"DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ YÜZDE 30- 40 ORANINDA AZALTIR" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ YÜZDE 30- 40 ORANINDA AZALTIR”

Bu haber 12 Ekim 2017 - 10:20 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

  

Okullarda florür vernik uygulanmalı mı? Velilerin kafası karışık. Okullarda çocuklara uygulanacak florür vernik uygulaması için ailelerden izin kağıdı isteniyor, veliler de soluğu ‘Yaptıralım mı, yoksa yaptırmayalım mı?’ diye diş hekiminde alıyor. Konu ile ilgili görüştüğümüz Çocuk Diş Hekimi Uzmanı Dr. A. Emre KARAALİ, çocuklarda özellikle günümüzde çok yaygın görülen diş çürüklerinin küçük yaşlarda alınan önlemlerle koruyucu diş hekimliği ile önlenebildiğine dikkat çekti.

Çocuk Diş Hekimi Uzmanı Dr. KARAALİ, devlete bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri okullarda florür uygulamalarının yapıldığına dikat çekerek, “bu konu hakkında daha önceden bilgisi olmayan veliler panik halinde dişhekimlerini arayarak ve bilgi kaynaklarına ulaşarak ne yapmaları gerektiğini araştırmaktadırlar”dedi.

Florür verniğin ne olduğunu açıklayan konuşmasında Çocuk Diş Hekimi Uzmanı Dr. KARAALİ,”Florür, diş çürümelerini önleyen bir mineraldir. Diş macunlarının birçoğunda bulunur ve dünyanın birçok ülkesinde bu amaçla içme sularına da karıştırılır. 30 seneden beri Avrupa ülkeleri ve Kanada’ da florürün dişlere yılda birkaç kez cila şeklinde sürülmesiyle  çürümelerin önlenmesi şeklinde bir uygulama vardır. Bu can yakıcı olmayan ve 3 dakikada tamamlanan bir işlemdir. Avrupa ve Amerika diş hekimleri birliği, florür cilasını diş çürükleri kaplaması ve aşırı hassas dişlerin tedavisi için onaylamıştır”dedi.

Florür Vernik Uygulamasının Kimlere Uygulanabileceğini sorduğumuz Çocuk Diş Hekimi Uzmanı Dr. KARAALİ, “bebeklik çağından itibaren güvenle uygulanabilir. Çürük riski taşıyan çocuklarda özellikle de biberon çürüklerini önlemek için çocuklarda, fissür çürüklerinde, ikincil çürüklerde, ortodonti uygulamalarında, açığa çıkmış diş köklerindebaşlangıç çürüğü dediğimiz beyaz lezyonlu olduğu durumlarda hassasiyeti olan dişlere uygulanır”dedi.

Florür vernik uygulamasının zararı olmadığı gibi oldukça güvenli bir uygulama olduğunu belirten Çocuk Diş Hekimi Uzmanı Dr. KARAALİ, “diş yüzeyine sürüldüğünde tükürükle temas ederek kısa sürede kuruyup sertleştiğinden yutma ve flor toksisite riski yok denecek kadar azdır. Diş çürüklerini yüzde 30- 40 oranında azaltır. Bu sebeple çocuklarda güvenle kullanılabilir”dedi.
Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi

afdah.info

voir films