DİRENÇ, UMUT VE MÜCADELE GÜNÜ ÜZERİNE…. - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

DİRENÇ, UMUT VE MÜCADELE GÜNÜ ÜZERİNE….

Bu haber 11 Ekim 2019 - 10:59 'de eklendi ve 1.902 kez görüntülendi.

Av. Şükran Dağ Cabir: Dünya Kız Çocukları Günü Değil; Farkındalık Ve Mücadele Günü…

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, 2012’den beri tüm dünyada kutlanıyor. Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimiyle; kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarından tam olarak yararlanmalarını sağlamak için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen Dünya Kız Çocukları Günü’nde eşitsizlik ve ayrımcılığa karşı farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kalkması, kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararlara katılımı, kız çocuklarının eğitim görmesi gibi temel insan haklarının sağlanması, hükümetlerin kız çocuklarına yatırım yapması gündeme getiriliyor. İlçemizde Kız çocukları ile beraber kadınlarımızın da yakından tanıdığı isim Avukat Şükran Dağ Cabir ile günün anlamı ve önemi üzerine görüştük. Avukat Cabir, Çocuk Yaşta, erken ve zorla evliliklerin kız çocuklarında çok yüksek olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Gün ile ilgili gazetemizin sorusunu cevaplayan Av. Dağ Cabir, “Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacı ile Türkiye, Peru ve Kanada’nın ortak çalışma ve önerisi sonucu 2012 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 11 Ekim’i Dünya Kız Çocukları Günüolarak ilan etti.

18 yaş altı dünya nüfusunun yaklaşık 1.1 milyar kız çocuğundan 32 milyonunun ilk okula gidemediği, 29 milyonunun ise orta öğretime devam edemediği bilinen bir gerçek. 

sağlamak amacıyla 11 Ekim, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 2012 yılından bu yana “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanıyor.

Orta ya da düşük gelir düzeyinde olan ülkelerde yaşayan kız çocukları ve genç kadınlar cinsiyet ayrımcılığı, yoksulluk ve diğer dezavantajlara göğüs germeye devam ediyor.

Hükümetler, evlilik beklentileri, hamilelik riski, şiddet, kaliteli eğitimin önündeki engeller gibi kız çocuklarının yaşamını sınırlayan ve gerçek potansiyellerine ulaşmalarını önleyen unsurları ortadan kaldırmadıkça kız çocuklarının erkek çocuklar ile eşit düzeyde eğitim ve gelişimlerini sağlayamayacaktır.

BM Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre, her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşından önce evlendiriliyor. Dünya çapında her 5 kız çocuğundan 1’i 18 yaşından önce anne oluyor. UNICEF, küresel çapta kız çocuklarının yemek ve temizlik yapmak, aile üyelerinin bakımı ile ilgilenmek, su taşımak gibi ev içi hizmetleri yapmaya çok erken yaşta başladığını ortaya koyuyor. Ev işlerinin yükünü kız çocukların daha fazla üstlendiğini ortaya koyan veriler, 5-9 yaş arasındaki kız çocuklarının ev işlerini yaşıtları olan erkek çocuklara göre 30 kat daha fazla üstlendiğini gösteriyor.

Yaşları büyüdükçe kız ve erkek çocuklar arasındaki bu uçurum artıyor. Yaşları 10-14 arasındaki kız çocukları, yaşıtlarına göre günde yüzde 50 oranda daha fazla ev işleri ile uğraşıyor. Dünya çapında 32 milyon kız çocuğu ilkokula gidemiyor, 29 milyon kız çocuğu da orta öğretime devam edemiyor.

Çocuk Yaşta, erken ve zorla evlilikler kız çocuklarında çok yüksek, ne yazık ki hala çok yüksek oranda. Bu tür evliliklerin ardında yoksulluk ve ekonomik güvencesizliğin, kaliteli eğitime erişememenin, kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddetin, çatışma ve insani kriz durumlarının ve sosyal normların yatıyor. Bu evliliklerin yüksek sağlık riskleri, ciddi sağlık sorunları, sosyal izolasyon ve kısıtlama, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve eğitim başta olmak üzere çocuk haklarının ihlali gibi olumsuz sonuçları bulunmasına rağmen hükümetler etkili ve sonuç alıcı bir politika izlemek yerine durumu dolaylı ve örtülü teşvik eden tavır sergilemeye devam ediyor.

2018 yılında  UNFPA tarafından hazırlanan “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Eğitim Uygulama Rehberi”ne göre, dünya genelinde yaklaşık 650 milyon kız çocuğu ve kadın 18’inci yaş gününden önce evlendirilmiş durumda. Buna göre, halihazırda her 5 kız çocuğundan biri evli.

Türkiye’de ise 10-19 yaş arası nüfus yaklaşık 13 milyon ve ülke nüfusun yüzde 16’sını ergen nüfus oluşturuyor. Türkiye’de geçen yıl resmi olarak kayıtlara geçen evliliklerin yüzde 16,7’si, evli kadınların yüzde 15’i 16-19 yaş grubundan. Bu yaş grubunda evlenenlerin yüzde 90’ını kız çocukları, yüzde 10’unu ise erkek çocukları oluşturuyor.

11 Ekim’de kız çocuklarımız açısından kutlayacak bir şey yok aslında. Ben bugünü daha çok farkındalık ve mücadele günü olarak günü tanımlıyorum: Kız çocuklarına uygulanan ayrımcılık ve şiddete karşı, eğitim ve eşit olanakların sağlanması için çabaların birleştirildiği direnç, umut ve mücadele günü” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı