gidin.

Sıvı alımı diyette çok önemlidir. Sıvı alımınızı artırmanız bu dönemle baş etmenizde size yardımcı olacaktır.

Yaşam tarzı duraklama döneminde gözden geçirilmesi gerekenler arasındadır. Sorgulamanız gereken noktalar; eskiye nazaran daha az uyuyup uyumadığınız, aç kalınan sürenin artıp artmadığı, alkol tüketimiz ve stresli bir dönemde olup olmadığınızdır. Bu sorulardan birine ya da bir kaçına evet cevabını veriyorsanız yapmanız gereken yaşam tarzınızı düzeltmektir.

Bütün bunları uygulayıp her şeyi yapmanıza rağmen bu dönemin fazla uzadığını düşünüyor ve hala kilo veremiyorsanız mutlaka bir diyetisyene başvurup gerekli tahlilleri yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Özellikle D ve B12 vitamini eksikliği ile demir eksikliği kilo vermeye engeller arasındadır. Bu değerlerin takibini sağlamayı unutmayın”dedi.