logo

reklam

“DİPTEYİZ”

  

Samandağlı çiftçiler: Bu yıl dibe vurduk

Suriye’de yıllardır süren savaştan en çok etkilenen kentlerden biri olan ilimiz Hatay’ın Samandağ ilçesinde çiftçiler kan ağlıyor. Borç içinde yüzdüklerini söyleyen çiftçiler, her geçen yıl bir önceki yılı arar hale geldiklerini söyledi.

Hükümetin savaş politikaları ülke ekonomisini vurdu. Tarım sektörü dibe vururken, çiftçi ise borç batağına saplandı. Savaşın en çok hissedildiği kentlerin başında gelen Hatay’ın Samandağ ilçesindeki çiftçiler, giderlerin çok olduğunu ancak gelirlerinin ise bir o kadar düşük olduğunun altını çizdi. Tepebaşı Mahallesi’nde üretim yapan çiftçiler giderleri karşılamamaktan yakındı.

‘BORÇ İÇİNDE YÜZÜYORUZ’

Tek geçim kaynağının tarlaya ektiği baklagiller ve yeşillik olduğunu söyleyen Gülay Elmas adlı çiftçi, tarlalarda çok zor şartlar altında  üretim yaptıklarını belirtti. “Borç içinde yüzüyoruz” diyen Elmas, emeklerinin karşılığını almadıklarını dile getirdi. Elmas, şunları söyledi: “10 yıldır bu işi yapıyorum. Sabahtan akşama kadar tarlada çalışıyorum. En iyi bakımı yapıyoruz. Fakat karşılığı yok.  Özellikle son 2 yılda onlarca dönüm ekmemize rağmen ektiklerimizden hiç para alamıyoruz. İlk senelerde maydanoz demetini 1,5 TL satarken, bu sene 20 kuruştan bile sattığımız oluyor. İlaç ve mazota gelen zamlarla birlikte belimiz iyice büküldü. İlacıdır, masrafıdır, mazotudur ve işçiliğidir, hiçbir şekilde kurtarmıyor.  Geçim çok zor artık. Borç içindeyiz,  bir türlü çıkamıyoruz. Her tarafımızdan borç içinde çırpındıkça batıyoruz. Bu gidişle günün birinde bırakmak zorundayız.”

 ‘ZAMLARLA DİBE VURDUK’

Ekonomik krizin kendilerini de vurduğunun altını çizen çiftçi Harun Balıkçı, “Geçen senelerde biberin kilosu 8 TL iken, bu sene 3 ile 2 TL kadar düştü. Çiftçinin durumu içler acısı olduğu halde hükümet tarafından mazot ve ilaçlara yapılan zamlarla birlikte durumumuz dibe vurdu. Borçlar içindeyiz” şeklinde konuştu. Balıkçı, Ziraat Kooperatifi’nin kendilerine faizle ilaç vermesine de tepki gösterdi.

 ‘DURUM BERBAT’

Borcu borçla kapatmaya çalıştıklarını ve ücretsiz köle olduklarına değinen İbrahim Durgun adlı çiftçi ise, “Çiftçinin durumu şu an berbat durumdadır. 60 bin TL borcum var. 4 çocuk okutuyorum zor ayakta duruyoruz. Her geçen sene çiftçinin durumu daha da kötüye gidiyor” dedi.

Devletten herhangi bir destek almadıklarını kaydeden bir diğer çiftçi Mehmet Balıkçı da, “Burada yetiştiğimiz bir baklanın kilosu 1 TL iken, İstanbul’da 5 TL. Durum böyle olunca buradaki çiftçi nasıl kazansın? Küçük bir ilaç şişesi 120 TL iken, topladığım domatesin kilosu 1 TL’dir. Bir zirai ilaç almak için en az 150 kilo domates toplayıp satmamız gerekir. Görüyorsunuz küçük bir hesaplama bile çiftçinin durumunu gözler önüne sermeye yetmektedir. Hükümet ‘Üretin, üretin’ diyor da çiftçinin üretmesi için hiçbir imkân sağlanmıyor.  Biz de üretip karşılığını almak istiyoruz. Fakat karşılığını bulamıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Ümit Sağaltıcı – Foto : Arşiv

 

 

 

Share
333 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?